Hamas İsrailli rehineleri bırakırsa İsrail savaşa önemli bir ara verecek - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Hamas İsrailli rehineleri bırakırsa İsrail savaşa önemli bir ara verecek

Bu haber 18 Kasım 2023 - 10:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Hamas İsrailli rehineleri bırakırsa İsrail savaşa önemli bir ara verecek

Bahreyn’deki güvenlik konferansında konuşan Ortadoğu Başdanışmanı, Hamas’ın elindeki rehineleri serbest bırakması karşılığı İsrail’in saldırılara kaydadeğer süre ara vereceğini söyledi.

IISS Manama Diyalogu’nda Gazze ile ilgili açıklamalar yapan Brett McGurk, “Rehineler serbest bırakılırsa önemli bir değişiklik göreceksiniz” dedi.

Bahreyn’in veliaht prensi de konferansta dün yaptığı konuşmada, Hamas’ı rehin tutulan İsrailli kadın ve çocukları serbest bırakmaya, İsrail’i de savaşçı olmadığını söylediği Filistinli kadın ve çocukları hapishanelerinden serbest bırakmaya çağırmıştı.

HERSH’TEN MÜZAKERE HABERİ

McGurk’un açıklaması öncesi rehine pazarlığıyla ilgili haber geçen ABD’li bağımsız araştırmacı gazeteci Seymour Hersh, kaynaklara atıfta bulunarak, İsrail ve Hamas yetkililerinin ABD’nin desteğiyle Katar’da müzakereler yürüttüğünü aktardı.

‘CIA DİREKTÖRÜ’NÜN ARABULUCULUĞUNDA’

“Hamas liderliği ile İsrail arasındaki görüşmeler, ABD’nin desteğiyle şu anda Katar’da sürüyor. “Amerikan ekibinde Başkan Biden’ın en deneyimli dış politika yardımcısı olan CIA Direktörü William Burns de yer alıyor” bilgisini veren Pulitzer ödüllü gazeteciye göre İsrail ile Hamas arasında günler önce geçici bir anlaşmaya varıldı.

‘GEÇİCİ ANLAŞMAYI NETANYAHU REDDETTİ’

Hersh, geçici anlaşma kapsamında, Hamas’ın İsrail hapishanelerinde bulunan Hamas ailelerinden yüzlerce kadın ve genç kızın serbest bırakılması karşılığında 50 kadın ve yaşlı rehineyi serbest bırakmayı kabul ettiğini yazdı. Buna göre Washington, aile üyelerinin birlikte serbest bırakılmasında ısrar edip Hamas’ın elinde bulunan 71 rehinenin serbest bırakılmasını talep etti. ABD’nin talebini kabul eden Hamas’ın savaşın 5 gün durdurulması konusundaki ısrarı, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu tarafından hemen reddedildi. (Reuters, Sputnikglobe, Dış Haberler)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş