Eren Keskin: “Hem Uluslar Arası,Hem de Hukuka Aykırı”

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Kobanê Davası’nda Kürt siyasetçilere verilen ağır cezalar hakkında ‘düşman hukuku uygulaması’ dedi. Kürt siyasetinin politik anlamda katledilmek istendiğini söyleyen Keskin, kararlarda CHP’nin de payı..

Eren Keskin: “Hem Uluslar Arası,Hem de Hukuka Aykırı”
Son Güncelleme: Whatsapp
İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Kobanê Davası’nda Kürt siyasetçilere verilen ağır cezalar hakkında ‘düşman hukuku uygulaması’ dedi. Kürt siyasetinin politik anlamda katledilmek istendiğini söyleyen Keskin, kararlarda CHP’nin de payı olduğunu belirtti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil 108 sanığın yargılandığı Kobanê Davası’nda Kürt siyasetçilere ağır cezalar verilmesini ‘düşman hukuku uygulaması’ olarak değerlendirdi.

Cumhuriyet tarihi boyunca devletin Kürt politikasının değişmediğine işaret eden Keskin, “Bu tam bir İstiklal Mahkemesi uygulaması. Ben geçen hafta cezaevinde Gültan Kışanak ile konuştuğumda şöyle söylemişti; ‘İddianame daha bize gelmeden MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın elindeydi.’ MHP’nin istediği her şeyi AKP’ye yaptırmasının bir sonucudur bu kararlar. Bizzat ben Semih Yalçın ve zihniyeti tarafından yazıldığını düşünüyorum” diye konuştu.

‘HEM ULUSLARARASI HEM DE İÇ HUKUKA AYKIRI’

Konuşmalar ve yazılar üzerinden böylesi cezalar verilemeyeceğini vurgulayan Keskin, “Bu, uluslararası hukuka da Türkiye’nin kendi iç hukukuna da aykırıdır. Bu intikamcı bir karardır. İntikamcı bir şekilde karar verilmiştir. En yüksek cezaların da yönetici konumundaki Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’a verilmiş olması da bunun en açık göstergesidir” diye belirtti.

Kararlarla “Kürt siyasetinin politik anlamda katledilmek istediğini” belirten Keskin, “Bunu başaramayacaklar. Bu savaş politikalarında ısrarın sonucudur. ‘Biz sivil siyaset istemiyoruz, savaşmak istiyoruz’ diyorlar. Bu kararın bence en kısa özeti budur. Aysel Tuğluk bugün beraat etti. Aysel Tuğluk, 10 yıllık süreci hiçbir şekilde hatırlamıyor. Annesine yapılan kötülük nedeniyle Aysel Tuğluk artık cümle bile kuramıyor” ifadelerini kullandı.

‘SONUÇLARDA CHP’NİN PAYI VAR’

Ortaya çıkan tabloda CHP’nin de rolü olduğunu belirten Keskin, “Onların yumuşama, normalleşme politikalarında Kürtler yoktur. Dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde büyük çabaları ve kaldırdıkları ellerle bu sonucun hazırlanmasında CHP’nin de payı var. CHP buradan kendisini aklayarak asla çıkamaz. CHP mağdur seçici bir politika yapıyor. Orada yıllardır yatan Kürt siyasileri CHP gündeme getirmiyor” ifadelerini kullandı.

‘MÜCADELE BİTMEDİ’

Keskin, şöyle devam etti: “Hepimiz cezaevine girdik ve çıktık. Hepimiz adliyelerde arkadaşlarımızı bekledik ama bu mücadele bitmedi. Bunu devletin kendisi de çok iyi biliyor. Hiçbir zaman bitmedi. Yıllar önce Leyla Zana, Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Orhan Doğan da uzun seneler cezaevinde yattı. Bu karar devletin değişmezliğinin bir sonucudur. Devlet ‘ben değişmeyeceğim, ben Kürt sorununu çözmeyeceğim, istediğinizi yapın ben aynı politikalarda ısrarcıyım’ diyor. Biz de ısrarcıyız; insan hakları savunucuları olarak uluslararası güçlerin de Türkiye’yi uluslararası sözleşmelere uymalarını çağırmalarını bekliyoruz.” (MA)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.