Cerattepe direnişinde 3. gün: Şirket kesime başladı, halk direnişe devam diyor

  Artvin Cerattepe’de 16 Şubat’ta öğle saatlerinden itibaren başlayan polis saldırısı ve saldırıya karşı direniş nöbeti devam ediyor. Gün boyunca süren saldırıya rağmen iki gündür bekleyişini sürdüren halka 17 Şubat..

Son Güncelleme: Whatsapp

 

Artvin Cerattepe’de 16 Şubat’ta öğle saatlerinden itibaren başlayan polis saldırısı ve saldırıya karşı direniş nöbeti devam ediyor. Gün boyunca süren saldırıya rağmen iki gündür bekleyişini sürdüren halka 17 Şubat sabahı erken saatlerden itibaren polis saldırısı başladı. Şirket halkın kurduğu barikatları aşarak maden sahasına ulaştı, 18 Şubat günü itibariyle de çalışmalara başladı. Artvin halkı yaşam savunucularını desteğe çağırıyor 

Cerattepe’de saldırıya karşı direnişte ikinci gün 

cerattepe_18-2-16-21

18 Şubat

18.13 Karahan: Hafta başında yedi ilin güvenlik güçlerinden oluşan bir ordu Artvin’e geldi. Dillerinde birileri gibi küfür ile Artvin’e geldiler. Ve vatanlarını savunan Artvinlilere plastik mermi ve gazlarla saldırmışlardır.

18.10 Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan konuşma yapıyor. Olağanüstü bir dönemde olduğumuzu belirten Karahan Anayasa’da  yer alan ormanları ve ormanlık alanların korunmasına dair maddeleri hatırlatarak devletin koruması gerekirken Artvin halkının koruduğunu belirtti.

17.56 Artvin halkı havuz medyasının haberlerine kızgın. Kürsüden herkes bu yayın kuruluşlarını şikayet etmeye “444 1 178” nolu numarayı aramaya çağrılıyor. Halk “satılmış medya hesap verecek” sloganları atıyor.

17.50 Kürsü konuşmaları başladı. Artvin’in yaşlıları bu topraklara olan bağlarını anlatıyor. Artvinliler telefon ışıklarını yakarak şirketi protesto ediyor.

cerattepe_18-2-16-23

17.30 Kalabalık gittikçe artıyor. Artvinliler madeni durdurma kararlılığını coşkularıyla ispat ediyor.

17.00 Yeşil Artvin Derneği’nin çağrısıyla Artvin Merkez’de toplanan binlerce kişi hep bir ağızdan “Vali istifa” ve “Katil şirket Artvin’i terk et” sloganları atıyor. Kalabalık gittikçe artıyor.

14.40 Cerattepe’de şirketin ağaç katliamından ve halka saldırıp şirketi koruyan güvenlik güçlerinden son görüntüler

13.21 Artvinli Devlet Hastanesi hekimleri basın açıklaması yaptı, saldırıyı kınadı.

Artvinli hekimlerden Cerattepe için eylem

12.20 Cerattepe’ye çıkan yayla yolunun araç çıkışına kapatılması nedeniyle yukarıda bulunan evlerine yürüyerek çıkmak zorunda kalan halk polise tepkili: “Ben buradan çıkacağım alacaksan al!”

12.00 Cerattepe’de maden sahasına çıkan şirket ve yaklaşık 500 kişilik jandarma, polis ordusuyla çalışmalara başladı. Maden sahasının Orman Genel Müdürlüğü (OGM) yetkilileri ile birlikte tespit ve teslim işlemi yapılmamış, yürütmeyi durdurma kararı üzerine hazırlanması gerek yeni ÇED süreci henüz tamamlanmamışken Cengiz Holding, güvenlik güçleri eşliğinde maden sahasını açmak için ağaç kesimine ve alanın etrafını tel örgülerle çevirmeye başladı.

Artvin’deki mühendislerin yer tespit çalışmalarında çalışmayı reddetmesi üzerine mühendis bulamayan OGM, çareyi çalışmayı reddeden memurları açığa almakta buldu. Yeşil Artvin Derneği OGM’ye giderek iş makinelerinin kendilerine ait olup olmadığına dair bir dilekçe vererek bir saat içinde yanıtlanmasını istedi. Yanıt gelmezse OGM önünde toplanılması planlanıyor.

OGM Cerattepe’de çalışacak mühendis bulamıyor

Herkesi şirketi durdurmak için Artvin’e gelmeye çağıran bölge halkı bu akşam saat 17.30’da Valilik önünde toplanarak tekrar yürüyüş yapacak.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.