CERATTEPE DAVASINDA REDDİ HAKİM TALEBİ

  Rize adliyesi önünde neler yaşandı tıkla izle.. youtu.be/QElZoV4bfAU Cerattepe’de madencilik faaliyetlerinin durdurulması için açılan davanın karar duruşması Rize’de başladı. Kent polis ablukasında. Geceden itibaren Rize’ye giriş çıkışlar kontrol altına..

Son Güncelleme: Whatsapp

 

Rize adliyesi önünde neler yaşandı tıkla izle..

youtu.be/QElZoV4bfAU

Cerattepe’de madencilik faaliyetlerinin durdurulması için açılan davanın karar duruşması Rize’de başladı. Kent polis ablukasında.

Geceden itibaren Rize’ye giriş çıkışlar kontrol altına alındı, hem Artvin hem Trabzon’dan gelişlerde defalarca 7 8 noktada arama ve kontrol yapıldı                         

Çevik kuvvet şehri abluka altına aldı. Adliyeye çıkan tüm yollara ve adliye etrafına barikat kuruldu 

Müdahiller ve avukatlar dışında kimse adliyeye alınmadı, Basına zorluk çıkarıldı, adliyeye yapılan listelerde isimleri olanlar alındı.


EVRENSEL MUHABİRLERİ DURUŞMADAN BİLDİRİYOR…

DAVADAN DAKİKA DAKİKA

14.00 Avukatlar reddihakim talebinde bulundu. Salon boşaltıldı.

13.49 Avukat Bedrettin Kalın. Buradan çıkacak kararı biliyorlar. O yüzden bu kadar polis yığıldı. Artvinlilerin bu karara tepkisini önlemek için polis yığıldı sonra da Cerattepe’ye iş makineleriyle çıkılacak.

13.35 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı avukatları ÇED olumlu raporunun hukuka uygun olduğunu öne sürdü.

13.25 Uğur Bayraktutan, mahkemenin tarafsız olmadığı, kararı siyasi iktidarın önceden bildiğini söyledi. Bayraktutan, mahkemeden bu ithamlara açıklık getirmesini istedi. Ancak mahkemede başkanı “Bu konuda delilleriniz varsa usuller bellidir, başvurun” dedi.

12.46 Prof. Dr. Doğan Kantarcı: Önünüze gelen bilirkişi raporu hem bilim hem de bilim ahlakı bakımından kabul edilebilir değildir.

12.21 Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu mahkemeye 12 sayfalık hukuki görüşünü sundu.

11.45: Duruşmaya 15 dakika ara verildi.

11.31 TMMOB YK Üyesi Cemalettin Küçük: Bilirkişi raporu bilimle ve mühendislikle alakası olmayan bir metindir. Alıntı metinlerden oluşturulmuştur. Daha önce verilmiş olan bilirkişi raporlarının değerlendirilmesi gerekir. Bu raporu ben hoca olarak değerlendirsem notum sıfır olur. Ders tekrarı yapması gerekir.

11.12 Avukat Mehmet Horuş, Bergama, Bakırtepe, Ulukışla gibi altın madenciliğinin yapıldığı yerlerden emsal mahkeme kararlarını sunarak Cerattepe için yeniden bilirkişi keşfi yapılmasını ve mahkemenin de kararını bundan sonra vermesini talep etti.

11.05 Avukat Mehmet Horuş da son bilirkişi raporunu eleştirerek, raporun kopyala yapıştır yöntemiyle hazırlandığını ifade etti.

Horuş şöyle devam etti: Bilirkişi raporu kendi ideolojik kalkınma anlayışıyla hazırlamıştır. Rapor, doğayı hammadde olarak gören bir anlayışla hazırlanmıştır. Sizin mahkemeniz de raporu iptal etmezse ideolojik bir karar vermiş olacaktır.

10:47 Cerattepe’de hem ÇED raporu ve hemnde Bilirkişi Raporlarını aynı üniversiteden (KATÜ) bilim insanlarının hazırladığını belirten avukat Kalın,  bu durumun şaibeli olduğunu,aynı üniversiteden olamayacağına dair Danıştay kararlarının mevcut olduğunu söyledi                         
Bedrettin Kalın: “Çoruh nehri yok edildi. Yukarı da da ormanlar yok edilirse Artvinlinin yaşayacak yeri kalmaz.”

10: 30 Mahkeme heyetine Cerattepe müdahaleleri sırasında hastanenin çocuk servisine isabet eden gaz kapsülünün fotoğrafı gösterildi.

10: 16 Bedrettin Kalın, mahkeme heyetinin ÇED raporuna karşı yürütmeyi durdurma kararı vermemesini eleştirerek, Cerattepe’de yaşanan polis saldırısını mahkeme heyetine anlattı.

10:09:Kalın: “Maden faaliyetindeki en önemli sorun rezervin nasıl taşınacağı sorunuydu, bu sorunu çözmek üzere diğer ÇED raporuna teleferik projesi ekleniyor. Ancak bu teleferik projesinin eski ÇED raporuna eklenemeyeceğini, teleferik için yeni bir ÇED raporu alınması gerekiyor” dedi.

Bedrettin Kalın ÇED raporundaki eksikleri sıralayarak, “projeyi nereden tutsanız baştan savma” dedi
 

10:07:Kalın 2015 Haziran ayına gelindiğinde maden şirketinin Cerattepe ye çıkacak hiç bir yasal dayanağı olmamasına rağmen, şirkete yeni ÇED raporu verildiğini söyledi.

Kalın, daha önce yayınlanan bilirkişi raporlarını hatırlatarak, bilirkişi raporlarında ‘Ya Artvin ya maden’ dendiğini hatırlatarak mahkemenin bu raporlara dayanarak ÇED olumlu raporunu iptal ettiğini söyledi.

09:50:Avukat Bedrettin Kalın, Mahkeme heyetine Cerattepe madencilik sevdasının tarihini anlatıyor

09:45: Avukat Bedrettin Kalın, Rize İdare Mahkemesnin daha önce iptal ettiği ÇED raporuyla, ardından şirket tarafından küçük değişikler yapılarak hazırlanan ÇED raporunun birbirinden farklı değerlendirilmemesi gerektiğini ifade etti. Kalın, bölgenin özelliklerini anlatarak, özen gösterilmesi gereken bir bölge olduğunu söyledi 

09:40: Avukatlar halkın ve müdahillerin adliye önüne gelmesi davaya katılması yönünde ısrar
ederken mahkeme başkanı talepleri kabul etmedi, “duruşmaya başlayalım savunmanızı yapın” dedi

09:30Mahkemeye katılan bir vatandaş ise söz alarak “tehdit altındayız akşamdan beri” diyerek tepki gösterdi    

09:20 Mahkeme başkanı da; “Mahkemeyi kimse baskı altına alamaz, böyle birşey yok, duruşma aleni açık yapılıyor, ama 150 kişiye söz verme şansımız yok yargılama düzzeni olmaz, orada yaşanan ifadeler tehditler bizi bağlamaz” dedi              

09:15Davada söz alan Avukat Bedrettin Kalın, ‘Vatansever Rizeli Gençler’ imzalı bildiriyi okuyarak “Güvenliğimiz yok, saldırı altında mıyız bilmiyoruz, Fındıklı’da durdurulan ama tutulan müdahillerin mahkemedeki konumu ne olacak?” diye sordu.  Kalın davaya vatandaşların alınmamasını eleştirerek bu tutumun mahkemeyii baskı altına aldığını ve adil yargılama olmayacağını söyledi    

09:05Davada söz alan Avukat Mehmet Horuş “Milletvekilleri yolda kolluk güçleri tarafından tutuluyor, avukatlar 3 kere arandı. Rize ve Artvin valisinin tehditleri var. Davanın ertelenmesini istiyoruz uygun fiziksel koşullarda tekrar yapılmasını istiyoruz, adil yargılama istiyoruz. Bu baskı altında karar verilmesini adil yargılanma görüntüsünün zedeliyeceğini düşünüyoruz” dedi    

 

 

Davaya CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok,  İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Ordu Milletvekili Seyit Torun, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlı Aka,  ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş katıldı.

MAHKEMEYE GELENLER FINDIKLI’DA BEKLETİLİYOR

Artvin’den Rize’ye gelmeye çalışan 3 otobus polis tarafından Fındıklı’da bekletiliyor. Polis halka “Sadece müdahil olanları biz götürelim” teklifinde bulundu, halk kabul etmiyor, bekleme kararı aldılar.  

Fındıklı’da bekletilen otobüslerden biri Rize’ye doğru yola devam ediyor. Polisler sık sık GBT gerekçesiyle otobüsleri durdurarak bekletiyor.

Haber Merkezi
Pazartesi, 19 Eylül 2016 09:05

Artvin Cerattepe’de, AKP yandaşı patron Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat-Özaltın ortaklığındaki bakır ve altın madeni projesinin iptali için açılan davanın duruşması öncesinde, madene karşı yöre halkıyla dayanışmak için kente gelmeye başlayanlar engelleniyor… Duruşma bugün Rize İdare Mahkemesi’nde görülecek. Polisin adliye önünde olağanüstü önlemler aldığı gözlendi. 

ARTVİN’DEN RİZE’YE GELENLER DURDURULDU

Cerattepe davası için Artvin’den Rize’ye gelenler Fındıklı’da kimlik kontrolü bahanesiyle durduruldu.

YALNIZ MÜDAHİL OLANLAR ADLİYE BAHÇESİNE ALINIYOR

Cerattepe davası için gelenlerden yalnızca müdahil olanlar adliye bahçesine alınıyor. Adliye çevresi polis barikatıyla çevrelenmiş durumda. 

ADLİYE DIŞINDA BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Cerattepe davası için gelenlerden, müdahil olanlar Rize Adliyesi’ne alınmaya başlandı. Dışarıda ise bekleyiş sürüyor.

DURUŞMA BAŞLADI

Cerattepe duruşması, Yeşil Artvin Derneği Genel Sekreteri Av. Bedrettin Kalın’ın sunumuyla başladı. 

DURUŞMA BAŞLADI ANCAK RİZE’YE GİRİŞLERE HALEN İZİN YOK!

Duruşma başlamasına rağmen, farklı kentlerden yöre halkına destek için gelenler, GBT bahanesiyle Rize girişinde tutumaya devam ediliyor. Adliye önünde bekleyen doğa savuncuları, bu duruşma nedeniyle Rize, Artvin ve Tranzon valililerinin adeta sıkıyönetim ilan etmelerinden yakındılar. 

AVUKAT: İHALEYE FESAT KARIŞTIRMANIN HER UNSURUNUN YER ALDIĞI BİR İHALE

Avukat Bedrettin Kalın, “Cerattepe ihalesi, ihaleye fesat karıştırmanın yasadaki her unsurunun yer aldığı bir ihaledir. Artvin Cerattepe ihalesinde tek bir şirket tanımı yapıldı, o da Cengiz İnşaat’tı” dedi. Av. Kalın, mahkeme heyetine Cerattepe mücadelesinin tarihini ve daha önceki şirketlerin nasıl gönderildiğini anlatıyor… 

Av. Kalın, kentin abluka altına alınmasını da eleştirerek, “Davaya gelirken savaşa geliyormuş gibi bir muamele görmek kabul edilemez bir tutumdur” diye konuştu. 

Av. Kalın, “Valilik genelgesi, iktidarın Cengiz İnşaat’ın yanında olduğunu gösterdi” dedi. 

Av. Bedrettin Kalın, mahkeme heyetine, “Hadi bize inanmıyorsunuz, Belediye’nin 2015 raporu ‘Burada maden işletmenin kamu yararı yoktur’ diyor. 2015 yılında KTÜ’den görevlendirilmiş 3 bilim insanı Cerattepe’de maden çıkarmanın kamu yararının olmadığını raporlamıştır” dedi.  

Avukatlar, harita üzerinden mahkeme heyetine detaylı anlatım yapıyor.

SALONDA DURUŞMA SÜRÜYOR, ADLİYE ÖNÜNDE HALK BEKLEYİŞTE

Polisin tüm engellemelerine rağmen, Rize Adliyesi önünde toplanan halk bekleyişini sürdürüyor. 

MAHKEME HEYETİNE HASTANEYE ATILAN GAZ KAPSÜLÜNÜ GÖSTERDİLER

Müdahil avukatlar, mahkeme heyetine Cerattepe direnişi sırasında polis ve jandarmanın saldırısında hastanenin çocuk servisine isabet eden gaz kapsülünün fotoğrafını gösterdiler.

RİZE’YE GİRİŞLERDE ENGELLEMELER SÜRÜYOR

CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan, Twitter hesabında paylaştığı bir fotoğrafta, duruşma başlamasına rağmen polisin halen Rize’ye girişleri emgellediğini duyurdu. Bayraktutan, “Artvin halkı ve çevre dostları Rize’ye sokulmuyor. 1 kişi 5 kez aranıyor” dedi. CHP’li vekil Bayraktutan, salona ancak duruşma başladıktan bir buçuk saat sonra ulaşabildi. 

Cerattepe duruşmasını izlemek için Rize Adliyesi’ne ulaşmak isteyenler, GBT ve kimlik kontrolü bahanesiyle durdurulmaya devam ediyor. Ancak kimlik kontrolleri dakikalarca sürüyor, polisler “Siber saldırı var o yüzden kontrol edemiyoruz” diyorlar. Adliye yakınna gelebilenler de çorapları çıkarttırılarak aranıyor. 

“ÇED OLUMLU RAPORU” ELEŞTİRİLDİ

Cerattepe için bilirkişinin hazırladığı “ÇED olumlu raporu”, Av. Bedrettin Kalın tarafından eleştirildi. Av. Kalın, bilimsel veriler eşliğinde raporun kabul edilemez olduğunu savundu. Av. Kalın, “Çoruh nehri yok edildi. Yukarı da da ormanlar yok edilirse Artvinlinin yaşayacak yeri kalmaz” dedi. 

AV. HORUŞ: MAHKEME İLK ÇED RAPORU İLE İKİNCİ RAPORUN ARASINDAKİ FARKI BELİRLEMELİ

Cerattepe davasının müdahil avukatlarından Mehmet Horuş, “Mahkemenin yapması gereken, ilk ÇED raporu ile ikinci ÇED olumlu raporu arasındaki farkı belirtmek olmalı” dedi. Av. Horuş, “Bu işin sonunda yine kandırıldık diyecekler ama artık buradaki yaşam tahrip olmuş olacak” diye konuştu. 

TMMOB YÖNETİCİSİ KÜÇÜK: BU BİR SİYASİ DAVADIR

TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük, “Bilirkişi, daha önce Bergama’da danışmanlık yapan ve yasal sürecin nasıl aşılacağını anlatanlardır. Bu bir siyasi davadır. Artvin’in sınırlarını Türkiye’den koparıp bir şirketin eline verme davasıdır. Bu şirket Artvin’nden girip Kastamonu Küre’den çıkacaktır. Şirket altın değil bakır diyor. Bu tartışmada gözden kaçmasın, bakırın çıkarılmasında kullanılan yöntemler daha felakettir. Bu rapor teknik bilirkişi raporu değil. Kimya yüksek lisansına gerek yok. Kimya lise 2 öğrencisi yanlışları bulur” dedi. 

PROF. KABOĞLU: PEK ÇOK KATILDIM BÖYLE ARAMA VE BASKI GÖRMEDİM

Anayasa Hukuku Profesörü İbrahim Kaboğlu söz aldı. Kaboğlu, 50 yıldır tüm yurtta pek çok davaya katıldım Dicle Üniversitesi’nde görev yaptım bugünkü gibi bir arama ve baskı görmedim. Artvin Borçkalıyım. Memleketime gelirken ilk defa böyle bir arama faaliyeti ve kontrol noktaları gördüm” dedi. 

Prof. Dr. Kaboğlu, “Cerattepe yalnızca anayasamıza değil Avrupa Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Hukuku’na da açık aykırılıklar içeriyor” diye konuştu. Kaboğlu sözlerini, “Bugün burada vereceğiniz karar ile yalnızca Cerattepe’yi kurtarmayacak, nitelikli ülke umudumuza da güçlendireceksiniz” diyerek sonlandırdı. 

PROF. KANTARCI: BU BİLİRKİŞİ RAPORU BİLİM AHLAKI BAKIMINDAN KABUL EDİLEMEZ

Orman Yüksek Mühendisi Prof. Doğan Kantarcı da söz alarak, ÇED raporlarını yazanlar bile bu bilirkişi raporunu yazandan daha bilgili. Önünüze gelen bilirkişi raporu hem bilim hem de bilim ahlakı bakımından kabul edilebilir değildir. Üç kuruşluk altına Cerattepe ve çevresini feda mı edeceğiz” dedi. 

AVUKATLAR REDDİ HAKİM TALEP EDEREK SALONU TERK ETTİ

Cerattepe davasının bugünkü duruşmasında avukatlar davanın adilane bir şekilde yapılmadığını savunarak reddi hakim talebinde bulundu ve salonu terk etti. Avukatlar adına yapılan açıklamada, “Mahkeme onların olsun, Cerattepe bizim olacak” denildi. 

youtu.be/1uvJKXs7sOQ

İŞTE O AÇIKLAMA

 (Rize/EVRENSEL)                        

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.