Fındıklı halkı kafes balıkçılığa karşı harekete geçti

Rize’nin Fındıklı ilçesinde Mekiskir limanı arkasında SÜRSAN Firması tarafından yapılması planlanan kafes balıkçılığı projesine bölge halkı tepki gösterdi. Kafes balıkçılığının denize ve insan hayatına olumsuz etkileri olacağını belirten fındıklılı yaşam..

Fındıklı halkı kafes balıkçılığa karşı harekete geçti
Son Güncelleme: Whatsapp

Rize’nin Fındıklı ilçesinde Mekiskir limanı arkasında SÜRSAN Firması tarafından yapılması planlanan kafes balıkçılığı projesine bölge halkı tepki gösterdi.

Kafes balıkçılığının denize ve insan hayatına olumsuz etkileri olacağını belirten fındıklılı yaşam savunucuları 23 haziran perşembe günü  yapılacak olan ÇED toplantısı ile yapılması planlanan kafes balıkçılığı projesine karşı tepkilerini göstermek için bir çağrıda bulundu.

İşte kamuoyuna paylaşılan o bildirgenin detayları;

İlçe sınırları içerisinde SÜRSAN Firması tarafından yapılmak istenen denizde ağ kafeslerle su ürünleri yetiştiriciliği projesine itiraz ediyoruz.

Gurupit açıklarında Mekiskir limanı arkasında, yüzme alanlarımızın ucunda, balıkçılarımızın avlanma alanlarında yapılması planlanan bu projeyi durdurmazsak;

* Herkesin kullanımına açık olan denizimiz bir şirketin kârı uğruna kirletilecek ve zarar görecek.
*Balıkçılarımızın avlak alanları yok edilecek, balıkların göç yolları kesilecek.
*13 futbol sahası büyüklüğünde denizimiz bizden alınacak.
*Yaklaşık 90 dönüm denizimiz bir firmaya verilecek ve yakınlarına bile yanaşmak suç olacak.
*Sahil yolunun bölgemizden geçmesinden dolayı yüzme alanlarımızın sayısı zaten çok kısıtlıdır. Kıyıya 1km uzaklıkta yapılmak istenen proje yüzme alanlarımızı kullanılmaz hale getirecektir.
*Kafes balıkçılığında kullanılan yemler genellikle hamsi gibi küçük balıklardan elde edildiğinden hamsi, istavrit, mezgit, ve palamut yememiz hayal olacak.

Bu proje ile ilgili SÜRSAN adlı firmanın 23 Haziran perşembe günü saat 10.30 da Fındıklı Halk Eğitim Merkezinde ÇED bilgilendirme toplantısı olacaktır.
Bu projeye ve toplantıya karşı tüm halkımızı demokratik tepkimizi göstermeye çağırıyoruz.

Tarih                       23 haziran perşembe
Saat                         9.30
Buluşma yeri         Arkadaş kırtasiye önü

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.