Cerrattepe direnişi valilik önünde gece devam etti

 İki gündür süren ve Artvin’de Polis ve askeri halkla karşı karşıya getiren Cerattepe direnişi Artvin Valiliği önünde gece geç saatlere kadar sürdü. Cerattepe İçin Direniş Artvin Valiliği Önünde Gecede Devam..

Son Güncelleme: Whatsapp

 İki gündür süren ve Artvin’de Polis ve askeri halkla karşı karşıya getiren Cerattepe direnişi Artvin Valiliği önünde gece geç saatlere kadar sürdü.

Cerattepe İçin Direniş Artvin Valiliği Önünde Gecede Devam Etti 

İki gündür süren ve Artvin’de Polis ve askeri halkla karşı karşıya getiren Cerattepe direnişi Artvin Valiliği önünde gece geç saatlere kadar sürdü.
Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi’nde bakır madeni çıkarmak isteyen şirketin araçlarını engellemek amacıyla bölgede sabahlayan ve barikat kuran eylemcilere polis müdahale etti.
Öte yandan şehir merkezinde bulunan esnaflar direnişin ikinci gününde de iş yerlerini kapatarak kapılarına, “Cerattepe yapılan müdahaleden dolayı kapalıyız” yazıyı astılar. Şehir merkezinde araçlarıyla yolu trafiğe kapatan yaklaşık 2 bin kişilik grup Artvin Valiliği önünde beklemeye başladı. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’da, valilik makamı giriş merdivenlerinde oturma eylemi gerçekleştirmeye başladı. 
Milletvekili burada yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “ dün akşam 08.00’dan bu tarafa doğru, Artvin kendi doğasına karşı bir refleks gösteriyor, bir savunma durumunda. İnanılmaz bir tabloyla karşı karşıyayız burası sanki güney doğuda terör bölgesindeki iller vaziyetine geldi. 
Komşu illerden güvenlik güçlerini buraya sevk ettiler. Halkla devletin karşı karşıya geldiği bir tabloyla karşı karşıyayız. Geçen hafta Türkiye’nin en huzurlu ili Artvin’di, ama özelikle son 48 saatte 20 yıllık direnişin sonunda insanlar doğasına müdahale etmesinler diye beklediği bir tabloda kötü bir tabloyla karşı karşıyayız. İnanılmaz bir güçle geldiler, devletin güçleriyle geldiler. 
Yukardaki bütün engelleri kaldırmaya çalışıyorlar, bir yandan savunma mekanizması içinde çalışmaya devam ediyorlar. Artvin’deki tablo şu bazen çaresiz kaldığınız zaman bun kamuoyuna taşımak için bir şeyler yapmanız gerekir. O nedenle Artvin valiliği makamının olduğu yerde 6,7 yaşlarında ayakkabı boyadığım yerde kırk kırk beş yıl sonra Artvin’i korumak için direniş yapacağım aklıma gelmezdi. Bu kentin sokaklarında iş yerleri kapalı, tüm trafik durmuş vaziyette, insanlar sokaklarda kentin huzuru bozulmuş vaziyette. Artvin’de şuan olağan üstü halin, sıkı yönetimin bütün koşulları var. Bu bir firmaya devleti teslim etmektir. Bir firmanın sahibi devleti teslim almıştır ve onun siyasi uzantıları. Biraz önce öğrendim Yeşil Artvin Dernek Başkanı Başkanıgöz altında yöneticiler göz altında yaralılar var tablo vahim bir tablo Türkiye’ni dikkatinin Artvin üzerinde olmasını temenni ediyorum. 
Faruk Çelik o dönem milletvekili parlamentoda bir konuşma yapıyordu. Tutanakları bende aynen şöyle söylüyor, “Artvin Cerattepe’de maden çıkarsa bu Artvin için cinayettir, bu kenti yok edecek bir girişimdir” bunun Altındaki imza Faruk Çelik’e ait. Bu bir gazete demeci değil, Faruk Çelik o yıllarda, Cerattepe’de ki maden girişim o kenti yok edecektir demiş. Konuşmanın orijinal metni bende kendisine parlamentoda sordum sayın bakan konuşmanınız arkasında mısınız dedim evet dedi. Eğer bunu kabul etmezse ben milletvekilliğimiz alırım Artvin’ gelirim” dedi. 
Artvin’in Cerattepe bölgesinde gün boyu maden şirketinin araçlarının önünü barikatla kesen grup akşam saatlerinde geri çekildi ve Artvin Valiliği önünde bekleyen yaklaşık 2 bin kişinin yanına indi. Burada alkışlarla karşılanan gruba bir süre sonra gün içerisinde gözaltına alınan ve akşam saatlerinde serbest bırakılan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve 5 arkadaşı da katıldı. Nur Neşe Karahan, ‘Artvin seninle gurur duyuyor’ alkışlarla karşılandı.
‘VALİ İSTİFA’ SLOGANLARI ATILDI, ARBEDE YAŞANDI
Valilik önünde toplanan kalabalık ‘Vali istifa’ sloganları attı. Gruptan bazıları polis bariyerlerini tekmeleyerek yıktı, polise pet şişe fırlattı. Bu sırada grubu engellemeye çalışanlarla öfkeli kalabalık arasında arbede yaşandı. 
Polisin gaz maskesi takması ve müdahale için hazırlanması üzerine devreye Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan girdi, kalabalığı sakinleşmeye davet etti. 
Nur Neşe Karahan polislerden gaz maskelerini çıkarmalarını istedi. Kalabalığın sakinleşmesi üzerine polis gaz maskelerini çıkarınca gerginlik sona erdi. Daha sonra CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, Dernek Av. Bedrettin Kalın Artvin Valisi Kemal Cirit’i görüşmeye gittiler. 
Görüşmenin ardından Av. Bedrettin Kalın, kısa bir açıklama yaparak mücadelenin devam edeceğini söyleyerek, şirketin araçları Cerattepe’den inene kadar devam süreceğini söyledi.
Kalabalık Valilik önünde bekleyişini sürdürüyor.
HOPA’DA YOL KESİLDİ
Bu arada Cerattepe’de polis ve jandarma müdahalesi Hopa İlçesi’nde Karadeniz Sahil Yolu ulaşıma kapatılarak protesto edildi. Bir süre trafiğine kapanan yolda çok sayıda araç birikti. Yol daha sonra ulaşıma açıldı.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.