betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Cengiz, Cerattepe’de ÇED’e aykırı çalışıyor

 Artvin’de ‘sıkıyönetim’ koşulları sürerken, Cengiz Holding mahkeme tarafından durdurulmuş olmasına rağmen eski galerinin ağzını açarak maden çalışması başlattı Artvin’de süren sıkıyönetim koşullarını aratmayan OHAL’den yararlanarak Cerattepe’de maden çalışması yapmak isteyen..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Artvin’de ‘sıkıyönetim’ koşulları sürerken, Cengiz Holding mahkeme tarafından durdurulmuş olmasına rağmen eski galerinin ağzını açarak maden çalışması başlattı

Artvin’de süren sıkıyönetim koşullarını aratmayan OHAL’den yararlanarak Cerattepe’de maden çalışması yapmak isteyen Cengiz Holding, ÇED raporunda yer almamasına rağmen eski maden sahasında çalışmalara start verdi. Yıllar önce Kanadalı Cominco firması tarafından açılan galerinin ağzında işçilerin ve özel güvenlik görevlilerinin çektirdiği fotoğraf, mahkeme kararına rağmen maden faaliyetinin devam ettiğini gösterdi.

Cevhere ulaşmak için ön çalışma yapılıyor

TMMOB Maden Mühendisi Odası eski Genel Başkanı Mehmet Torun ve Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nu Neşe Karahan, Cerattepe’de yaşananları BirGün’e değerlendirdi.

TMMOB Maden Mühendisi Odası eski Genel Başkanı Mehmet Torun, Cerattepe’de yaşananları şöyle anlattı: 
“Sahanın içerisinde geçmiş yıllarda 300 metre kadar bir galeri sürülmüştü maden arama amacıyla… Bu galerinin ağzı beton kaplıydı, bu beton açılarak galeriye girildi. Muhtemelen hazır olan bu galerinin üretim galerisi olarak kullanılacağını düşünüyoruz. 
Hemen madene ulaşılmaz. Galeriye devam edilecek belki 50-100 metre daha galeriyi sürüp çalışmaya başlayacaklar. Şu anda yapılan cevhere ulaşmak için yapılan bir ön çalışmadır.’’

Torun, mahkeme süreci sonuçlanmadan işçilerin sahaya girdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sıkıntı tam da burada. Dönemin Başbakanı Davutoğlu da ‘hukuki süreç sonuçlanamadan işlem yapılmayacağına’ ilişkin bir devlet sözü vermişti, uyulmadı. ÇED raporlarında da ‘eski galerinin açılarak kullanılacağı’ şeklinde bir ibare yok. Bu durum ÇED raporunda açık açık belirtilmeliydi. Eski galerinin açılacağı, eski galeride kirli su varsa bunun doğaya verilmeyeceği şeklinde net ifadeler olmalıydı… Bu ibareler de yok. Dolayısıyla ÇED’e aykırı bir işlem yapılıyor. Türkiye’de OHAL uygulanıyor fakat Artvin’de Valilik eliyle ikinci bir OHAL yaşanıyor. Yaşanan bu hukuksuzluğa itiraz etmek yasak. Hukuki olarak ÇED’e aykırı işlem yapılması kabul edilemez. Yeşil Artvin Derneği de bu hukuksuzlukla ilgili gerekli başvuruları yaptı.”

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan da şunları anlattı:

İtiraz ettik
“Danıştay kararı beklenmeden çalışma başladı. Tünelin ağzını açmışlar. ÇED raporunda tünelin açılacağı ile ilgili bilgi olmalı, fakat yok. Yazılarımızı yazdık. Valiliğe, Orman Bölge Müdürlüğü’ne, İl Özel İdare’ye ve İl Çevre Müdürlüğü’ne itiraz yazılarımızı yazdık. Esasen Danıştay kararını beklemeleri lazım. Yasal olmayan bir faaliyet başladı. Tüneli açmakla bitmiyor ki tünel içerisinde yıllardır bekleyen madensel kirli su var, bu rehabilite edilmeli… ÇED raporunda bunların hiçbirisi yok. Biz de bu doğrultuda itirazlarımız yaptık. Şu anda ön hazırlık yapıyorlar. Valiliğe başvurarak bir heyet oluşturup gidip bakmak istediğimizi söyledik. Cevap bekliyoruz.’’

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.