Fındıklılılar bir kez daha HES’tir dedi.

  Fındıklılılar bir kez daha HES’tir dedi. Bugün yapılmak istenilen HES bilgilendirme toplantısı halkın tepkisi üzerine yapılamadı. Yaşanan gerginlik Fındıklı halkının görüşleri doğrultusunda giderilerek çözüldü. Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) da..

Son Güncelleme: Whatsapp

 

Fındıklılılar bir kez daha HES’tir dedi.

Bugün yapılmak istenilen HES bilgilendirme toplantısı halkın tepkisi üzerine yapılamadı. Yaşanan gerginlik Fındıklı halkının görüşleri doğrultusunda giderilerek çözüldü. Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) da katılarak destek verdi.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde hidroelektrik santral (HES) yapmak isteyen HES’ci şirket halk bilgilendirme toplantısı yapmak istedi, ancak Fındıklı halkının protestosu ile karşılaştı.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde Fındıklı Dereleri Koruma Platformu ve Derelerin Kardeşliği Platformu üyeleri ve yaşam savunucuları HES’çi şirketleri protesto etti. Fındıklı Meydanı’nda toplanan her yaştan yaşam savunucusu, HES’çi şirketin halk bilgilendirme toplantısı yapacağı Fındıklı Halk Merkezi’ne kadar, “Fındıklı’da HES istemiyoruz. Yaşam alanlarımızı terk edin” yazılı pankart ve “HES yapma boşuna yıkacağız başına”, “HES’çi şirket Fındıklı’yı terk et” sloganları ile yürüdü. Kortejin en önünde kadın ve çocukların görüldüğü yürüyüş boyunca sloganlar hiç susmadı.

Boş salona bilgi vermek istediler

 İl Çevre Müdürlüğü’nden ve Çevre Bakanlığı’ndan temsilcilerin de olduğu toplantı bir hayli tartışmalı geçti. Yaşam savunucularından Avni Ertaş, şirketin bilgilendirme toplantısını yapmaması gerektiğini çünkü halkın dışarıda HES’i protesto ettiğini söyledi. Avni’nin sözlerini dikkate almayan heyet HES projesini boş salona anlatmaya başlayınca yaşam savunucuları tepki gösterdi.

Bakanlığa gerçek olmayan fotoğraflar sunulmuş

“Biz bu HES’i sizin anlatmaya çalıştığınız projeyi çok iyi biliyoruz” diyen Avni, dosyada yer alan iki fotoğrafın Fındıklı’nın köylerine ait olmadığını ve Çevre Bakanlığı’na yalan bir dosya sunulduğunu söyledi. Bunun üzerine başlayan sözlü tartışmalar sonucunca kendisini Rize İl Çevre Müdürü olarak tanıtan kişi, “Tutanağı tutuyoruz. Burada toplantı yapılmıştır” ifadesini kullanınca tartışmalar derinleşti.

Halk pencereden salona girdi

Bunun üzerinden içeriden gelecek haberi horonlarla bekleyen Fındıklı halkı duruma tepki göstermek için binaya girmek istedi ancak polisler tüm kapıları kapadı. Bunun üzerine Fındıklı halkı pencereleri açarak içeri girdi ve toplantının yapıldığı salona ulaşıp kapıları kapattı. “Bu tutanak değişmeden bu binadan çıkamazsınız çünkü biz o toplantıya katılmadık burada toplantı yapılmadı” ifadelerini kullanan halk ve HES’çi şirket ve görevliler arasında uzun süreli tartışmalar yaşandı.

Fındıklı Derlerini Koruma Platformu ve Derelerin Kardeşliği Platformu üyeleri, toplantının yapılacağı salona girerek toplantının yapılamadığı şeklinde tutanak tutulmasını istedi. Yetkililer ile Fındıklı Derlerini Koruma Platformu üyeleri arasında tutanak gerginliği yaşandı.

 HES projesini yapacak firma ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile vatandaşlar arasında yaşanan gerginliği polis yatıştırdı. Daha sonra ” Fındıklı halkının protestosu sebebiyle toplantı yapılamamıştır” şeklinde tutanak tutuldu.   Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü Avni Ertaş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada,önce şirketin istediği gibi tutulan tutanağı yırtarak yeni bir tutanak tutturduklarını belirterek, “Fındıklı halkının protestosu sebebiyle toplantı yapılamamıştır” şeklinde tutanak tutulduğunu söyledi.    Mücadelenin büyük olduğunu ve önlerine yeni bir sınav olduğunu kaydeden Ertaş, ” Bugün Hayat HES için gelen şirketle meseleyi çözdük. Ancak 24 Mayıs günü Arılı Vadisi’ndeki SİT alanı kaldırmak için bu sefer başka şirket gelecek. Biz bugüne kadar olduğu gibi 24 Mayıs gününde sabahtan akşama kadar Arılı Vadisi boyunca nöbet tutmaya devam edeceğiz”dedi.

Grup açıklamaların ardından olaysız dağıldı. 

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, yürüyen insanlar, kalabalık ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 16 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, yürüyen insanlar, kalabalık ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava
Otomatik alternatif metin yok.
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar ve iç mekan
Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, iç mekan

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.