Cengiz ağaç kesmeye başlamış!

 ARTVİNLİLER SAAT 5´TE BİR ARAYA GELİYOR 15 Şubat akşamından beri uykusuz geceler geçiren Artvin şehri, madene hayır demek için yürüyüş yapacak. Artvin Cerattepe bölgesinde maden çıkarmak isteyen Cengiz İnşaata karşı..

Son Güncelleme: Whatsapp

 ARTVİNLİLER SAAT 5´TE BİR ARAYA GELİYOR 15 Şubat akşamından beri uykusuz geceler geçiren Artvin şehri, madene hayır demek için yürüyüş yapacak. Artvin Cerattepe bölgesinde maden çıkarmak isteyen Cengiz İnşaata karşı 2 gündür eylem yapan şehir halkı, polis ve jandarmaya direnmiş ancak şirket araçlarının geçişine engel olamamıştı. Dün akşam Valilik önünde toplanan vatandaşlar, yolu trafiğe kapatarak Vali istifa sloganları atmıştı.

 Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Türkiye´nin diğer illerinde yaşayan Atvinliler ve duyarlı çevreciler bugün Artvin´de bir araya gelerek eylem yapacaklar. Öte yandan AK Parti Milletvekili İsrafil Kışla, İl Başkanı Erkan Balta ve Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe dün Ankara´da bakanlarla gerçekleştirdikleri görüşmeler  sonrası Şirketin mahkeme sonuçlanana kadar iş makinalarını çalıştırmaması ve bölgede ağaç kesmemesi yönünde karar aldırmaya uğraşıyorlar.

2 gündür yediden yetmişe Artvin Kafkasör yolunu kapatan Artvinliler polis ve jandarma biber gazi ile müdahale etmiş ardından il ışından getirilen çekicilerle yoldakı barikat ve araçlar temizlenmişti. Gaz bombası atılması sonucu birçok vatandaş hastanelik olmuştu. 
Valilik önündeki eylemler devam ediyor. Vali istifa sloganlarıın ardından Valilik makamı ve konutu ile orman teşkilatı ve şirket merkezi koruma altına alındı. Çevre illerden getirilen yaklaşık bin polis ve jandarma Artvin şehrinde konuşlandırıldı. Gerginlik devam ediyor. 
Mahkeme süreci devam ederken maden çıkarmak isteyen Cengin İnşaat, Türkiye´nin en huzurlu ile olan Artvin şehrinin huzurunu kaçırdı. Vatandaşlar, biz devletimize, milletimize ve bayrağımıza bağlı bir Cumhuriyet kentiyiz. Bugünü kadar şehir içinde huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşayan insanlardık. Doğazımızı yok edecek madenin Artvin´de çıkarılmasını istemiyoruz. Çocuk yaşlı demeden erkek kadın demeden hep birlikte kitlesel bir eylem ortaya koyuyoruz. Biz hukuksuzluğa karşıyız. Yoksa devlet bizimdir, bu ülke bizimdir. Bazı medya organları bizi bölücü terör örgütü üyesi gösterecek kadar ileri gittiler. Yandaş medyayı lanetliyoruz. Biz hukuksal hakkımızı arıyoruz elimizde silah, bomba yok. Doğasını savunan silahsız gençlerimizin üzerine gaz bombaları ile sadırıyorlar. Türkiye´nin en huzurlu kenti şehrimize binlerce polis ve asker getirdiler. Yazık olsun bu hükümete, yazık olsun bu siyasetçilere.” diyerek tepkilerini dile getirdiler. 
Son ulaşan bilgilere göre, Cerattepe bölgesine iş makinalarını çıkaran maden şirketi, ruhsat sahasında ağaç kesimine başladı.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.