Cengiz holding yine iş başında

Cengiz Holding’e bağlı Cengiz Elektrik, bakanlığın iptal ettiği GES projesi yerini değiştirip yeniden başvuru yaptı. Proje 105 futbol sahası büyüklüğünde bir alana yapılmak isteniyor. Mehmet Cengiz’in şirketi Cengiz Holding’e bağlı..

Cengiz holding yine iş başında
Son Güncelleme: Whatsapp
Cengiz Holding’e bağlı Cengiz Elektrik, bakanlığın iptal ettiği GES projesi yerini değiştirip yeniden başvuru yaptı. Proje 105 futbol sahası büyüklüğünde bir alana yapılmak isteniyor.

Mehmet Cengiz’in şirketi Cengiz Holding’e bağlı Cengiz Elektrik, Elmalı’daki tarım arazisinde kurmak istediği GES için geçen yıllarda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurmuştu. Şirketin projesi bakanlık tarafından kuru mutlak tarım arazisi ve dikili tarım arazisi sınırları içerisinde kalmasından ötürü iptal edildi. Bakanlık açıklamasında, “5403 sayılı kanun kapsamında uygun bulunmamıştır” dendi. Bu kararın ardından Cengiz aynı projenin yerini değiştirerek yeniden başvuruda bulundu.

“TARIMA ELVERİŞLİ” ARAZİ

Cumhuriyet gazetesinden Şeyda Öztürk’ün haberine göre “Revize” edilen çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) dosyasına göre proje 74.93 hektar yani 105 futbol sahası büyüklüğündeki alanda yapılmak isteniyor. Toplamda 100 bin güneş paneli kurulması planlanan alan ise yine tarıma elverişli araziden seçildi. Ayrıca mera alanı içerisinde kalan bölge için projeye onay verilirse 100 milyon kilowatt enerji üretilecek. Proje için 969 milyon 901 bin TL harcanacak. Projenin ömrünün 49 yıl olması öngörülüyor. (HABER MERKEZİ)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.