Cerattepe direnişinin 6. günü: Polis saldırdı, halk Valiliği kuşattı

  Cerattepe direnişinin 6. günü: Polis saldırdı, halk Valiliği kuşattı  Tarih: 21 Şubat 2016  Print E-posta Paylaş23 Tweetle Paylaş0 Artvin halkı direnişin 6. gününde dayanışmaya gelenlerle birlikte maden sahasında usülsüz olarak çalışmaya başlayan..

Son Güncelleme: Whatsapp

 

Cerattepe direnişinin 6. günü: Polis saldırdı, halk Valiliği kuşattı 

Artvin halkı direnişin 6. gününde dayanışmaya gelenlerle birlikte maden sahasında usülsüz olarak çalışmaya başlayan Cengiz İnşaat’ı durdurmaya Cerattepe’ye doğru yürüyüşe geçti. Kadınların en önünde yürüdüğü kortej Artvin merkezden Cerattepe yolunda durduruldu. Polis barikatının önünde duran kadınlar uzun süre bekledikten sonra Cerattepe’ye gideceklerini söyleyerek barikata yüklendi, polis saldırdı. Valilik önüne geçen halkın bekleyişi sürüyor

Artvin halkına saldıran polisin cephaneliği Valilik binası

17.51 Halkın Valilik önündeki bekleyişi sırasında polis kitle içerisinden beş kişiyi gözaltına almak istedi ancak halk izin vermedi. Polis, halkın tepkisi üzerine gençleri bırakmak zorunda kaldı.

16.30 Valilik önündeki eylem “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla sona erdi ancak Artvin halkının Valilik önündeki bekleyişi devam ediyor.

cerattepe_21-2-16-63

16.14 Artvin halkı Valiliği kuşattı, “Vali istifa” sloganları atıyor.

15.38 Artvin merkezde toplanma yeniden başladı.

cerattepe_21-2-16-56

15.17 Artvinliler kent merkezine doğru iniyor. Hastaneye kaldırılan yaralılardan selam var.

15.09 Biber gazından etkilenen Birgün muhabiri Burcu Cansu hastaneden çıktı.

14.56 Zeyno Bayramoğlu’nun iki bacağı da bilekten kırılmış durumda. Hastaneye kaldırılan Zeyno ameliyata alındı.

14.48 Polis saldırısı durdu. Halk Cerattepe’ye çıkan yolun kesildiği Devlet Hastanesi’nin oradaki barikatın önünde horona durdu. Bu esnada çarşı içinden geçmeye çalışan bir çevik kuvvet otobüsünün önü halk tarafından kesildi.

14.26 Polisin biber gazlı saldırısı aralıklı bir şekilde devam ediyor.

14.08 Polisin biber gazlı saldırısı ara ara devam ediyor. Saldırı sırasında polisin nişan alarak sıktığı plastik mermiler nedeniyle çok sayıda yaralı var. Ayrıca polisin attığı biber gazı kapsüllerinden birinin gözüne isabet etmesi sonucu bir kişi yaralandı.

13.54 Çapul TV canlı yayınına konuşan bir kişi “Halkın Cerattepe’ye girmesini engellemeye çalışıyorlar ama bu halk Cerattepe’ye girecektir” dedi.

13.43 Polisin tazyikli suyla saldırısı başladı.

13.41 Kadınlar polis barikatına yükleniyor. Polis kadınları darp ediyor.

13.33 Dernek ile polis arasında Cerattepe’ye bir heyetin çıkması konusunda görüşmeler sürüyor.

13.25 Artvin halkı ile polisin karşılıklı bekleyişi sürüyor. Polis barikatına dayanan Artvinlilerin sayısı gittikçe artıyor.

cerattepe_21-2-16-25

12.55 Yeşil Artvin Derneği, sosyal medya hesabından bir grubun maden sahasında inceleme yapmak için gideceğini açıkladı.

12.16 Kadınların önü Cerattepe yolu başlangıcı olan Devlet Hastanesi önünde kesildi. Kadınlar ellerindeki mahkeme kararlarını polise tutuyor. Mahkeme kararını hatırlatıyor.

11.57 Kadınların öncülüğünde binlerce kişi Cerattepe’ye doğru yürüyüşe geçti.

11.50 Yürüyüş başlamak üzere kadınlar kortejin en önünde yürüyecek.

11.20 Polis, Artvin’e girmesi yasaklar listesi yapmış ancak hiçbir belge gösteremiyor. GBT’nin yanı sıra hukuksuzca oluşturdukları ve kendi fişledikleri insanları yazdıkları listede olanları merkez ilçeye sokmuyorlar.

11.11 Toplanma devam ediyor. Sayı gittikçe artıyor.

cerattepe_21-2-16-6

10.46 Artvin’e giriş yeniden engellenmeye başladı. Polis, jandarma Borçka’dan halkı geri çeviriyor.

borcka-hopa-yolu

10.25 Artvin halkı araçlarıyla direniş çadırını kurdukları meydanda toplanmaya başladı. Cerattepe’ye çıkan yayla yoluna TOMA sevk edilirken  kolluk kuvvetleri de yolda bekleyişlerini sürdürüyor.

Cerattepe direnişinde 5. gün: Artvin halkı yasak tanımadı, meydana çıktı

Sendika.Org

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.