betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Ebruli eller kooperatif başkanı Cerrahoğlu bu iddialar karşısında susuyor

“Ebruli eller kooperatif başkanı Cerrahoğlu bu sorulara cevap ver” Kuzeyteve -Özel haber Geçen ay Kuzeyteve haber gündeme getirdiği “Son yıllarda hızla artan sivil örgütler, derneklerle ve kooperatiflerle ilgili çeşitli tartışmalar..

Ebruli eller kooperatif başkanı Cerrahoğlu bu iddialar karşısında susuyor
Son Güncelleme: Whatsapp

“Ebruli eller kooperatif başkanı Cerrahoğlu bu sorulara cevap ver”

Kuzeyteve -Özel haber

Geçen ay Kuzeyteve haber gündeme getirdiği “Son yıllarda hızla artan sivil örgütler, derneklerle ve kooperatiflerle ilgili çeşitli tartışmalar gündemde.  AKP ye yakın sivil örgütleri, dernekleri, kooperatifleri vb. yapıları destekleme adına bu gibi kuruluşlara devlet tarafından çeşitli maddi olanaklar sağlanması aynı zamanda yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına yol açıyor. Rize’de AKP ye yakın bir kısım kadınlar tarafından kurulmuş olan “Ebruli Eller Kadın Girişimi ve Kooperatifi” adı altında Rize Merkezin yanı sıra Rize’nin bazı ilçelerinde de yaygınlaştırılan dernek/kooperatif de bu tür iddiaların hedefinde” şeklinde yayınladığımız haber kamuoyunda büyük yankı bulmuş bu haberimizin ardından kooperatif sorumlusu Hülya Cerrahoğlu sosyal medya hesabından iddialara cevap verme yerine kendisini aklama yönünde açıklamalar yapmıştı.

“CERRAOĞLU KAPI KAPI GEZEREK ALANINI GENİŞLETMEYE ÇALIŞIYOR”

Aslında bir kadın kuruluşu olan ancak son günlerde Vatan Karakaş adlı Çayeli Belediyesi eski Meclis Üyesinin, dernek ve kooperatif sorumlusu, Hülya Cerrahoğlu’yla birlikte iktidar partisinin belediye başkanları ve ilçe başkanları yanı sıra devletin birçok kurumunda görevli amir ve müdürlere yönelik ziyaretler düzenleyerek kendilerine daha fazla alan açmak için bu ziyaretlerle ilgili paylaşımlarda bulunması kamuoyunda bir anda gözlerin bu kooperatifi çevrilmesine yol açtı. İlginç olan bu kooperatifin herhangi bir üretimi olmadığı halde bu derneğin başkanlığını yapan Hülya Cerrahoğlu da bu eleştirilerin odağında ki isim oldu.

“ARMÜRLÜ METAL DOKUMA TEZGÂHI NEREDE ÇALIŞTIRILIYOR MU?”

Geçen ay haber merkezimize ulaşan ihbarlar doğrultusunda, Devlet tarafından derneğe sağlanan maddi desteklerin önemli bir miktarı derneğin faaliyetleri için harcanmış görünmesine rağmen bu faaliyetler için harcanmıyor ve harcanmış gibi gösterilen bu meblağlar bazı kişiler arasında bölüşüldüğü iddiaları yer almıştı.

İddialar arasında yer alan en önemlilerinden biri Rize bezi üretimi için ticaret bakanlığı projesiyle alınan “Armürlü metal dokuma tezgâhı” için yapılan ödemenin 45 bin tl fazla gösterildiği ve bu miktarın bazı dernek yöneticilerinin özel hesabına yatırıldığı iddiası. Bu iddia CİMER ve Ticaret Bakanlığına da şikâyet olarak iletilmiş durumda.

Bir başka iddia ise kooperatif üzerinden satılan bazı ürünlerin faturalanmadığı ve elden satışı yapılan bu ürünlerden elde edilen gelirlerin de birilerinin cebine girdiği iddiası.

Bütün bu iddialar ortada durukken Armürlü metal dokuma tezgâhı kooperatif adına bir üretim yapıp yapmadığı ise belirsizliğini korurken kooperatif sorumlusu Hülya Cerrah oğlu haberimizin ardından kendisine ait sosyal medya hesaplarından yayınladığımız haberle ilgili yasalara aykırı bir şekilde tekzip yayınlamamızı talep ediyor.

Bizler Kuzeyteve haber ekibi olarak iddiaların doğru olup olmadığıyla ilgili araştırmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Ebruli eller kadın girişimi kooperatifi sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı kamuoyu bildirisinde anlaşıldığı gibi haberin içeriğiyle ilgili herhangi bir açıklama yapma yerine kendilerini aklamaya Çalışmış.

Kuzeyteve haber, kamuoyunda tartışılan iddialarla ilgili soruları yeniden Hülya Cerrahoğlu’na soruyor:

“KADIN KOOPERATİFİNE KADIN YARARINA ÜRETİMİ OLMAYAN ERKEK YÖNETİCİ NEDEN VAR?”

-140 bin TL’nin üzerinde bir rakamla alınan (vergi hariç) metal dokuma tezgahı hangi sebeple eksik olarak satış mağazasına konuldu?

-Kurum amirlerinin de katıldığı satış mağazası açılışında dokuma tezgahının zamanla tamamlanacağı bilgisi neden verildi?

-Yapılan haberler iftira ise neden dokuma tezgâhı apar topar CİMER şikâyeti sonrası tamamlandı?

-Dokuma tezgahının eksikliği satış mağazası açılışında herkes tarafından görülmüşken ve bunu basın kameraları da çekmişken, İFTİRA atıyorlar hangi konu için söylenmiştir?

-Kamuoyu duyurusunda cimerin şikayetçiye nasıl geri dönüş yaptığı bilgisi kim ya da hangi kurum tarafından şikâyet edilene verilmiştir?

-Cimer geri bildiriminde “şikâyetin incelendiği, ilgili bildirimlerin yapıldığı ancak konu gidişatının gizlilik Esası gereği bilgi verilemeyeceği” yazıyorken, hangi kurum yetkilisinin verdiği güvence ile usulsüzlüğün olmadığı, şikayetçiye bu yazı ile bildirildi çarpıtmasını söylüyorsunuz?

-Ticaret bakanlığı soruşturması yapılırken, apar topar makineyi tamamlayan üretici firma, savunmasında “biz makinemizin ar-ge çalışmasını yapıyoruz, tamamlamıyoruz” dedi mi?

-Devlete, AR-GE çalışmaları yapılmamış eksik makine parası mı ödetildi?

-Kadınlara destek kılıfı ile alınan bu dokuma tezgahında aradan geçen 2 buçuk sene sonunda hangi ürünler çıkarıldı? Nerede satıldı?

-Ortada hiç ürünü olmayan dokuma tezgâhı, ticaret müdürlüğü tarafından neden zamanında denetlenmedi?

-Kooperatif başkanı olarak kurumlarda çalışanlara üstü kapalı olarak Rize valisinin eşi üzerinden baskı kurmaya çalıştınız mı?

-Dokuma tezgâhı üreticisi firma neden, proje bedelinin devlet tarafından ödenmesinin ardından iki ayrı zamanda özel hesaplarınıza para geri gönderdi?

-Devletten alınan ve özel hesaplara aktarılan bu parayı nereye harcadınız?

-Devletten para aldığınız projeyi ve aynı zamanda usulsüzlük iddiasıyla yürütülen cimer şikayetini denetlemesi gereken kurum çalışanı, hangi amaçla denetim sonunda hediye tablo ile ödüllendirilmiş ve sosyal medyada paylaşılmak üzere fotoğrafının çekilmesine müsaade etmiştir?

-Şeffaf, kurallara uyan kooperatifiz diye açıklama yaparken neden maliye cezası ödediniz?

-Ceza aldığınız kurumlarda oturup ağladınız mı?

“KAÇ KADINA GERÇEK ANLAMDA İSTİHDAM FIRSATI SUNDUNUZ?”

-Gezmek ve toplanıp yemek yemenin haricinde kaç kadına gerçek anlamda istihdam fırsatı sundunuz?

– istihdam fırsatı sunduğunuz kadın varsa bu kadınların şu anda bu alanda çalışıp çalışmadıklarını açıklayabilir misiniz?

-Yönetiminizde hiçbir şekilde kadın yararına üretimi olmayan erkek yönetici neden var? Ne iş yapar?

-Düzgün bir şekilde hiçbir ürün ortaya konulamayan ve dernek binasına kapatılan dokuma tezgâhı, satılamaz süresi dolduktan sonra hangi ortağınızın atölyesine gidecek?

-Diyelim ki bahsi geçen dokuma tezgâhı usule uygun alındı, eksiksiz ve tamdı, neden 2 buçuk sene boyunca hiçbir üretici kadına yaramadı ve para kazandırmadı? Ve çalıştırılamadı?

-Dokuma tezgâhı neden dernek binasında boş çalıştırılmadan bekliyor?

Kamuoyunda günlerdir tartışılan ancak yukarıda soruların hiçbirine bugüne kadar cevap vermeyen Hülya Cerahoğlu ve kooperatif yöneticilerinin yapacağı her türlü açıklamayı hiçbir yorum katmadan yayınlayacağımızın bilinmesini isteriz.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.