ESKENCİDERE VADİSİNİ KATLETTİKTEN SONRA BİLİRKİŞİ GELDİ ! - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ESKENCİDERE VADİSİNİ KATLETTİKTEN SONRA BİLİRKİŞİ GELDİ !

Bu haber 13 Eylül 2021 - 11:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ESKENCİDERE VADİSİNİ KATLETTİKTEN SONRA BİLİRKİŞİ GELDİ !

Eskincedere vadisinde bilirkişi heyeti çalışmaları tamamlandı karar 30 gün sonra açıklanacak.

Genaçağ Karafazlı – Rize

Rize İdare Mahkemesi, İkizdere, Eskencidere Vadisi’nde yapımı süren Taş ocağına karşı 2019 yılında vatandaşların açtığı dava ile ilgili 2 yıl sonra bilirkişi incelmesi kararı vermesinin ardından bugün İşkencedere (Eşkenci) Vadisi’nde Cengiz inşaat tarafından yapımı devam eden taş ocağının çevreye zarar verip vermediğini tespit etmek üzere çalışmalarına başladı.

Vadiye gelen bilirkişi heyetini onlarca vatandaş ve doğa severler karşıladı. Bilirkişi heyeti yanı sıra davacı vatandaşlar ve avukatları Av.Yakup Okumuşoğlu’nun da aralarında bulunduğu bir heyet Eskencidere vadisine girerek çalışmalarına başladı.

Mahkemenin oluşturduğu bilirkişi heyeti çalışmalarını sürdürdüğü esnada vadi girişinde çok sayıda yaşam savunucusunun bekleyişi de devam etti. Bilirkişi heyetinin çalışmaları esnasında güvenlik görevlilerinin vadide yoğun güvenlik önlemleri alması ise dikkat çekti.

Yaşam savunucuları, Eskencidere vadisinin katledilmesi sonrası mahkemenin de yıllar sonra bilirkişi heyeti oluşturması oldukça manidar olduğunu oluşan bilirkişi heyetinin ise yeterli akademik bilgilerle donanmış kişilerden oluşmadığı gerekçesiyle tepki göstermişlerdi.

Av. Yakup Okumuşoğlu ise Rize idare mahkemesinin oluşturduğu bilirkişi heyetinin yeterli düzeyde akademik bilgiye sahip kişilerden oluşmadığı gerekçesiyle itiraz etmiş ancak mahkeme bu itirazla ilgili bir karar açıklamamıştı.

Bilirkişi heyeti vadide çalışmalarını tamamladı ardından heyet bir rapor hazırlayarak vadiden ayrıldı.

Heyet çalışmaları sonrası mahkeme görevlileri hazırladığı raporda 30 gün süre içerisinde bilirkişinin çalışmaları rapor ederek mahkemeye sunması istendi.

Eskencidere taş ocağına karşı 146 günden beri direnen vatandaşlar ise  taş ocağı çalışmalarının bir an önce durdurulması taleplerini yenilediler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA