Hopalı Emekliler: “Emek Verdiğimiz Ülkemizde İnsanca Yaşamak İstiyoruz” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Hopalı Emekliler: “Emek Verdiğimiz Ülkemizde İnsanca Yaşamak İstiyoruz”

Bu haber 13 Aralık 2022 - 14:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Hopalı Emekliler: “Emek Verdiğimiz Ülkemizde İnsanca Yaşamak İstiyoruz”

Tüm Emekli Sen Hopa Şubesi TBMM Genel Kurulu’nda devam eden 023 bütçesini görüşmelerini protesto etti.Tüm Emeklilerin  Sendikası Artvin, Hopa şubesi üyeleri, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam eden 2023 bütçesini bugün Hopa Dumlupınar caddesinden, Metin Lokumcu meydanına gerçekleştirdikleri yürüyüşle protesto etti. Sendika üyeleri yürüyüş esnasında “Tarikat cemaat kapatılsın, İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları attı. Metin Lokumcu meydanında gerçekleşen eylemde emekliler adına basın açıklamasını Tüm Emeklilerin Sendikası Hopa Şube başkanı Saim Aydın okudu.

“İKTİDARIN BÜTÇESİ EMEKÇİLERİ DEĞİL SERMAYEYİ VE YANDAŞLARI TERCİH EDİYOR”

“Öyle anlaşılıyor ki İktidarın; Yine emekçileri ve emeklileri değil, sermayeyi ve yandaşları tercih eden bir bütçe sunduğunu görüyoruz; bu bütçede emekliler yok! Bu bütçede emekçiler yok! Bu bütçede halk yok! Bu bütçede yandaş var! Bu bütçede sermaye tercihleri var! Bu bütçede savaş yatırımları var!

“EKONOMİNİN İYİ GİTTİĞİNİ SÖYLEYEN YETKİLİLERE PAZARA ÇIKMASINI ÖNERİYORUZ”

Kasım ayı verilerine göre Yoksulluk sınırının 25.365 TL, açlık sınırının, 7.786 TL olduğu ülkemizde bugün en düşük emekli maaşı 3.500 TL. Yani açlık sınırının yarısından bile az. Yani ölüm sınırı artık. Ve iki milyondan fazla emekli bu maaşı almaktadır. Aynı zamanda açlık sınırının çok altında maaş alan yaklaşık sekiz milyon Emeklimiz var. Bu durum emeklilerin açlık ve sefalet içinde yaşadığının açık göstergesidir. Pahalılık ve enflasyona baktığımız zaman durum daha da vahimdir. İktidarın 2023 bütçesi; bu krizi derinleştiren, bizleri daha da zor günlerin beklendiğini ortaya koyan bir tercihten oluşmaktadır. Ekonominin çok iyi gittiğini, enflasyonun belini kırdıklarını söyleyen yetkili ve sorumlulara, çarşıya ya da pazara çıkmasını öneriyoruz. Çizdiğiniz pembe tablo, halkın karanlık tablosudur. TÜİK’in bize göre gerçeklikten uzak verilerine göre bile yüzde 85 olan enflasyon emekli ve emekçilerin temel gıda maddelerini alamaz duruma getirmiştir. Bizim hesaplarımız TÜİK hesapları ile örtüşmüyor. Gerçek enflasyonun yüzde 200’lerde seyrettiği açıktır.

“EMEK VERDİĞİMİZ ÜLKEMİZDE İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Bizim hesabımız ortada. TUİK’in hesabını da kimler yapıyorsa alışverişe birlikte çıkalım. Kimlerin gerçeği söylediğini, Kimlerin gerçeği gizlediğini ortaya koyalım. Bugün en düşük emekli maaşı ile kaç ekmek alınabiliyor? Evine kırmızı eti bırakın tavuk eti bile götürebilen çok az emeklimiz var. Çocuklarımızdan, torunlarımızdan utanır olduk. Bizim için bu yük taşınamaz hale gelmiştir. Artık yeter! Biz emeğimizi verdiğimiz ülkemizde insanca yaşamak istiyoruz!

“BU SOĞUKTA, BU YAŞLARDA BURALARDA BAĞIRMAK BİZİM TERCİHİMİZ DEĞİLDİR”

Bizler, çalışırken maaşlarımızdan kesilen primlerimiz sonucunda, Hak ettiğimiz emekli maaşlarımızı istiyoruz. Ödediğimiz bedelin gerçek karşılığını istiyoruz. Hiç kimsenin bize lütufta bulunuyormuş gibi ahkam kesmesini istemiyoruz, hakkımız olanı istiyoruz. Geçen yılda, bu alanda muhtemelen bu günkü günlerde 2022 Yılı bütçesinde EMEKLİLER- EMEKÇİLER YOK diye haykırmıştık. Bugün de aynı taleplerimizi artan hayat pahalılığına göre haykırmak için buradayız. Bu soğukta, bu yaşlarda burada bağırmak, bizim tercihimiz değildir. İktidar ve saray bizleri sadece açlığa mahkûm etmiyor. Aynı zamanda örgütlenmemizi de engellemeye, bizleri tamamen sessiz bırakmaya, biat ettirmeye zorluyor. Bunu yaparken de adalet ve hukuk tanımıyor. Emeklilerin Sendikalarını defalarca kapatarak emeklileri çaresizliğe itmeye çalışıyor. Bütün bunlara mahkûm değiliz!

“SARAYA DEĞİL EMEKÇİYE BÜTÇE İSTİYORUZ”

Kapattıkları sendikalarımızı daha da güçlü bir şekil de yeniden kurduk! Binlerce emekli ile yeniden kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Tüm Emeklilerin Sendikası olarak işte bugün buradayız. Emekliler olarak Ne örgütsüzleştirme ne de sefalet içinde yaşatma dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz! Saraya, savaşa, sermayeye değil halka, emekliye, emekçiye bütçe istiyoruz! Tüm Emeklilerin Sendikası olarak;

  • 2023 bütçesinde emeklilerin insanca yaşayacağı bir ücretin sağlanmasını
  • En düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyinde olmasını,
  • Asgari ücretin açlık sınırının üzerinde insanca yaşanacak bir ücret olarak belirlenmesini
  • Sağlıkta yapılan kesintilerin kaldırılmasını,
  • İntibak yasasının bir an önce çıkarılmasını,
  • Bütün emeklilere “bayram harçlığı” değil; yılda dört kez asgari ücret düzeyinde ikramiye verilmesini,
  • Emeklilere temel tüketim maddeleri olan, doğalgaz, elektrik, su, akaryakıt ödemelerinde indirim yapılmasını,
  • EYT sorunun çözümünde gevelemelerin bırakılmasını, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz!

Ayrıca bütün emeklilerimizin TÜME EMEKLİLERİN SENDİKASI ÇATISI ALTINDA mücadele etmeye çağırıyoruz. Emekliler birleşirse karşısında hiçbir güç duramaz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA