Her Mevsim İkizdere

Ekşioğlu Vakfı Başkan Vekili Kadem Ekşi, Mavinin yeşille, karlı tepelerin gökyüzüyle buluştuğu İkizdere için “cenneti görmeden ölmeyin.” söyleminin tam yerinde olduğunu söyledi. Ekşi, “Yalan da değil; biz her memlekete gidişimizde..

Son Güncelleme: Whatsapp

Ekşioğlu Vakfı Başkan Vekili Kadem Ekşi, Mavinin yeşille, karlı tepelerin gökyüzüyle buluştuğu İkizdere için “cenneti görmeden ölmeyin.” söyleminin tam yerinde olduğunu söyledi. Ekşi, “Yalan da değil; biz her memlekete gidişimizde İyidere yol ayrımında tabelasını dahi görünce bir heyecan kaplıyor yüreklerimizi. Kayabaşı’ndan yukarıya doğru çıkarken cennete yolculuk ediyormuşçasına seviniyor, İkizdere tabelasını gördüğümüzde ise “şükür kavuşturana” diyoruz. Böylesine sevdalı olduğumuz İkizdere artık yalnızca biz yerlilerinin değil, yurtiçi ve yurtdışından gelen turistlerin de ilgisini çeken bir ilçe haline geldi. Yıllardır altını kalın çizgilerle çizdiğimiz turizm olgusu İkizdere’de gün geçtikçe canlanmaya devam ediyor. Bölgedeki otel yatırımları cezbedici olurken, artık yazın oluşan hasret kışın da dinmiyor. Son yıllarda İkizdere ‘yazlık memleket’ olmanın ötesine geçmiş, misafirlerini kışın da kar etkinlikleriyle ağırlamaya başlamıştır. Her fırsatta dile getirdiğimiz ‘4 mevsim İkizdere’başlığı yerini bulmuş; yazın yayla şenlikleri ve yayla turizmi, kışın da lazboard(kayak) ve kar yürüyüşleri ile ilçemiz çevre ve turizm odaklı kalkınmanın lokomotifi olmuştur.”

“KIŞ AYLARINDA DA BÖLGE CANLI”

Ekşi, 11 Nisan tarihinde Ovit Yaylasında Kar Şenlikleri gerçekleştireceklerini belirterek “Rize Valiliğimizle yapılan ortak bir çalışmanın ürünü olan Ovit Kış Festivali 11 Nisan’da gerçekleşecektir. Ağustos aylarında yayla şenlikleri ile binlerce kişiyi ağırlayan Ovit, bu defa bir kış etkinliği ile şenlenecek. Bakanlar Kurulu kararıyla 13 Mart 2008’de kış turizm merkezi ilan edilen Ovit, bu etkinlik ile aynı zamanda bu kararı hatırlatmış olacaktır. Kamu idaresinin Ovit bölgesi ile ilgili aldığı bu kararı süratle uygulamaya koyması ve bölgeye ait planlamayı bitirmesi beklenmektedir. Ülkemizin kayak pistleri yapımına ve tesisleşmeye oldukça müsait olan bu bölgesi, kar kalitesi açısından da uzun sezonuyla kış aylarında bölgenin en az 4 ay canlı kalacağına, esnafın ve vatandaşın kışın da rahat edeceğine bir göstergedir. Yapımı devam eden Türkiye’nin en uzun tüneli olma özelliğine sahip, bir zümrüt-ü anka projesi olan Ovit Tüneli’nin tamamlanmasıylabölge bugün yaşadığı ulaşım sıkıntısını da geride bırakacaktır. Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun birbirine bağlandığı, adeta bir mafsal noktası olarak ortaya çıkacak olan bölge, Ovit Tüneli ve Ovit Kış Turizm Merkezi projeleriyle birlikte ciddi bir çekim merkezi haline gelecektir.”

“HEP BİRLİKTE KOŞMAYA ÜRETMEYE DEVAM”

Ekşi, “Ayrıca ‘DOKAP – Yeşil Yol Projesi’ hayata geçirildiğinde Karadeniz yaylaları birbirine bağlanacak, bir turizm kuşağı oluşacak ve bölge tam anlamıyla işleyen bir dinamo gibi üretecek, paylaşacak ve kazanacaktır. Bu turizm kuşağı üzerinde bulunan yaylalarda tarım ve hayvancılık, arıcılık gibi bölge insanının geçimini sağladığı unsurlar da güçlenecek, bölgede bir marka olan süt ürünlerinde ve bal üretiminde talep oluşacağından dolayı yaylacılık yeniden canlanacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şu hususu da dile getirelim. Köylerde ve yaylalarda ulaşım kolaylaştıkça bizler de işin kolayına kaçıp evlerimizi betonarme olarak inşa ediyoruz. İkizdere vadisinde yolculuk ederken sağda-solda hatta yukarıda-köylerde dahi 5-6 katlı apartmanlar görmemiz mümkün. Bu yanlıştan ivedilikle dönmeli, yerel mimariyle evlerimizi yenilemeliyiz. Taş ve ahşap gibi doğal ve yerel malzemelerle yapılmış 100 yıllık dede ocaklarımızı yıkıp, yerlerine 60-70 yıllık ömrü olan sağlıksız betonarme İkizdere Vadisi’nde bu yıl düzenlenen Petranboard ve Lazboard şenlikleri ile düzenlenecek olan helikopter destekli kar yürüyüşü ve Ekşioğlu Vakfı Kar şenlikleri ile İkizdere kış turizminden de adından söz ettiriyor.
yapılar inşa ediyoruz. Köy ve yaylaları kapsayan kentsel ölçekte bir yenileme hareketi ile buralardaki tarihi evlerimizi ve camilerimizi devletten de destek alarak restore edebiliriz. Yazımı sonlandırırken turizmin İkizdere için vazgeçilmez bir yerel kalkınma hamlesi olduğu gerçeğinin altını tekrar çiziyor, bu konuda emek sarf eden tüm akraba ve hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Vakfımız da bu noktada gerekli görüşmeleri yapıyor, yapmaya devam edecektir. Buna gösterge olarak Ekşioğlu Vakfı’nın bölgeye olan katkıları Rize’de “yılın en’leri” ödül töreninde iki onur ödülüyle taçlandırılmıştır. Bu ödüller bizim çalışma azmimizi perçinlerken, bizler sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarımızla hep birlikte koşmaya, çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Vakfımızın etkinliklerinin 2015 yılında da hız kesmeden devam edeceğini siz değerli akrabalarıma hatırlatırken, bu yıl içinde yeni vakıf binamızın temelini atmayı da temenni ediyoruz.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.