DEKAP “KARDEŞ DERELER 12 NİSAN’DA YENİDEN BULUŞUYOR”

 HES’lere Karşı Mücadele Veren Vadiler ve Köylülerin Birleşmesiyle, Tamamen Bağımsız Yerel Bir Halk Hareketi Olarak Yaşam Mücadelesini Sürdüren DEKAP, Nisan’da 3. Meclis Toplantısını Yapacak! Kısa adı DEKAP olan, Derelerin Kardeşliği..

Son Güncelleme: Whatsapp

 HES’lere Karşı Mücadele Veren Vadiler ve Köylülerin Birleşmesiyle, Tamamen Bağımsız Yerel Bir Halk Hareketi Olarak Yaşam Mücadelesini Sürdüren DEKAP, Nisan’da 3. Meclis Toplantısını Yapacak!

Kısa adı DEKAP olan, Derelerin Kardeşliği Platformu, ‘kardeş dereleri’ yeniden buluşturuyor. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesinde HES’lere karşı yaşam mücadelesi veren köylülerin dayanışması amacıyla kurulan ve ülke genelinde ‘yaşam mücadelesine’ örnek oluşturarak; tamamen bağımsız yerel bir halk hareketi adından sıkça söz ettiren DEKAP, Nisan ayı içerisinde 3.Meclis toplantısını da gerçekleştirecek.

            DEKAP Yürütme Kurulu’nun önceki hafta sonu Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa Beldesinde yaptığı ‘Yürütme Kurulu’ toplantısında, vadilerde devam eden mücadelelerin değerlendirildiğini kaydeden Platform Sözcüsü Ömer Şan, yaklaşan yerel seçimler nedeniyle DEKAP Meclis toplantısının Nisan ayı içerisinde yapılmasının kararlaştırıldığını kaydetti.

            Tarih, 12 Nisan Olarak Belirlendi

            ‘Kardeş Dereler Yeniden Buluşuyor’ sloganı ile yapılması planlanan DEKAP 3.Meclis toplantısının mücadele veren bütün vadilerden katılacak temsilcilerle gerçekleştirileceğini kaydeden Şan, “Son 2 toplantımızda sadece temsilciler bazında çağrı yapmıştık. Bu toplantımızı ise daha geniş tutarak, bütün vadilerde mücadele veren köylülerimiz, yurttaşlarımız ve sivil toplum örgütlerimizin temsilcileriyle birlikte yapmayı planlıyoruz. Yürütme Kurulumuzun Kemalpaşa toplantısında yaptığımız değerlendirmeler sonucu, Kardeş derelerin yeniden buluşma tarihini 12 Nisan 2014 Cumartesi günü olarak belirledik. Yerel seçimler sonrasına bıraktığımız bu buluşmada vadilerimizde başta HES’ler olmak üzere, maden aramaları, taşocakları, termik ve nükleer santraller gibi projelere karşı sürdürülen yaşam mücadelesini bir kez daha kamuoyuna anlatacağız. Kazanımlarımızı, hukuk mücadelesini, mücadelenin önünü kesmek için çıkarılan yasaları, yapılan değişiklikleri, mücadele sürecini ve bu aşamadan sonra yapılacakları tartışacağız” diye konuştu.

            Kimseye Ödül ve Plaket Verilmeyecek!

Kardeş Derelerin Buluşması için belirlenecek yer ve programın daha sonra yapılacak açıklama ve duyurularla bütün vadilere ve kamuoyuna açıklanacağını kaydeden Ömer Şan, “Önceki toplantılarımızda olduğu gibi kimseye özel çağrı pusulası veya davetiye çıkartmayacağız. Kimseye ödül yada plaket vermeyeceğiz! Çünkü bu mücadele yaşamın kendisidir! Çünkü bu mücadele yaşama, doğaya ve dünyamıza, gelecek nesillere, geleceğimize karşı bütün herkesin omuzlarına yüklenmiş bir görev ve sorumluluktur. Mücadele içerisindeki hiç kimse, bu görev ve sorumluluğu yerine getirdiği için ödül ve takdir edilmeyi beklemez, bekleyemez! Biz, yaşamı savunuyor ve bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

Metin Lokumcu’ya Anma

            Kemalpaşa toplantısında, 2 yıl önce Hopa’da Başbakan Erdoğan’ın düzenlediği miting öncesi polisin sıktığı biber gazı nedeniyle yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’yu da andıklarını kaydeden Şan, “Metin Lokumcu, bizimle birlikte yaşam mücadelesini sürdüren ağabeyimiz idi. Yaşam alanlarına sahip çıkan mücadele arkadaşlarımızla birlikte HES’lere, suyun ticarileştirilmesine, yaşam alanlarımızın yok edilmesine, sularımıza ve topraklarımıza el konulmasına karşı ses vermek için oradaydı. Bu güne kadar yaşam mücadelesinde kaybettiklerimiz gibi O’na da bir sözümüz vardı. Mücadelede O’nun da anısını yaşatacağız, her etkinliğimizde adını anacağız” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

            Mücadele Dayanışması

            DEKAP olarak, yaşam mücadelesi içerisinde aynı söylemleri dile getiren, aynı mücadeleyi kendisine hedefleyen, tamamen bağımsız ve hiçbir koşulda hiçbir kurum veya kuruluştan destek almayan her oluşumla omuz omuza yürüyeceklerinin altını çizen Şan, “Tamamen gönüllülük esasına dayandırdığımız bu mücadelede hiçbir hiyerarşik yapılanmaya gitmeden ülkemizin bütün vadilerinde, köy ve yaylalarında, su gözelerinin başında, dere kenarlarında mücadele eden herkesle dayanışma içerisinde olacağız. Belge ve bilgilerimizi paylaşıp, aktaracağız. DEKAP’ın belirlediği ilkelerde taviz vermeden mücadelemizi bütün HES projeleri, Su Kullanım Anlaşmaları ve üretim lisansları iptal edilinceye kadar sürdüreceğiz” dedi.

            Yeni Kurullar Seçilecek

DEKAP’ın herhangi bir hiyerarşik yapısı olmadığına vurgu yapan Şan, “Önümüzdeki Meclis Toplantımızda aynı zamanda DEKAP’ın yeni Yürütme Kurulu da seçilecek. Önceki toplantılarımızda olduğu gibi burada da herkes Yürütmeye aday olabilir veya gösterilebilir. Buna göre Meclis, önümüzdeki dönem için yeni Yürütme Kurulu’nu görevlendirecek. Bu dönem 11 kişi olan Yürütme Kurulu için herhangi bir sayı kısıtlaması da getirmedik. Buna karşın, Danışma, Bilim ve Hukuk Kurulu için de isimler önerilebilecek. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi kentlerde oluşturulacak yürütme kurulları da şekillenecek. Bütün bu kurullar, bir sonraki dönemde yapılacak olan Meclis Toplantısına kadar görev yapacaklar” şeklinde ifadeler kullandı.

Yaza Doğru Mücadele Yoğunlaşacak

            Özellikle HES’lere karşı sürdürülen mücadelenin önümüzdeki süreçte daha da farklılaşacağına değinen Şan, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Yapılan yasa değişiklikleri, torba yasalar ve yeni düzenlemelerle farklı bir mücadele süreci yaşayacağımız öngörüyoruz. Yerel seçimler öncesinde yapılan açıklamalar, çalışmaların birçok bölgede askıya alınması ve hatta bazı projelerden vazgeçildiği yönündeki haberler bizim mücadelemizi etkilemeyecek. Ülkemizin dört bir yanında doğal yaşam alanlarımıza karşı devam eden saldırılar ve yaşadıklarımız gözlerimizin önünde dururken; özellikle de yaza doğru bu saldırıların daha da yoğunlaşacağını öngörürken böyle bir hataya düşmeyeceğiz. Yerel seçimler bu nedenle bizim için de önemli. Herhangi bir parti veya siyasi oluşumu desteklemekten ziyade, mücadelemize destek verip, taleplerimize olumlu yaklaşan ve kendi içimizde mücadele eden aday arkadaşlarımızı desteklemeyi planlıyoruz. Aday olan arkadaşlarımız var. Özellikle muhtarlıklar konusunda mücadele arkadaşlarımızın çalışma yapmasını istiyoruz. Bunun yanında Belediye Başkanlıkları, il genel meclisi ve belediye meclis üyelikleri konusunda da arkadaşlarımızın adaylıklarını gündeme almasını öneriyoruz.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.