EMEP”Tarım tekelleri boş durmuyor” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

EMEP”Tarım tekelleri boş durmuyor”

Bu haber 08 Şubat 2024 - 10:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.
EMEP”Tarım tekelleri boş durmuyor”

EMEP, “SEÇİM FINDIĞI UNUTTURMASIN”
Emek Partisi Ordu Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, fındıkta yeni sezona dikkat çekerek, “Seçim sürecinin yaşanan ekonomik sorunların üzerini örtmesine izin verilmemeli.” dedi.
Coşkun Özbuck-Ordu
Emek Partisi Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, asgari ücretin ele geçmeden eridiğini, emeklilerin mağduriyetinin devam ettirildiğini vurgulayarak üretici köylülerin de yoksullukla boğuştuğunu söyledi. Fındık fiyatlarına ve yeni fındık sezonuna dikkat çeken Kaya, “Fındık fiyatı 82-84 TL olarak açıklansa da piyasada üretici fındığını 70 TL’ye satmak zorunda kaldı. Hatta enflasyon nedeniyle Eylül ayının 70-80 TL’si bugünün 110-120 TL’sinden daha fazla alım gücüne sahipti. Bugün fındık 120 TL seviyesine çıkarılsa da üretici köylü için bir anlamı yok. Çünkü üreticide satılacak fındık çok az kaldı. Fındık tüccar ve ihracatçıların depolarında.” dedi.
2024-2025 sezonunu unutmayalım
Fındık politikasının her yıl aynı olduğunu belirten Kaya, “Kooperatifler işlevsizleştirildikten sonra uygulanan tarım – fındık politikalarını iktidarın desteğiyle tarım ve gıda tekellerinin belirlediğini biliyoruz. 2024-2025 sezonunun nasıl olacağı bugünden verilen mücadele belirleyecek. Seçim nedeniyle fındık üreticilerinin ve fındığın sorunları tartışılmıyor. Belediye seçimleri açlık ve yoksulluk ve demokrasi sorununun önüne çıkarılmak isteniyor. Oysa seçim bu sorunların da tartışıldığı bir platform olmalıdır.” dedi.
“Tarım tekelleri boş durmuyor”
Seçim sürecinde belediye başkanlıkları tartışılırken tarım ve gıda şirketlerinin 2024-2025 sezonunun planlamasını yaptığını vurgulayan Kaya, “Üretici seçimle oyalanmaya çalışırken tarım ve gıda şirketleri, ihracatçılar yeni sezonun planlamasını yapmaktalar. O nedenle üretici köylüler de kendi taleplerini seçimi de değerlendirerek kullanmalılar. “Serbest piyasa kuralı” kaldırılmadan üretici köylünün yüzü gülmeyecektir.” dedi.
“Alivre satış zamanı geliyor”
Fındık üreticilerinin emeğini ve ürününün değerini bulmamasında en önemli nedenlerden birinin de alivre satış olduğunu belirten Kaya, “İhracatçılar yurtdışı satışlarının pazarlığını- planını Şubat-Mart- Nisan aylarında tamamlamaktadır. Yani yeni sezonun fındık fiyatını belirlemekteler. Sonra da yalandan hükümetin fiyat açıklaması beklenmektedir. Oysa biliyoruz ki, hükümet ve ihracatçılar üretici köylünün emeğini ve ürününü ucuza kapatmak için birlikte hareket ediyorlar. Emek Partisi olarak, ilimizin en önemi geçim kaynağı olan fındığın ve fındık üreticilerinin sorunlarının yerel seçimler nedeniyle gündemden düşürülmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA