Gazze’de 135 Filistinli daha öldürüldü: Minik elinde bir dilim ekmek tutan 2 yaşındaki kız çocuğu da kurbanlar arasında - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Gazze’de 135 Filistinli daha öldürüldü: Minik elinde bir dilim ekmek tutan 2 yaşındaki kız çocuğu da kurbanlar arasında

Bu haber 13 Ocak 2024 - 11:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Gazze’de 135 Filistinli daha öldürüldü: Minik elinde bir dilim ekmek tutan 2 yaşındaki kız çocuğu da kurbanlar arasında

srail ordusu Gazze’nin kuzeyi, ortası ve güneyine ölüm yağdırdı. Refah’ta gece bir eve düzenlenen saldırıda 14 kadın ve çocuk öldürüldü. 2 yaşında kız çocuğunu çıkaranlar, “Aç öldü; minik elinde bir dilim ekmek tuttuğunu görebilirsin” dedi.

srail’in Gazze Savaşı’nın 99. gününde bölgenin kuzeyi, ortası ve güneyinden saldırı ve çatışma haberleri gelmeye devam etti. Hamas’ın Sağlık Bakanlığı, İsrail’in son 24 saatteki saldırılarında 135 Filistinlinin daha öldürüldüğü ve 312 Filistinlinin daha yaralandığını duyurdu. Buna göre 7 Ekim’den beri İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin toplam sayısı 23 bin 843’e, yaralananların toplam sayısı 60 bin 317’ye ulaştı.

Son gelişmeler şöyle:

* Gazze Şeridi’nin güney ucundaki Refah’ta gece bir eve düzenlenen saldırıda öldürülenlerin sayısı 14’e yükseldi. Kurbanların çoğunluğunu çocuklar oluşturuyor. Saldırı sırasında evinden uzakta olan Basim Atrifa, “Evimiz gece İsrail savaş uçakları tarafından hiçbir uyarı yapılmadan bombalandı. Evde sadece kadın ve çocuklar bulunuyordu. Hepsi öldürüldü” dedi. Kurbanlardan birinin 2 yaşında bir kız çocuğu olduğunu söyleyen Atrifa “Onlara (İsraillilere) ne yanlış yaptı? Aç öldü; minik elinde bir somun ekmek tuttuğunu görebilirsin… Bu kız bebek bir savaşçı mı” diye sordu. İsrail saldırılarından sağ kurtulanların da uzuvlarını kaybedip engelli hale geldiğini belirtti.

* Filistinli büyükanne Hala Hreys’in Gazze’nin kuzeyinde İsrailli keskin nişancı ateşinde öldürüldüğü belirtildi. Akrabaları, beyaz bayrak sallayan ve yanında yürüyen küçük torununun elini tutan yaşlı kadının, İsrail ordusunun keskin nişancısı tarafından “kasten ve soğukkanlılıkla” vurulduğunu söyledi. Hala Hreys, İsrail güçlerinin evlerini terk etmelerini emrettiği Filistinli grubunun önünde yer alıyordu. Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, gruba, rotanın İsrail ordusu tarafından “güvenli” ilan edildiğini söylemişti.

* Filistin resmi haber ajansı Wafa’ya göre, İsrail’in son birkaç saatteki askeri saldırıları kuzeydeki Gazze Şehri ve merkezdeki Nuseyrat yakınlarında çok sayıda can kaybına yol açtı. İsrail’in Gazze şehrinin Daraj mahallesine düzenlediği hava saldırısında 20 Filistinli hayatını öldürüldü. Nuseyrat yakınlarındaki el-Dava mahallesinde İsrail bombardımanı onlarca kişiyi öldürdü veya yaraladı. Çok sayıda kurban enkaz altında kaldı. İsrail saldırıları Magazi ve Deyr el-Balah bölgelerini de vurdu.

* İsrail güçleri, Gazze’nin merkezindeki Aksa Hastanesi’ne yaklaştı. Aksa Hastanesi’ndeki doktorlar, elektrik kesintisinin en ağır hastaların ve yeni doğan bebeklerin hayatlarını tehlikeye attığını söyledi. Al Jazeera’ya konuşan bir doktor “Elimizde olanla çalışmaya uğraşıyoruz, ama elektriğimiz olmadığı için çalışmayı tamamen bırakmak zorunda kalacağız. Tam bir kesinti var. Hastaları nasıl tedavi edebiliriz” dedi. Bir başka doktor, acil müdahaleleri telefonundaki ışık yardımıyla yaptığını söyleyerek “Çocuklar zaten yetersiz beslenmeden mustarip. Kolayca hastalanabilirler, hatta ölebilirler” uyarısı yaptı.

* İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta topçu saldırılarında yaralanan çok sayıda Filistinli, Nasır Hastanesi’ne getirildi. İsrail savaş uçakları, Han Yunus’un güney ve doğu bölgelerine hava saldırıları düzenledi.

* BM Güvenlik Konseyi’nde konuşan BM’nin İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, İsrailli liderlerin açıklamalarının “Filistin nüfusunun Gazze Şeridi’nden sınırdışı edilmesi konusunda ciddi endişeler uyandırdığını” söyledi.

* İsrail işgali altındaki Batı Şeria’daki yasadışı İsrail yerleşimi Adora yakınında üç Filistinli genç, İsrail güçleri tarafından vurularak öldürüldü. İsrail’in “saldırı tüfeği, bıçaklar ve diğer silahlarla donanmış halde Adora’ya saldırmakla” suçladığı üç Filistinli gencin ikisi 16, biri 19 yaşında. İsrail iç güvenlik teşkilatı, üç gencin “daha önce herhangi bir güvenlik suçu işlememiş olduğunu ve gözaltına alınmadığını” açıkladı. Batı Şeria’daki Filistin Yönetimi’nin Sağlık Bakanlığı, gençlerin ölülerinin İsrail yetkilileri tarafından alıkonulduğunu belirtti.

* Adora’ya komşu kasabaların girişlerini kapatan İsrail ordusu, Tubas’ın güneyindeki Far’a mülteci kampına baskın düzenledi ve kampa ilave askeri takviye gönderdi. Al Jazeera’nın hesaplamasına göre İsrail güçleri Batı Şeria’da günde ortalama 40 baskın düzenliyor.

* Üç Filistinli gencin öldürülmesinin ardından Batı Şeria’da genel grev ilan edildi. (Reuters, Al Jazeera, Dış Haberler)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA