cnn MUHABİRİNİN YAŞADIKLARI DÜNYANIN GÖZÜ KULAĞI AFGANİSTAN’DA - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

cnn MUHABİRİNİN YAŞADIKLARI DÜNYANIN GÖZÜ KULAĞI AFGANİSTAN’DA

Bu haber 19 Ağustos 2021 - 11:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.
cnn MUHABİRİNİN YAŞADIKLARI DÜNYANIN GÖZÜ KULAĞI AFGANİSTAN’DA

CNN International ekibinin başına gelenler korkuttu: “Etrafta bize yaklaşan Taliban savaşçıları vardı, bir adam yüzümü kapatmam için bana bağırıyordu…”

Dünyanın gözü kulağı Afganistan’da…

Afganistan’da Taliban’ın egemenliği tartışılmaya devam ederken, CNN International ekibinin başına gelenler korkuttu.

CNN International muhabiri Clarissa Ward ve ekibi, Çarşamba günü silahlı Taliban savaşçılarıyla karşı karşıya kaldıklarında Afganistan’ın Kabil kentinden haber yapmaya çalışıyorlardı. Çaresiz Afganlar ve tahliye uçuşuyla kaçmayı uman ailelerin yanı sıra kalabalığı kontrol etmek için ateş açan Taliban militanları, ekibin etrafını sarmıştı.

Ward, olaydan sonra CNN’e yaptığı açıklamada, “Etrafta bize yaklaşan Taliban savaşçıları vardı, bir adam yüzümü kapatmam için bana bağırıyordu, yoksa benimle konuşmazdı” dedi.

BİSİKLET KİLİDİNDEN KIRBAÇ 

CNN International ekibi ayrıca devasa derme çatma kırbacı taşıyan bir adam gördü. Taşıdığı kırbaç aslında ikiye bölünmüş bir bisiklet kilidiydi, bu yüzden ağır metal asma kilit hala ortadaydı. Clarissa Ward, adamın yoluna kim çıkarsa çıksın, onu uzaklaştırmak için bu kırbacı kullandığını aktardı. Bir noktada, bir Taliban savaşçısı AK-47 saldırı tüfeğinin güvenliğin açtı, havaya kaldırıp ateş açmak için hazırlık yaptı.

YÜREKLER AĞZA GELDİ 

Bu görüntü karşısında CNN ekibi saniyeler içinde siper almak için koşmak zorunda kaldı. Taliban’ın CNN ekibiyle yüzleştiği anların görüntüleri korkuttu.

“En korkutucu an”, iki Taliban savaşçısının CNN yapımcısını telefonuyla video çekerken gördüğü zamandı. Tüfeklerini kaldırarak saldırıya hazır bir şekilde gazetecilere doğru hücum ettiler. Ward, “Onu tabancayla dövmeye hazırlardı” dedi. Ancak başka bir Taliban militanı araya girip diğerlerine Ward’ın ekibinin haber verme izni olan gazeteciler olduğunu söylediğinde, geçmelerine izin verildi.

HAVAALANINDA ÇARESİZ KALABALIK 

CNN ekibiyle olan bu korkunç karşılaşmadan hemen önce, Ward ve ekibi, Kabil’deki havaalanının dışında bekleyen çaresiz ve öfkeli Afganlarla konuştu. Bazıları kendilerini terk edilmiş hissettiklerini ve ABD liderleri tarafından yalan söylendiğini belirtti.

Ward, “Her türlü çılgın durumu haber yaptım. Bu tam bir kargaşaydı. Çılgıncaydı. Sıradan bir sivil için dayanılmaz bir durumdu” ifadelerini kullandı.

HAVAYA VE KALABALIĞA ATEŞ ETTİLER 

Havaalanının dışında konuşlanan Taliban, zaman zaman kalabalığı kontrol etmek için havaya ve kalabalığa ateş açıyor.

Ward, “Bu çok üzücü” dedi ve ekledi:

“Herkes kağıtları ve pasaportlarıyla yanımıza gelip “Lütfen, Ben tercümandım. İçeri girmeme yardım et, Amerika’ya gitmeme yardım et.”

“KESKİN DEĞİL”

Ward, daha önce de sosyal medyada gündem olmuştu.

Taliban’ın Kabil’i almasından bir gün önce yayında saçı açık olan Ward, Taliban’dan sonra simsiyah bir kıyafete bürünmüş ve saçlarını kapatmıştı. Ward, bu durumu, “Üstteki fotoğraf özel bir yerleşkenin içinde. Alt taraftaki ise Kabil’in ele geçirdiği Taliban sokaklarında. Daha önce de saçlarım tamamen kapalı olmasa da başörtüsü takardım. Yani bir fark var ama bu kadar keskin değil” diye belirtmişti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA