betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

‘Dinci, tekçi, faşistlere bu ülkeyi bırakmayacağız’

Alevilerden Kadıköy’de Demokratik ve laik Türkiye mitingi: ‘Dinci, tekçi, faşistlere bu ülkeyi bırakmayacağız’ Yayınlanma: 10 Aralık 2023 14:27 Alevi örgütleri Kadıköy’de laik eğitim ve demokratik Türkiye talebiyle miting yaptı. Mitingde “Ülkenin..

‘Dinci, tekçi, faşistlere bu ülkeyi bırakmayacağız’
Son Güncelleme: Whatsapp

Alevilerden Kadıköy’de Demokratik ve laik Türkiye mitingi: ‘Dinci, tekçi, faşistlere bu ülkeyi bırakmayacağız’

Yayınlanma: 
Alevi örgütleri Kadıköy’de laik eğitim ve demokratik Türkiye talebiyle miting yaptı. Mitingde “Ülkenin her geçen gün Türk tipi şeriata doğru gittiği bir anda biz Aleviler, bu ülkenin topraklarına, cumhuriyetine sahip çıkıyoruz” mesajı verildi.

İSTANBUL – Alevi örgütleri Kadıköy İskele Meydanı’nda ‘Laik Eğitim, İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye’ başlığıyla miting düzenledi. Mitinge çok sayıda sosyalist parti ve hareket ve meslek örgütleri de destek verdi.

Kadıköy’de toplanan yüzlerce insan Çevreme Duyarlıyım Çevreme Sahip Çıkıyorum Projesi (ÇEDES) ile eğitimdeki dinselleştirmeyi ve tek din çerçevesini protesto etti. Mitinge katılanlar ‘Sivas Katliamı’ davasının da düşürülmesine tepki göstererek “Halklara eşitlik inançlara özgürlük” sloganı attı.

alevimiting.jpg

Miting deyişlerle başladı.

‘TÜRK TİPİ ŞERİATA DOĞRU’

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan yaptığı konuşmada, okullara imam atanmasına tepki gösterdi. Aslan, Türkiye’nin her geçen gün faşizme doğru gittiğini belirterek şunları söyledi:

“Ülkenin her geçen gün faşizme doğru gittiği, Türk tipi şeriata doğru gittiği bir anda biz Aleviler, bu ülkenin topraklarına, cumhuriyetine sahip çıkıyoruz. Biz birilerinin dediği gibi inkarcı, tekçi değiliz. Bu ülke bizim. Sizin gibi dinci, tekçi, faşistlere bu ülkeyi bırakmayacağız. Biz bu ülkenin demokratikleşmesi için mücadele edeceğiz. Diyoruz ki bu ülkeyi herkesin kendi dilini, inancını, rengini, rahatlıkla ve özgürce ifade edebileceği bir çiçek tarlasına dönüştüreceğiz. Biz diyoruz ki eğitim laik ve bilimsel olsun. İktidar ne yapıyor, okulları medreselere çeviriyor. Okulların onca öğretmen açığı varken, öğrenciler açken okullara imam atıyorlar. Hep beraber laik bilimsel ve anadilde eğitim istiyoruz.”

‘FAŞİZMİN TAM KARŞISINDAYIZ’

Seher Şengüllü Yılmaz ve Cuma Erçe Alevi örgütleri adına yaptıkları ortak açıklamada, yıllardır Galatasaray Meydanı’nda direnen Cumartesi Anneleri’ni selamladı:

“Laik eğitim ve insanca yaşam için biz Alevilerin bedel ödediği ve özlemini duyduğu Türkiye’yi kuralım. Toplumu kutuplaştıranlara, inkarcılara, asimilasyonculara karşı hep beraber itiraz ediyoruz. Birliği, beraberliği, barışı haykırıyoruz. Kimliği, cinsel yönelimi, inancı yüzünden ötekileştirilenlerle omuz omuzayız. Faşizmin tam karşısındayız. AKP ve ırkçı faşist odakları ancak ve ancak omuz omuza vererek yenebiliriz.”

‘ANADİLİNDE EĞİTİM TALEBİNDEN VAZGÇMEYECEĞİZ’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Cuma Erçe, hükümetin Alevileri olmayacaklarını ifade ettiği konuşmasında, “Hep birlikte AKP’nin saldırılarını püskürteceğiz. Laik, bilimsel ve anadilde eğitim talebinden vazgeçmeyeceğiz. AKP-MHP ortaklığının zulmünü saymakla bitiremeyiz. Cumhuriyetin birinci yüzyılında ötekileştirilmiş bütün halklar ile mücadele edip bu ülkeyi özgürleştireceğiz. Kurtuluş kendi kollarımızdadır. Kurtuluş yok tek başına ya hiçbirimiz” diye konuştu.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.