HEDEP’in yeni kısaltması ‘DEM Parti’ olacak - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

HEDEP’in yeni kısaltması ‘DEM Parti’ olacak

Bu haber 11 Aralık 2023 - 9:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.
HEDEP’in yeni kısaltması ‘DEM Parti’ olacak

HEDEP Sözcüsü açıkladı: Parti isminin yeni kısaltması ‘DEM Parti’ olacak

HEDEP Sözcüsü açıkladı: Parti isminin yeni kısaltması ‘DEM Parti' olacak
Yayınlanma: 
A+A-
HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan, parti isminin yeni kısalmasının “DEM Parti” olarak değiştirileceğini açıkladı.

Doğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “HEDEP” kısaltmasına dair itirazına işaret ederek, parti isminin yeni kısaltmasının “HEDEP” yerine “DEM Parti” olacağını açıkladı. Doğan, “Partimizin mayası halklardır isimler değildir. DEM devrandır, DEM zamandır ve bu zaman kayyımlardan başlayarak değişecek” dedi.

Öte yandan partinin sosyal medya hesabından da “Biri kısaltma mı dedi? Rahat olun geliyoruz!” başlığıyla bir video paylaşıldı.

DEM Parti, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “15 Ekim’deki kongremizde HEDEP olarak belirlediğimiz kısa ismimizi, iktidarın aparatı olan yargının oyunları ve hukuksuzlukları nedeniyle #DEMParti olarak değiştirdik. Dem Dema Azadiyê ye!” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

HDP, Anayasa Mahkemesinde süren kapatma davası nedeniyle seçimlere Yeşil Sol ile katıldı. Seçimlerin ardından yapılan kongrede, partinin yeni adının Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi, kısaltmasının ise HEDEP olmasına karar verildi. Ancak bu karar Yargıtaydan döndü. Yargıtay, HEDEP olarak belirlenen kısa adın, aynı olmasa da 1991’de kapatılan HADEP kısa adına andıracak şekilde benzerlik gösterdiği ve iki partinin birbiriyle karıştırılmasına elverişli olduğu kanaatine vardı.

Karar, HEDEP’e bildirildi ve partiden kısaltmanın değiştirilmesi istendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA