Fethiye emeklileri dayanışması insanca bir ücret taleplerinden vazgeçmiyor

Fethiye emeklileri dayanışması insanca bir ücret taleplerinden vazgeçmiyor Gençağa Karafazlı “Biz emekliler ülkenin içine düşürüldüğü her türlü olumsuzluğu reddediyor, protesto ediyoruz” diyen Fethiye emeklileri Dayanışması İnsanca bir yaşam için emekliler..

Fethiye emeklileri dayanışması insanca bir ücret taleplerinden vazgeçmiyor
Son Güncelleme: Whatsapp

Fethiye emeklileri dayanışması insanca bir ücret taleplerinden vazgeçmiyor

Gençağa Karafazlı

“Biz emekliler ülkenin içine düşürüldüğü her türlü olumsuzluğu reddediyor, protesto ediyoruz” diyen Fethiye emeklileri Dayanışması İnsanca bir yaşam için emekliler geçen yıl her salı günü F.K.M. önünde başlattıkları oturma eyleminin 24. Gerçekleştirdi.

Fethiye Emekliler Dayanışması salı günü (dün) yağmura ve çamura aldırmadan 24. Eylemlerini gerçekleştire için Saat 16.00’da Bahriye Üçok Parkı Halk Evi’nde toplandı. Grup daha sonra oturma eylemi ve basın açıklaması yapacağı Fethiye Kültür Merkezine kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Emekliler yürüyüş boyunca taleplerinin yer aldığı bildiri dağıttı. Fethiye Kültür Merkezine ulaşan grup bir basın açıklaması gerçekleştirdi. “Daha iyi yaşayabileceğimiz bir dünya özlemini gelin hep birlikte hayata geçirelim” diyen emekliler “Emeklilere çağrı” başlığıyla basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Solmaz Tokay okudu.

“HİÇ KİMSEYE MUHTAÇ OLMADAN YAŞAMAK İSTİYORUZ”

“Daha iyi yaşayabileceğimiz bir dünya özlemini gelin hep birlikte hayata geçirelim” diyen Solmaz Tokay, açıklamasında; “Emeklilik hayatımızın bir dönemecidir. İçinde bulunduğumuz bu dönemde ömür boyu verdiğimiz emeğin karşılığında huzur içinde ve kimseye muhtaç olmadan yaşamak istiyoruz. Bu isteğimiz zaten sosyal güvenlik sistemlerinin temel prensiplerindendir! Oysa biz emekliler, geçim sıkıntısıyla karşı karşıyayız. Emeklilik maaşlarımızın yetersizliği nedeniyle temel ihtiyaçlarımızı karşılamakta zorlanıyoruz. Aldığımız emekli maaşları reel olarak her geçen gün azalıyor ve satın alma gücümüz hızla düşüyor.

“YANLIŞ SOSYAL GÜVENLİK POLİTİKALARININ SORUMLUSU BİZ EMEKLİLER GÖSTERİLİYOR”

Ev kirası, sağlık giderleri, gıda, giyecek ve diğer yaşamsal masraflarımızı artık karşılayamıyoruz. Ülkemizdeki yanlış sosyal güvenlik politikalarının bir sonucu olarak bizler adeta ülke ekonomisi üzerinde bir yük olarak görülmekte ve gösterilmekteyiz. Bunun sonucu olarak en düşük emekli maaşı asgari ücretin çok altına düştü. Daha yüksek miktarda emekli maaşı alanların maaşları da yoksulluk sınırının altına indi. Her gün, hepimiz giderek biraz daha yoksullaşıyoruz. Emeklileri giderek yoksullaştıran, sadaka verir gibi arada bir verdikleri ikramiyelerle sevinmemizi, mutlu olmamızı isteyen anlayışa artık dur demek istiyoruz. Bu nedenle 18 haftadır her salı günü akşamüzeri bir saat boyunca Fethiye Kültür Merkezi önünde oturma eylemi yaparak sesimizi duyurmak istiyoruz.”

Tokay, Emeklilerin taleplerini ise şu şekilde sıraladı;

.Emekli maaşlarımızın ödediğimiz primler nispetinde ve hak ettiğimiz düzeye yükseltilmesini,

  • Sağlık politikalarının emeklilerin korunup kollanacağı şekilde değiştirilmesini,
  • Barınma ihtiyacımızı karşılamak üzere, emeklilere uygun konut politikalarının yürürlüğe girmesini,
  • Toplu taşımalarda uygulanan 65 yaş ve üzerine ücretsiz ulaşım hakkının yüzümüzü kızartmayacak sürdürülebilir şekilde düzenlenmesini,
  • Emeklilerin sosyal aktivitelerde yer alarak sosyalleşmesi ve üretkenliklerini sürdürebilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz.

Bu taleplerimizin yaşama geçirilmesi için sizleri de her Salı akşamı FKM önündeki 1 saatlik oturma eylemimize davet ediyoruz.

Bu eylemimiz, hiçbir siyasi kuruluşun imzasıyla değil, tüm emeklilerin ortak sorunlarına sahip çıkılarak taleplerimizin duyurulması amacıyla gerçekleştirilmektedir. Nitekim Fethiye’de başlattığımız bu eylem tüm ülke sathına dalga, dalga yayılmaktadır.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.