betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Durdurma kararlarına rağmen Alakır’daki HES’in yüzde 95’i bitti

 Antalya’nın Alakır Vadisi’ndeki Dereköy HES projesine karşı açılan dört dava da kazanılmasına rağmen inşaatın yüzde 95’i tamamlandı. Fotoğraf: DHA 60 kilometre uzunluğu, 15 kilometreye ulaşan genişliğiyle 90 bin hektar alana..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Antalya’nın Alakır Vadisi’ndeki Dereköy HES projesine karşı açılan dört dava da kazanılmasına rağmen inşaatın yüzde 95’i tamamlandı.

Fotoğraf: DHA
60 kilometre uzunluğu, 15 kilometreye ulaşan genişliğiyle 90 bin hektar alana yayılan vadide dördü faaliyette, biri inşaat, üçü de proje aşamasında sekiz HES bulunuyor.

Karacaören Doğa Kültür Turizm Tanıtma ve Dayanışma Derneği, Dereköy HES projesi için 23 Kasım 2016 tarihinde verilen ‘ÇED olumlu’ kararının iptali istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dava açmış, Antalya 4. İdare Mahkemesi, “Doğal SİT alanında geri dönülemez zararlara yol açar” diyerek yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Danıştay’ın kesin kararından 8 ay sonra yine ÇED

Aynı proje için daha önce verilen ‘ÇED olumlu’ kararı ise yerel mahkeme tarafından iptal edilmiş, Danıştay tarafından 23 Şubat 2016 tarihinde onanmıştı.

Antalya 4. İdare Mahkemesi, açılan davada Danıştay’ın onama kararını emsal göstererek, 1. Derece doğal sit alanı niteliğinde olduğu yargı kararıyla sabit olan Alakır Çayı üzerindeki HES projesinin yapılmasına olanak bulunamadığına vurgu yaparak, Dereköy HES projesi için verilen ‘ÇED olumlu’ kararının hukuka uygun olmadığını kaydetti.

Danıştay, daha önce yerel mahkemenin iptal edip kendisinin de onadığı Alakır 2 HES projesi davasını, karar düzeltme aşamasında reddetti.

‘Bakanlık şirketleri kurtarıyor’

Davacıların avukatı Tuncay Koç, her iptal edilen karara karşı bakanlığın böyle şirketleri kurtarmak için yeni ‘ÇED olumlu’ raporları vermeye devam ettiğini savunan Koç, Dereköy HES’in inşaatının bitmek üzere olduğuna dikkat çekti.

Koç şöyle devam etti: “İnşaatın durdurulması gerekiyor ve faaliyete geçmemesi konusunda çaba göstereceğiz. Nehir üzerindeki başka bir proje Alakır-2 HES için açtığımız davayı kaybetmiştik. Oradaki davayı kaybettik ama orada HES yapılmadı, burada ise davaların tümünü kazandık ama HES projesi bitmek üzere. Bu da ortada bir acayiplik olarak durmakta. Alakır’ın SİT olma kararı da hala geçerli.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.