İkizdereli direnişçilerinden Cengiz’e baskın ! kepçelerin çalışmasını durdurdular

İkizdereli direnişçiler Cengiz inşaatın çalışma yaptığı alanı bastı-VİDEO Gençağa Karafazlı-Hüseyin Altun/RİZE İkizdereli direnişçiler Cengiz inşaatın çalışma yaptığı alanı bastı .Cengiz inşaatın iş makinelerinin çalışmasını durdurdu. Cengiz İnşaat tarafından Rize Eskincedere..

İkizdereli direnişçilerinden  Cengiz’e baskın ! kepçelerin çalışmasını durdurdular
Son Güncelleme: Whatsapp

İkizdereli direnişçiler Cengiz inşaatın çalışma yaptığı alanı bastı-VİDEO

Gençağa Karafazlı-Hüseyin Altun/RİZE

İkizdereli direnişçiler Cengiz inşaatın çalışma yaptığı alanı bastı .Cengiz inşaatın iş makinelerinin çalışmasını durdurdu.

Cengiz İnşaat tarafından Rize Eskincedere Vadisi’ndeki çevre tahribatına karşı yurttaşların direnişi devam ederken, bugün hareketli dakikalar yaşanıyor.

Cengiz İnşaat tarafından Rize Eskincedere Vadisi’ndeki çevre tahribatına karşı yurttaşların başlattığı direniş 192. gününde devam ederken, İkizdere Çevre Derneği 1 hafta önce “İkizdere cehenneme dönüşmeden bu talana dur de” çağrısında bulunarak 2 gün önce İstanbul’da çeşitli  ekoloji birlikleri , yaşam savunucuları ile  bir araya gelerek İkizdere direnişçilerine destek vermek için İkizdere ye gitti.

Bugün öğlen sonrası Kestane şenliği kapsamında Eskincedere vadisinde kestane toplamaya giden yaşam savunucuları vadide bulunan onlarca kestane ağacının kesildiğini ve yüzlerce ağacın katledildiğini görünce Cengiz inşaatın taş ocağı çalışması yaptığı alanı inerek çalışma yapan kepçelerin önünde direniş sergilediler.

“DOĞAYI KATLETMEK SUÇTUR”

Kepçelerin çalışmasını durduran yaşam savunucuları ile jandarma görevlileri arasında uzunca süre tartışma yaşandı.  Jandarma komutanı yaşam savunucularına “bu yaptığınınız kanunsuzdur suçtur mahkeme kararı olmadan bu çalışma burada devam edecektir” uyarısında bulunarak çalışma yapılan alanı terk etmelerini istedi.

Yaşam savunucuları ise Jandarma görevlilerine “Biz değil burada yaşam alanlarını katleden suç işliyor bilirkişi insanları burada taş ocağı yapılmasının doğru olmadığına dair raporlar hazırladı. Bu doğayı katletmek suçtur bu çalışma yapanları bu alandan çıkartın” diyerek tepki gösterdi.

Yaşam savunucuları sosyal medya hesaplarından vadide katledilen ağaçların fotoğraflarını paylaşarak tahribatın ne kadar büyük olduğunu duyurdular.

İkizdere Çevre Derneği (İÇDER) dün İkizdere Eskincedere vadisinde bir basın açıklaması yayınlayarak , Doğaya karşı yapılan saldırıların büyüyerek devam ettiğini İkizdere halkı olarak doğanın talanına karşı mücadeleden vaz geçmeyeceklerini duyurmuştu

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.