İkizdereli direnişçilerinden Cengiz’e baskın ! kepçelerin çalışmasını durdurdular - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İkizdereli direnişçilerinden Cengiz’e baskın ! kepçelerin çalışmasını durdurdular

Bu haber 30 Ekim 2021 - 15:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İkizdereli direnişçilerinden  Cengiz’e baskın ! kepçelerin çalışmasını durdurdular

İkizdereli direnişçiler Cengiz inşaatın çalışma yaptığı alanı bastı-VİDEO

Gençağa Karafazlı-Hüseyin Altun/RİZE

İkizdereli direnişçiler Cengiz inşaatın çalışma yaptığı alanı bastı .Cengiz inşaatın iş makinelerinin çalışmasını durdurdu.

Cengiz İnşaat tarafından Rize Eskincedere Vadisi’ndeki çevre tahribatına karşı yurttaşların direnişi devam ederken, bugün hareketli dakikalar yaşanıyor.

Cengiz İnşaat tarafından Rize Eskincedere Vadisi’ndeki çevre tahribatına karşı yurttaşların başlattığı direniş 192. gününde devam ederken, İkizdere Çevre Derneği 1 hafta önce “İkizdere cehenneme dönüşmeden bu talana dur de” çağrısında bulunarak 2 gün önce İstanbul’da çeşitli  ekoloji birlikleri , yaşam savunucuları ile  bir araya gelerek İkizdere direnişçilerine destek vermek için İkizdere ye gitti.

Bugün öğlen sonrası Kestane şenliği kapsamında Eskincedere vadisinde kestane toplamaya giden yaşam savunucuları vadide bulunan onlarca kestane ağacının kesildiğini ve yüzlerce ağacın katledildiğini görünce Cengiz inşaatın taş ocağı çalışması yaptığı alanı inerek çalışma yapan kepçelerin önünde direniş sergilediler.

“DOĞAYI KATLETMEK SUÇTUR”

Kepçelerin çalışmasını durduran yaşam savunucuları ile jandarma görevlileri arasında uzunca süre tartışma yaşandı.  Jandarma komutanı yaşam savunucularına “bu yaptığınınız kanunsuzdur suçtur mahkeme kararı olmadan bu çalışma burada devam edecektir” uyarısında bulunarak çalışma yapılan alanı terk etmelerini istedi.

Yaşam savunucuları ise Jandarma görevlilerine “Biz değil burada yaşam alanlarını katleden suç işliyor bilirkişi insanları burada taş ocağı yapılmasının doğru olmadığına dair raporlar hazırladı. Bu doğayı katletmek suçtur bu çalışma yapanları bu alandan çıkartın” diyerek tepki gösterdi.

Yaşam savunucuları sosyal medya hesaplarından vadide katledilen ağaçların fotoğraflarını paylaşarak tahribatın ne kadar büyük olduğunu duyurdular.

İkizdere Çevre Derneği (İÇDER) dün İkizdere Eskincedere vadisinde bir basın açıklaması yayınlayarak , Doğaya karşı yapılan saldırıların büyüyerek devam ettiğini İkizdere halkı olarak doğanın talanına karşı mücadeleden vaz geçmeyeceklerini duyurmuştu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA