Ertesi Gün Hapı Lise Yaşlarına Kadar Düştü - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Ertesi Gün Hapı Lise Yaşlarına Kadar Düştü

Bu haber 14 Mayıs 2024 - 12:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Ertesi Gün Hapı Lise Yaşlarına Kadar Düştü

Çok yüksek dozda hormon içeren ertesi gün hapının kullanımı rutinleşti ve lise yaşlarına kadar düştü. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumayan bu yöntem gençler arasında yaygınlaştı.

Aile sağlığı merkezleri ve devlet hastanelerinde cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinin durma noktasına gelmesi, ilgili eğitimlerin verilmemesi, acil doğum kontrol yöntemi ertesi gün haplarının kullanımını patlattı.

Diken’den Mesude Demir’in aktardığı habere göre, ertesi gün hapının kullanımı rutinleşti ve lise yaşlarına kadar düştü.

Çok yüksek dozda hormon içeren bu yöntem, düzenli kullanılacak bir doğum kontrol yöntemi değil. Korunmasız cinsel ilişki sonrası veya doğum kontrol yönteminin etki göstermediği (kondomun yırtılması, doğum kontrol hapının alınmasının unutulması, spiralin çıkarılması, geri çekme metodunun hatalı uygulanması) durumlarda acil gebelikten korunma yöntemi. Sürekli doğum kontrol yöntemlerinin yerini tutmayan bir ‘B planı.’

İlaç, döllenmeyi ve embriyonun rahme tutunmasını engelleyerek hamileliği önlüyor. Ne kadar erken alınırsa etkinliği o kadar yüksek. İlişkiden sonraki ilk 72 saat etkili olsa da önerilen 12 saat içinde içilmesi. Bir diğer önemli işlevi, tecavüz sonrası gelişebilecek gebelikleri önlemesi.

İlaç Türkiye’de yıllardır ruhsatlı, ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) karşılamıyor. İsteyen eczanelerden reçetesiz temin edebiliyor. Kutu fiyatı yaklaşık 440 lira.

AKP iktidarının cinsel sağlık ve üreme sağlık hizmetleriyle ilgili muhafazakar bakışı, kamu sağlık kurumlarında doğum kontrol yöntemlerine ulaşılmasını neredeyse olanaksız hale getirdi. Aile sağlığı merkezlerinde (ASM) rahim içi araç takılmıyor, kondom, hap temini ve cinsel sağlık ve üreme sağlığı eğitiminde sorunlar yaşanıyor. İsteğe bağlı kürtaj yapan kamu hastanesi sayısı ise iki elin parmağı kadar.

“HAFTADA 2-3 KEZ KULLANAN GENÇLER VAR”

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Doç. Dr. Pınar Yalçın Bahat, özellikle aktif cinsel yaşamı başlayan gençlerin bu yöntemi sıklıkla kullandığını söyledi. Ertesi gün hapı kullanımının lise çağındaki gençlere (15-18 yaş) kadar düştüğünü belirten Bahat, şöyle devam etti: “Kullanımı bir başka boyuta gitti. Haftada iki-üç kez kullanan gençler var. Bazı verilere göre kullanımı yüzde 300 arttı. Doğum kontrol hapı kullansalar aileler görecek. Aileler adet düzensizliğini tedavi için verdiğimizde dahi ‘çocuğumun çantasında doğum kontrol hapı olamaz’ diyerek reddediyor.”

Bambaşka bir amaçla tasarlanan bu ilacın sık kullanımının etkileri kaçınılmaz. Bahat, ciddi adet düzensizliklerine yol açtığını söyledi: “Bu kadar sık alındığında hormonal dalgalanmalarla ipin ucu kaçıyor, düzeltemiyoruz. İki ay önce Hacettepe Üniversitesi, ondan önce ODTÜ’deydim, orada genç kızların bana söylediği, ‘Doğum kontrol hapının zararlı olduğu söyleniyor. Ama ertesi gün hapıyla ilgili hiç böyle bir bilgi yok.‘ Bu yanlış bir bilgi.”

İlacın rutin kullanımının sürmesi halinde, ‘adet döngüsü’nün bozulmasının yanı sıra, yüksek orandaki hormona bağlı yüzde sivilcelenme, vücutta çok ciddi ödem, karaciğer enzimlerinde yükselmeye neden oluyor.

Dünyada ve Türkiye’de cinsel yolla bulaşan hastalıklarda ciddi artış var. Dünyada her gün bir milyondan fazla insana cinsel yolla virüs, bakteri veya parazit bulaşıyor. Ertesi gün hapı gebelikten koruyor, kürtajdan kurtarıyor ancak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları engellemiyor. Bunun tek yolu var, cinsel birliktelik esnasında kondom (prezervatif) kullanmak. Bununla ilgili bilincin giderek düştüğünü vurgulayan Bahat, şunları anlattı: “Sifilis (frengi) patladı. Gençlere cinsel birlikteliğin tek sonucunun gebelik olmayabileceğini, birbirlerini cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumak için mutlaka kondom kullanmaları gerektiğini söylüyorum. ‘Ben kullanmayı tercih etmiyorum. Çünkü birlikte olmadan önce test istiyorum’ diyorlar. Bunların sayısı tek tük değil.”

Düzenli bir doğum kontrol yöntemi olan rahim içi araçlar da acil durumlarda hemen takılarak, aynı amaçla kullanılabiliyor. Bunlar da yumurta ve spermin buluşmasını ya da döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesini önlüyor. (HABER MERKEZİ)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş