Cengiz Holding önünde eylem

 3.Havalimanı’na malzeme sağlamak için Tekirdağ Safalan’da taş ocağı açmak isteyen IGA şirketine karşı yaşam savunucuları “Birlikte haykırıyoruz: Cengiz elini ormanlardan çek!” dedi Cengiz, MAPA, Limak, Kolin ve Kalyon’un oluşturduğu ortaklıkla kurulan..

Son Güncelleme: Whatsapp

 3.Havalimanı’na malzeme sağlamak için Tekirdağ Safalan’da taş ocağı açmak isteyen IGA şirketine karşı yaşam savunucuları “Birlikte haykırıyoruz: Cengiz elini ormanlardan çek!” dedi

Cengiz, MAPA, Limak, Kolin ve Kalyon’un oluşturduğu ortaklıkla kurulan IGA şirketi 3. havalimanı inşaatına malzeme sağlamak için Tekirdağ girişindeki Safaalan’da taş ocağı kurmak istiyor. IGA, taş ocağına karşı açılan davanın sonucu dahi beklenmeden kesim için harekete geçmişti.

Projeye karşı yaşam savunucuları Ağustos ayından beri mücadele veriyor. Yaşam savunucuları son olarak İstanbul Altunizade’de bulunan Cengiz Holding binası önünde eylem yaptı. Yaşam savunucuları “Birlikte haykırıyoruz: Cengiz elini ormanlardan çek!” dedi.

Eylemde Kuzey Ormanları Savunması adına açıklamayı Efe Baysal okudu. İstanbul’daki 3. havalimanı şantiyesinin ihtiyaçlarının karşılanması için Safaalan’da taş ocağının dava süreci sonuçlanmadan açılmaya çalışıldığını belirten Baysal, “Cerattepe’den Soma’ya, Dersim’den Karabiga’ya kadar Anadolu’nun dört bir yanında talan projeleri yürüten Cengiz İnşaat; Kolin, Mapa, Kalyon ve Limak ile birlikte IGA ortak girişimi altında yürüttüğü 3. havalimanı projesi ile İstanbul’un, tüm Marmara’nın akciğerleri olan Kuzey Ormanları’nın da canına okuyor” dedi.

“Köyümüze sahip çıkarsak bunu engelleyebiliriz”

Ağustos ayından beri süren mücadelede yaşam savunucuları Safalan köyünde keşif ve kamp yaptıktan sonra bölge halkı ile forum düzenlemişti.

Safalan’da yaşayan halka proje ile ilgili bilgi veren IGA şirketi 180 dönümlük ormanlık alandaki ağaçların kesileceğini ve Safalan Mahallesi’nde kesim yapmak isteyen vatandaşların isimlerini yazdırmaları gerektiğini duyurmuştu.

Orman kıyımına karşı çıkan mahalle halkı orman kesimi için isim yazdırmamıştı. Safalan Mahalle Muhtarı Mehmet Özmen, “Bizlerin görüşü alınmadı. Bu karar burada hiçbir canlı yaşamıyor anlamına geliyor. Bunu önleyebilecek tek güç biziz. Köyümüze sahip çıkarsak bunu engelleyebiliriz” demişti.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.