betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

HES Kamulaştırmasına Danıştay Freni

 Giresun’da yapımı planlanan Çay Regülatörü Hidroelektrik Santrali için bazı taşınmazların, hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu 27. madddesi uyarınca Acele Kamulaştırmasını öngören 09.07.2014 tarih..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Giresun’da yapımı planlanan Çay Regülatörü Hidroelektrik Santrali için bazı taşınmazların, hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu 27. madddesi uyarınca Acele Kamulaştırmasını öngören 09.07.2014 tarih ve 2014/6610 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararının yürütmesi durduruldu.

giresun-hes1

Danıştay, “Taşınmazların normal prosedüre göre kamulaştırılması işlemlerinin yapılmasının ve böylece yapılacak enerji yatırımının tamamlanmasının uzun zaman alabileceği, enerji sıkıntısı çeken ülkemizde bu tür yatırımların mümkün olduğu kadar hızlı şekilde tamamlanmasında kamu açısından yarar bulunduğu ve bu şekilde taşınmazların acele kamulaştırmasında kamulaştırma işlemlerinin yaklaşık 2 yıl daha erken tamamlanabileceğine” dönük gerekçeyi yeterli bulmayarak, “aceleyi gerektiren somut hiçbir unsurun gerekçe raporunda olmadığı” tespiti ile acele kamulaştırmaya dönük kararın yürütmesini durdurdu.

MÜLK GÜVENLİĞİ KALMAMIŞTIR!

Davayı açan İbrahim Feyzi Ustaoğlu, “Dileyen firmanın Bakanlar Kurulu’nu aracı kılarak bir ay içinde, sahibinin dahi haberdar edilmediği bir süreç sonunda malını, mülkünü kullanma, ondan yararlanma hakkını firmalara geçiren bu uygulamanın hukukun hangi evrensel ilkesi ile açıklanabileceğini hukukçulara bırakıyorum. Ama kişisel olarak “Acele kamulaştırma” müessesinin; mülk güvenliğini ortadan kaldıran, güçsüzlerin malını, mülkünü sorgusuz sualsiz firmaların kullanımına geçiren, hukuk ile değil ama “yağma” ile açıklanabilecek bir uygulamaya döndüğünü tecrübe ettim. Sahiplerinin söz konusu toprak parçalarına bağlılığını sorgulamadan, manevi yanları düşünülmeden, sorgusuz sualsiz hatta haberdar bile edilmeden metrekaresine 3-5 TL değer biçerek mülkünün elinden alınmasının başka türlü bir izahı da olamaz. Savaş gibi olağanüstü durumlarda kullanılmak için düzenlenmiş bir hükmün Bakanlar Kurulunca alınan kararla, üstelik dileyen firmanın başvurusu üzerine, yurttaşlar aleyhine kullanılması kişi hak ve hürriyetlerinin ihlalidir.” dedi

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.