İsrail ordusu, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’u kuşattı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İsrail ordusu, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’u kuşattı

Bu haber 23 Ocak 2024 - 12:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İsrail ordusu, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’u kuşattı

İsrail ordusu, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentini tamamen kuşattığını duyurdu. Açıklama, Yeni ateşkes olasılıklarının konuşulduğu bir dönemde ve İsrail’in bir günde en büyük askeri kaybı vermesinin ardından geldi.

Kuzeyteve – Gazze’deki kara harekâtını savaşın ilk günlerinde “güvenli” addedildiği için on binlerce sivilin sığındığı Han Yunus’ta yoğunlaştıran İsrail ordusu, kenti tamamen kuşattığını duyurdu. Açıklama, İsrail’in dün Han Yunus’ta 2024’ün en şiddetli bombardımanını düzenlemesinin ve aynı zamanda bir günde 24 askerinin ölmesinin ardından geldi.

Kentin kuşatmasının gece saatlerinde tamamlandığını duyuran İsrail ordusu, operasyona paraşütçülerin de katıldığını belirtti. Açıklamada, “İsrail askerleri son bir günde kapsamlı bir operasyon gerçekleştirerek Han Yunus’u kuşattı ve bölgedeki operasyonu derinleştirdi. Bu bölge, Hamas’ın Han Yunus Tugayları’nın önemli bir kalesi” denildi.

İsrail askerleri, Han Yunus çevresindeki harekâtını önceki hafta yoğunlaştırmış, direniş örgütleriyle günler süren çetin çatışmalar yaşanmıştı. İsrail ordusu dün de, Han Yunus’ta 7 Ekim’den beri en şiddetli saldırılarını düzenlemişti. Hava, deniz ve karadan vurulan kentte, binlerce sivilin sığındığı okullar ve hastaneler hedef alınmış, ambulanslar vurulmuş ve onlarca sivil öldürülmüştü.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın sözcüsü Eşref Kudra kentte pazar gecesi en az 50 kişinin öldürüldüğünü açıklamıştı. İsrail ordusunun “Hamas liderleri saklanıyor” iddiasıyla sürdürdüğü kuşatmalar nedeniyle de onlarca yaralı hastanelere ulaştırılamadı. İsrail güçleri dün, Han Yunus’un derinliklerine doğru ilerlerken Akdeniz kıyısı yakınındaki el Mavasi bölgesine ilk kez girmiş ve El Hayr Hastanesi’ni basmıştı. Eşref Kudra, askerlerin burada çok sayıda sağlık çalışanını tutukladığını söylemişti.

ABD‘DEN HASTANE UYARISI

Hastane baskınları konusunda İsrail en yakın müttefiki olan ve son günlerde yaşanan iki devletli çözüm anlaşmazlığına rağmen Gazze’deki saldırılara destek veren ABD’den de bir uyarı geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, dün akşamki açıklamasında “İsrail’in kendini savunma hakkını olduğunu” söylese de hastane saldırıları hakkında “Bunu uluslararası hukuka uygun olarak yapmalarını ve hastanelerdeki masum insanları, sağlık personelini ve hastaları da mümkün olduğunca korumalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

FİLİSTİNLİLER DAHA DA GÜNEYDEKİ REFAH’A GÖÇ EDİYOR

İsrail ordusunun Han Yunus’a saldırılarını artırması nedeniyle binlerce Filistinli özellikle dünden bu yana daha güneyde, Mısır sınırında yer alan Refah’a doğru göç ediyor. Çok sayıda Filistinli soğuk kış şartları altında, bir kısmı araçları da olmadığı için eşek arabalarıyla, göç etmek zorunda kaldı. Uluslararası ajansların görüntülerinde, göçe zorlanan Filistinlilerin çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu görülüyor.

REFAH’IN NÜFUSU DÖRT KAT ARTTI

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana devam eden saldırıları nedeniyle Mısır sınırı yakınında bulunan Refah bölgesi, Gazze Şeridi’nde yerinden edilenlerin sığındığı bölge haline geldi. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, 7 Ekim’den önce yaklaşık 280 bin kişinin yaşadığı Refah, Gazze’de nüfus yoğunluğunun en az olduğu bölgeydi.

Ancak İsrail saldırıları nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze Şeridi’nde 1,9 milyon Filistinli yerinden oldu; büyük kısmı Refah’a göç etmek zorunda kaldı. BM’ye göre, Han Yunus’tan başlayan göç öncesi Refah’ın nüfusu dört kattan fazla artarak 1,2 milyona ulaştı ve burası Gazze’de şu an nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölge haline geldi. Yapılaşmanın düşük olması nedeniyle bölgeye göç eden Filistinliler, derme çatma çadırlardan oluşan kamplara yerleşmek zorunda kalıyor. (DIŞ HABERLER)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA