EKŞİOĞLU UTANMADAN GELDİ

Siyasal iktidarın sözcülüğüne soyunan yeşil yol sayesinde yapılacak olan doğa katliamını destekleyen muhtemelen yapılacak olan bu yayla yolunda kendisine rant sağlayacağı düşünülen Kadem Ekşi memleketine ihnete devam ediyor. NABIZ. ÖZEL..

Son Güncelleme: Whatsapp

Siyasal iktidarın sözcülüğüne soyunan yeşil yol sayesinde yapılacak olan doğa katliamını destekleyen muhtemelen yapılacak olan bu yayla yolunda kendisine rant sağlayacağı düşünülen Kadem Ekşi memleketine ihnete devam ediyor.
NABIZ. ÖZEL
Karadeniz Bölgesi’nde büyük tepkilere neden olan Yeşil Yol projesiyle ilgili açıklama yapan Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG), projenin kalkınmayı hedeflediğini ve iyi niyetle hazırlandığını iddia etti. Grubun açıklamasına ilk tepki  Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize şube başkanı, gazeteci ve İnsan Hakları Derneği (İHD) MYK üyesi Karadeniz sorumlusu Gençağa Karfazlı’dan geldi.

Karafazlı, dünün  HES karşıtı bugün HES savunucusu ve yaşam alanlarının katledilmesi projesinin en ateşli savunucusu olan AKP Milletvekili aday adayı Kadem Ekşi’yi yaşamın düşmanı ilan etti. 
EKŞİ DÜN HES KARŞITI BUGÜN DOĞA DÜŞMANI
Karafazlı ” Dün HES’ lere karşı amansız bir mücadele vermeliyiz toprağımızı suyumuzu ve yaylalarımızı kültürümüzü korumalıyız diyerek HES karşıtı eylemlerde önderlik eden daha sonra HES yapan firmaları destekleyen Kadem Ekşi bu kez baba ocağı memleketi Rize ve yaylalarının katledilmesi için harekete Geçti.
AKP’den bir kez Kartal’da belediye başkan aday adayı, bir kez de milletvekili aday adayı olan ancak iki adaylığında da diskalifiye edilen Kadem Ekşi, yeşil
yol yapımına karşı çıkan ve şanlı bir direniş sergileyen bölge halkının direnişini kırmak için harekete geçti. Dün yanına aldığı  doğa düşmanı sözde mimarlarla Rize ye gelerek yeşil yolun ne kadar yararlı olacağını anlatıp duran Kadem Ekşi  İkizdere’de yapılan SANKO holdinge ait HES santraline karşı tarihin en büyük HES karşıtı mitingini organize etmişti. Ekşi bunları ne çabuk unuttu.
“o gün hiç bir güç bizi yaşam alanlarımızı savunmaktan geri alı koyamaz” diyen Ekşi siyasal iktidar olan AKP ye adeta racon keserek mücadeleyi her koşul altında sürdürmeye kararlı olduğunu tüm kamuoyuna duyurmuştu.
CHPYE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ
O tarihlerde başkanlığını yaptığı dernek adına Yakamoz adlı restoranda basın mensuplarıyla bir araya gelen,  bu mücadelenin onurlu ve namuslu bir mücadele olduğunu ve dönemin CHP il başkanı Mehmet Aslankaya’nın ” Trabzon halkı Trabzon Spor için HES yaptı bizde yapalım” şeklinde açıklamasını hatırlatan basın mensuplarına Ekşi “ya böyle saçma bir şey olabilir mi? asla böyle bir şey olamaz.

Biz Rize Spora sahip çıkalım ancak HES yaparak değil yaşamımızı sürdürdüğümüz bu toprak ve dereleri koruyarak. Yaşadığımız Yaylalarda nasıl HES yaparız” şeklinde tepki göstermişti.
Bu açıklamalarının ardından İkizdere de büyük mitingi örgütleyen Ekşi daha sonra iktidarın baskı ve tehditleri karşısında adeta sustu.

Şu iddiaları asla yabana atamayız. Dönemin başbakanı Ekşioğlu ailelerinden bazı ileri gelenleri arayarak Kadem Ekşi’nin bu sevdadan vaz geçmesini istediği Ekşinin bu baskı sonrası dernek başkanlığından ayrıldığı ve HES karşıtı mücadeleden vaz geçerek,  sermayenin yanında saf tutup AKP adaylık süreci de böylece başlamış oldu ve sonrasında kendi sinin de büyüdüğü bu derelerin ve toprakların peşkeş çekilmesine yağmalanmasına böylece onay vermiş bir kişidir. Bunun bilim adamlığıyla bir ilişkisi bu anlamda yoktur.
ŞİMDİ ÇIKMIŞ İYİ NİYET DİYORLAR  
Mücadelesi ve duruşuyla iyi niyetli biri olmayan Kadem ekşi yanına getirdiği sözde mimar vs. kişilerle Ata topraklarının nasıl yok edilmesi gerektiğini iyi niyetle anlatamaya çalışıyor. Bununla kalmayan Ekşi halkın çoğunluğunun yeşil yol yapımını istediğini seslendirerek yaşadığı bu toprakların ve derelerin  bir kez daha katledilmesine soyunmuş bir kişidir.
Yapılan yolun bilimsel olarak açık bir şekilde doğa katliamına neden olacağı, belirli noktalarda turistik tesislerin yapılacağı yaylacılığın biteceği, yer altı madenlerinin ve yaylaların 49 yıllığına patronlara peşkeş çekileceğini görmemezlikten gelerek halkın yeşil yol istediği yalanına sığınarak bu katliama ortak oluyor” diyerek tepki gösterdi.

Karafazlı, Kadem Ekşi’nin cevaplamasını istediği şu soruları yöneltti. Şimdi tüm kamuoyu şunu merak ediyor. Dün HES karşıtı bugün  HES savunucusu ve doğa düşmanı Kadem Ekşi acaba neyin peşindedir. Bu yaylalardan kiralama yapacağı yerlerimi keşfetti. Yoksa AKP den yeni bir söz mü aldı? Yeni bir aday adaylığı vaadi mi aldı? Türkiye’nin birçok alanında doğa ve yaşam alanları yok olurken Kadem Ekşi neden gidip oralarda da bir çalışma yapıp açıklamalar yapmıyor? Yoksa Ekşi özel bir görev mi aldı memleketin katletmek için.

İŞTE EKŞİ VE EKİBİNİN KATLİAMI MEŞRULAŞTIRMAK İSTEYEN O AÇIKLAMALARI
Karadeniz Bölgesi’nde büyük tepkilere neden olan Yeşil Yol projesiyle ilgili açıklama yapan Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG), projenin kalkınmayı hedeflediğini ve iyi niyetle hazırlandığını iddia etti. 

Yeşil Yol’un geçtiği illeri kapsayan teknik bir gezi düzenlediklerini belirten MMG Genel Başkanı Murat Özdemir, konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Yeşil Yol’u, bölgenin kalkınmasını sağlamayı amaçlayan ve iyi niyetle oluşturulan bir proje olarak değerlendiren Özdemir, “Yaylalarda yapılacak olan turizm ve ekonomik gelişmelerin hepsi önemli. Bunları uzun vadede düşünmemiz lazım. Bugün yapacağımız bazı yatırımların yüz yıllar sonra çocuklarımıza ve torunlarımıza nasıl etki edeceğini göz ardı etmememiz lazım. Bölge insanı ana unsurdur” dedi.

BU PROJEYE KARŞI ÇIKMANIN GEREĞİNİ GÖRMÜYORUZ

Bölge insanının bazı çekinceleri bulunduğuna dikkat çeken ve bu endişelerin de dikkate alınması gerektiğine vurgu yapan Özdemir şunları söyledi:

“Teknik insanlar olarak bize düşen iş projenin olumlu yönlerini artırmak ve olumsuz yönlerini minimize etmektir. Bir projeyi gönüllerde ve zihinlerde insanlarla şeffaf bir şekilde paylaştıktan ve ikna ettikten sonra uygulamaya soktuğunuz zaman, bugün karşılaştığımız, belki bilmeden manipülasyonlarla yönlendirilen olumsuz tepkilerinde önüne geçmiş olursunuz. Bölge insanının kalkınmasını kim istemez? Bölgede yapılabilecek projelerden dolayı bir sıkıntı varsa bu hepimizin zararınadır. Genel olarak bu projeye karşı çıkmanın bir gereğini görmüyoruz. Coğrafyanın bize müsaade ettiği şekilde, coğrafyayı fazla zorlamadan bu ulaşım yollarını açmamız lazım.”

EKŞİ: KORKU VE ENDİŞENİN YAPAY OLDUĞU BİR GERÇEKTİR

Mimar ve Mühendisler Grubu Genel Başkan Yardımcısı Kadem Ekşi ise, Yeşil Yol projesi ile Karadeniz’in sahil yoluna paralel yeni bir barış yolu inşa edileceğini söyledi. Yeşil Yol’da önemli fırsatlar bulunduğunu ifade eden Ekşi, şöyle konuştu:

”Yeşil Yol 2 bin 600 kilometre uzunluğunda bir yol. Bu yolun problemli geçiş noktası olarak görülen bölgesi 20-30 kilometreden ibaret. Vatandaşlarımızla yapmış olduğumuz söyleşilerde yüzde 95’inin Yeşil Yol’u desteklediğini ve projenin işine, aşına, büyümesine ve gelişmesine ciddi fırsatlar oluşturacağını söylüyor. Bölgede bazı endişelerde var. Buradaki korku ve endişenin yapay olduğu bir gerçektir. Tabii ki endişelerimiz olabilir. Yaylalarımızı açtığımızda küresel sermaye iştahla bölgeye gelmiş olabilir. Buraların sahibi biziz. İstemeyiz ve her şeye karşı oluş mantığı anlayışıyla burada geleceği inşa edemeyiz. Buradaki insanların mutlu olması ve kazanması gerekiyor. Problem sadece bir küçük alanda var.”

“YAYLALAR KÖTÜ YAPILAŞMADAN ARINDIRILMALI”

Çevre, ekoloji ve ekosistemin korunmasının herkesin önemli bir görevi olduğunu ifade eden Ekşi, “Yaylalardaki kötü yapılaşmanın fiili işgallerden arındırılması ve bölgenin ekoloji ve mimarisine uygun yapısal düzenlemelerin süratle ve Karadeniz elden uçmadan ve yaylalar betonlaşmaya mahkum olmadan yapılmalı. Üniversiteler aracılığı ile oluşturulacak ekipler tarafından hazırlanacak tip projelerle yaylalarda özgün mimariye ve geleneksel yapı taşlarına uygun projeler hayata geçirilebilir. Yaylaların hızla planlandırılması lazım.Yaylalardaki çirkin görüntüleri yok etmeliyiz. Vicdan ve ortak aklı ortaya koyacak bir çağrı yapıyoruz. Karadeniz yaylalarının beton kültürüne teslim olup yok olmasına vicdan dayanmaz. Bölge insanı turizmden ekmek yemek istiyorsa geleneksel tonların, kültürün ve yapının mutlak korunması gerekiyor. Başka bir çıkış yolu da yok” ifadelerini kullandı.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.