Demokrasi Platformu bileşenleri, Birecik’te DEM Parti ilçe binasına yönelik silahlı saldırıyı protesto etti - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Demokrasi Platformu bileşenleri, Birecik’te DEM Parti ilçe binasına yönelik silahlı saldırıyı protesto etti

Bu haber 11 Mayıs 2024 - 12:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Demokrasi Platformu bileşenleri, Birecik’te DEM Parti ilçe binasına yönelik silahlı saldırıyı protesto etti

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Birecik’te DEM Parti ilçe binasına yönelik silahlı saldırıyı protesto etti. Açıklamada, “Halkın demokratik mücadelesinin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz” denildi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) Urfa’nın Birecik ilçesindeki parti binasına 8-9 Mayıs’ta düzenlenen yapılan silahlı ve taşlı saldırıya tepkiler sürüyor.

DEM Parti Birecik binası önünde toplanan Urfa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, saldırıları protesto etti. Açıklamaya DEM Parti Belediye Eşbaşkanı Berivan İlkaya Manas, DEM Parti Milletvekili Dilan Kunt Ayan ve partililer de katıldı.

‘BELEDİYENİN ZORBALIKLA ZAPT EDİLMEYE ÇALIŞILMASINI KINIYORUZ’

‘İrade gaspına hayır’ yazılı dövizler ve ‘onurumuzla varız, direnişle büyüyoruz, korkmuyoruz, buradayız’ pankartının açıldığı eylemde konuşan Urfa Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Ferhat Demir şunları söyledi:

“31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Urfa halkı demokratik tercihlerini kullanmış, birçok ilçede belediye başkanlarını ve siyasal partilerini değiştirerek oylarını değişimden yana kullanmışlardır. Halk iradesinin tecelli ettiği bu sonuçlara herkesin saygı duymasını bekliyoruz. Birecik halkının demokratik tercihleri hazmedemeyen bir grup ya da kişilerin bu tercihi silah ve tehdit yoluyla ele geçirmek istemesini, kazanılmış bir belediyenin zorbalıkla zapt edilmeye çalışılma çabalarını kınadığımızı belirtiyoruz.”

‘HALKIN DEMOKRATİK MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ’

Demir, “Biz demokratik kitle grupları olarak siyaseti ve halk tercihlerini paramiliter yapılarla dizayn etmeye çalışanlara karsı olduğumuzu belirtiyoruz. Başta Birecik halkı olmak üzere, DEM Parti Birecik ilçe örgütüne geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, halkın demokratik mücadelesinin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Birecik Belediyesi, 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den DEM Parti’ye geçti. DEM Parti adayı olarak seçimi kazanan Belediye Başkanı Mehmet Begit, 29 Nisan’da partiden istifa etti. Begit’in belediye başkanlığından istifa etmesi çağrısı yapan DEM Parti’nin Birecik ilçe binasına 8-9 Mayıs’ta art arda saldırı düzenlendi.

Saldırıda parti binasına çok sayıda mermi isabet etti. Saldırıya ilişkin başlatılan soruşturmada gözaltına alınan Begit’in ağabeyi Halil Begit tutuklandı.(ARTI GERÇEK)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş