Hamas ve İsrail ateş kes konusunda sıcak gelişme - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Hamas ve İsrail ateş kes konusunda sıcak gelişme

Bu haber 07 Şubat 2024 - 11:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Hamas ve İsrail ateş kes konusunda sıcak gelişme

Faşist İsrail Devletinin kamu yayın kuruluşu KAN’ın aktardığı haberde Netanyahu’nun savaş kabinesine haber vermeden Gazze’deki ateşkese yeşil ışık yaktığı kaydedildi. Filistinli kaynaklar ise Hamas’ın Gazze’de her biri 45 gün sürecek 3 aşamalı esir takası ve ateşkes öngören planı kabul ettiğini bildirdi

İsrail devlet televizyonu KAN, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Gazze’de taraflar arasında müzakere edilen anlaşmada, “Katar’ın talebi üzerine sürecin aşamaları arasında müzakerelerin yapılması için ateşkesin korunması maddesini” savaş kabinesine danışmadan onayladığını ileri sürdü.

KAN’ın haberine göre, İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad Direktörü David Barnea, Paris’te Mısır ve Katarlı yetkililerle katıldığı görüşmeler sırasında, Katar’ın talebi üzerine taraflar arasındaki anlaşmanın farklı aşamalarında, müzakerelerin devam etmesi için ateşkesin sürmesi konusunda Başbakan Netanyahu’dan onay aldı.

Haberde konuşan kabineye yakın bir kaynak, savaş kabinesi üyelerinin Başbakan’ın onayının ardından bu konuda bilgi sahibi olduğunu paylaştı.

Başbakanlık Basın Ofisi habere ilişkin yaptığı açıklamada, “Başbakan’ın Mossad Direktörü’ne talimatı geçerli: ‘Tüm savaş kabinesini bu konuda bilgilendir ve görüşlerini al’ dedi.” ifadesi yer aldı.

BİR ADIM DA HAMAS‘TAN
Ardından bir açıklama da Filistinli kaynaklardan geldi. Hamas’ın Gazze’de her biri 45 gün sürecek 3 aşamalı esir takası ve ateşkes öngören planı kabul ettiğini bildirildi.

‘İSRAİL SAVAŞIN BİTMESİNE KARŞI’ İDDİASI

Yedioth Ahranot’a konuşan İsrailli yetkililer, Hamas’ın Gazze’deki esirlerin serbest bırakılması ve ordunun Gazze’den çekilmesi yönündeki talebine karşı, “savaşı durdurmayı kabul etmeyeceklerini” belirtti.

Yetkililer, taslak anlaşmanın İsrail hapishanelerindeki “yüksek profilli isimlerin” de yer aldığı 1500 Filistinli esirin serbest kalmasını öngördüğünü ileri sürdü.

ATEŞKES SÜRECİ
Katar’ın yer aldığı ateşkes anlaşmasına göre, taraflar geçiş aşaması döneminde saldırılar duracak.

Bu dönem 1 hafta devam edecek. Esir alınanlar bu aşamada serbest bırakılmayacak.

Netanyahu’nun, geçen hafta Mossad Başkanı Dedi Barnea ‘nın katıldığı Paris’teki istihbarat şefleri zirvesinde Katar’ın talebini onayladığı da bildirildi.

Barnea, Hamas’la ateşkes ve esir takası anlaşması görüşmeleri için ocak ayında Fransa’nın başkenti Paris’e gitmişti.

Barnea’nın başkanlığını yaptığı İsrail heyetinin, ABD’li, Katarlı ve Mısırlı yetkililer ile görüştüğü aktarılmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA