betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Cerattepe davasından dakika dakika gelişmeler

  Cerattepe’de madencilik faaliyetlerinin durdurulması için açılan davanın karar duruşması Rize’de başladı. Kent polis ablukasında. Geceden itibaren Rize’ye giriş çıkışlar kontrol altına alındı, hem Artvin hem Trabzon’dan gelişlerde defalarca 7-..

Son Güncelleme: Whatsapp

 

Cerattepe’de madencilik faaliyetlerinin durdurulması için açılan davanın karar duruşması Rize’de başladı. Kent polis ablukasında.

Geceden itibaren Rize’ye giriş çıkışlar kontrol altına alındı, hem Artvin hem Trabzon’dan gelişlerde defalarca 7- 8 noktada arama ve kontrol yapıldı                         

Çevik kuvvet şehri abluka altına aldı. Adliyeye çıkan tüm yollara ve adliye etrafına barikat kuruldu 

Müdahiller ve avukatlar dışında kimse adliyeye alınmadı, Basına zorluk çıkarıldı, adliyeye yapılan listelerde isimleri olanlar alındı.


EVRENSEL MUHABİRLERİ DURUŞMADAN BİLDİRİYOR…

DAVADAN DAKİKA DAKİKA

11.45: Duruşmaya 15 dakika ara verildi.

11.31 TMMOB YK Üyesi Cemalettin Küçük: Bilirkişi raporu bilimle ve mühendislikle alakası olmayan bir metindir. Alıntı metinlerden oluşturulmuştur. Daha önce verilmiş olan bilirkişi raporlarının değerlendirilmesi gerekir. Bu raporu ben hoca olarak değerlendirsem notum sıfır olur. Ders tekrarı yapması gerekir.

11.12 Avukat Mehmet Horuş, Bergama, Bakırtepe, Ulukışla gibi altın madenciliğinin yapıldığı yerlerden emsal mahkeme kararlarını sunarak Cerattepe için yeniden bilirkişi keşfi yapılmasını ve mahkemenin de kararını bundan sonra vermesini talep etti.

11.05 Avukat Mehmet Horuş da son bilirkişi raporunu eleştirerek, raporun kopyala yapıştır yöntemiyle hazırlandığını ifade etti.

Horuş şöyle devam etti: Bilirkişi raporu kendi ideolojik kalkınma anlayışıyla hazırlamıştır. Rapor, doğayı hammadde olarak gören bir anlayışla hazırlanmıştır. Sizin mahkemeniz de raporu iptal etmezse ideolojik bir karar vermiş olacaktır.

10:47 Cerattepe’de hem ÇED raporu ve hemnde Bilirkişi Raporlarını aynı üniversiteden (KATÜ) bilim insanlarının hazırladığını belirten avukat Kalın,  bu durumun şaibeli olduğunu,aynı üniversiteden olamayacağına dair Danıştay kararlarının mevcut olduğunu söyledi                         
Bedrettin Kalın: “Çoruh nehri yok edildi. Yukarı da da ormanlar yok edilirse Artvinlinin yaşayacak yeri kalmaz.”

10: 30 Mahkeme heyetine Cerattepe müdahaleleri sırasında hastanenin çocuk servisine isabet eden gaz kapsülünün fotoğrafı gösterildi.

10: 16 Bedrettin Kalın, mahkeme heyetinin ÇED raporuna karşı yürütmeyi durdurma kararı vermemesini eleştirerek, Cerattepe’de yaşanan polis saldırısını mahkeme heyetine anlattı.

10:09:Kalın: “Maden faaliyetindeki en önemli sorun rezervin nasıl taşınacağı sorunuydu, bu sorunu çözmek üzere diğer ÇED raporuna teleferik projesi ekleniyor. Ancak bu teleferik projesinin eski ÇED raporuna eklenemeyeceğini, teleferik için yeni bir ÇED raporu alınması gerekiyor” dedi.

Bedrettin Kalın ÇED raporundaki eksikleri sıralayarak, “projeyi nereden tutsanız baştan savma” dedi
 

10:07:Kalın 2015 Haziran ayına gelindiğinde maden şirketinin Cerattepe ye çıkacak hiç bir yasal dayanağı olmamasına rağmen, şirkete yeni ÇED raporu verildiğini söyledi.

Kalın, daha önce yayınlanan bilirkişi raporlarını hatırlatarak, bilirkişi raporlarında ‘Ya Artvin ya maden’ dendiğini hatırlatarak mahkemenin bu raporlara dayanarak ÇED olumlu raporunu iptal ettiğini söyledi.

09:50:Avukat Bedrettin Kalın, Mahkeme heyetine Cerattepe madencilik sevdasının tarihini anlatıyor

09:45: Avukat Bedrettin Kalın, Rize İdare Mahkemesnin daha önce iptal ettiği ÇED raporuyla, ardından şirket tarafından küçük değişikler yapılarak hazırlanan ÇED raporunun birbirinden farklı değerlendirilmemesi gerektiğini ifade etti. Kalın, bölgenin özelliklerini anlatarak, özen gösterilmesi gereken bir bölge olduğunu söyledi 

09:40: Avukatlar halkın ve müdahillerin adliye önüne gelmesi davaya katılması yönünde ısrar
ederken mahkeme başkanı talepleri kabul etmedi, “duruşmaya başlayalım savunmanızı yapın” dedi

09:30Mahkemeye katılan bir vatandaş ise söz alarak “tehdit altındayız akşamdan beri” diyerek tepki gösterdi    

09:20 Mahkeme başkanı da; “Mahkemeyi kimse baskı altına alamaz, böyle birşey yok, duruşma aleni açık yapılıyor, ama 150 kişiye söz verme şansımız yok yargılama düzzeni olmaz, orada yaşanan ifadeler tehditler bizi bağlamaz” dedi              

09:15Davada söz alan Avukat Bedrettin Kalın, ‘Vatansever Rizeli Gençler’ imzalı bildiriyi okuyarak “Güvenliğimiz yok, saldırı altında mıyız bilmiyoruz, Fındıklı’da durdurulan ama tutulan müdahillerin mahkemedeki konumu ne olacak?” diye sordu.  Kalın davaya vatandaşların alınmamasını eleştirerek bu tutumun mahkemeyii baskı altına aldığını ve adil yargılama olmayacağını söyledi    

09:05Davada söz alan Avukat Mehmet Horuş “Milletvekilleri yolda kolluk güçleri tarafından tutuluyor, avukatlar 3 kere arandı. Rize ve Artvin valisinin tehditleri var. Davanın ertelenmesini istiyoruz uygun fiziksel koşullarda tekrar yapılmasını istiyoruz, adil yargılama istiyoruz. Bu baskı altında karar verilmesini adil yargılanma görüntüsünün zedeliyeceğini düşünüyoruz” dedi    

 

 

Davaya CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok,  İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Ordu Milletvekili Seyit Torun, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlı Aka,  ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş katıldı.

MAHKEMEYE GELENLER FINDIKLI’DA BEKLETİLİYOR

Artvin’den Rize’ye gelmeye çalışan 3 otobus polis tarafından Fındıklı’da bekletiliyor. Polis halka “Sadece müdahil olanları biz götürelim” teklifinde bulundu, halk kabul etmiyor, bekleme kararı aldılar.  

Fındıklı’da bekletilen otobüslerden biri Rize’ye doğru yola devam ediyor. Polisler sık sık GBT gerekçesiyle otobüsleri durdurarak bekletiyor.


 
(Rize/EVRENSEL)  

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.