İsrail’in ‘güvenli’ diye gidilmesini emrettiği Refah’tan bombardımanda ölü ve yaralılar olduğu haberi geldi. - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İsrail’in ‘güvenli’ diye gidilmesini emrettiği Refah’tan bombardımanda ölü ve yaralılar olduğu haberi geldi.

Bu haber 07 Aralık 2023 - 9:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İsrail’in ‘güvenli’ diye gidilmesini emrettiği Refah’tan bombardımanda ölü ve yaralılar olduğu haberi geldi.

İsrail’in Han Yunus’a kara saldırısında şiddetli çatışmalar, ‘güvenli’ dediği güneydeki Refah’a bombardıman

Hamas’ın 7 Ekim saldırısının ardından İsrail’in Gazze’de başlattığı savaş 2 ayı geride bıraktı. Bina dizilerinin, mahallelerin bütün olarak tümden yıkılarak içlerindeki insanlara mezar olduğu hava bombardımanı durduraksız devam ediyor. Hastanelerin bombalanması ve zorla tahliye edilmesi nedeniyle açık kalan bir elin sayısı kadar hastane, imkansızlıklar içinde ölü ve yaralılara yetişemiyor.

İsrail’in Filistinlilere yönelik yıkma, öldürme ve yerinden etme kampanyasının en az 7 bini çocuk 16 bin 200’den fazla can alırken, Gazze Şeridi’nin 2.2 milyonluk nüfusunun 1.9 milyonunu yerinden etti. 60. günde, yerinden edilenler, bölgenin en güney ucundaki Refah kentinde her manada sıkışmış durumda. İsrail’in ‘güvenli’ diye gidilmesini emrettiği Refah’tan bombardımanda ölü ve yaralılar olduğu haberleri geldi.

İsrail’in salı günü tahliye emri eşliğinde kara operasyonu başlattığı güneydeki Han Yunus’ta yaşananlarla ilgili Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), şu bilgileri verdi: “Dört İsrail tümeni Gazze Şeridi boyunca Hamas’la yüksek yoğunluklu çatışmalar yürütüyor. İsrail’in 98. Paraşütçü Tümeni, Han Yunus saldırısına liderlik ediyor.”

Washington DC merkezli düşünce kuruluşuna göre Hamas’ın Kassam Tugayları, İslami Cihad’ın Kudüs Tugayları, El Fetih’e bağlı El Aksa Şehitleri Tugayları ve Halk Direniş Komiteleri’nin El Nasır Selahaddin Tugayları’nın tümü Han Yunus çevresindeki çatışmalara katılıyor.

İsrail ordusunun bugünkü açıklamasında ise “Han Yunus dahil Gazze Şeridi’nde onlarca terör hedefini vurarak Hamas’la savaşmaya devam ettikleri” duyurulurken, Hamas’la tünellerde çarpışmaların ayrıntılarına dair iddialar aktarıldı.

Gazze’nin güney ucunda bulunan Refah’taki Al Jazeera muhabiri Hani Mahmud, İsrail’in Gazze’nin merkezinden ve güneydeki Han Yunus’tan kaçanların güvenlikleri için Refah’a tahliyesi yönündeki emrine rağmen, Refah’ın gece boyunca ağır bombardımana maruz kaldığını duyurdu.

‘GAZZE ŞERİDİ’NDE GÜVENLİ YER OLMADIĞI TEYİT EDİLDİ’

Mahmud, “İsrail ordusu güvenli olduğu gerekçesiyle Refah’a gidilmesini tehdit edici bir tonla emretti. Ancak dün gece itibarıyla, bir gecede en az 5 ev hedef alınıp yıkıldı. Burada öldürülen çok sayıda insandan bahsediyoruz” diyerek ekledi:

“Bu saldırılar, Refah’ın tek bir bölgesinde yoğunlaşmıyor, birden çok lokasyon hedef alınarak korku ve endişe dalgaları yayılıyor. Bu daha önce insanların konuştuklarını, anlattıklarını kelimenin tam anlamıyla doğruluyor: Gazze Şeridi’nde güvenli yer yok, İsrail’in güvenli olarak belirlediği alanlar dahil olmak üzere.”

‘İSTATİSTİKSEL BAKIMDAN NEKBE’Yİ GEÇTİ’

Al Jazeera’ya konuşan Gazzeli Hüsam Veyl Ebu Şammallah, savaşın başlamasından bu yana ailesinden 120 kişiyi kaybettiğini söyledi. ‘Daha önce İsrail’le dört savaş görüp geçirdiğini, ama hepsinin toplamının bile şimdikinin yanında hiç kaldığını’ dile getiren Ebu Şammallah, “Katliamların, etnik temizliğin ve insanların defalarca yerinden edilmesinin vardığı boyut, istatistiksel bakımdan, Nekbe sayısını çoktan geçti” diyerek şöyle devam etti: “Ailesinden, arkadaşlarından, akrabalarından, işinden, okulundan kimseyi kaybetmemiş birini bulmanın imkansız olduğu noktadayız.”

“Felaket” anlamına gelen Nekbe, 1948’te İsrail’in kuruluşu ve Arap-İsrail Savaşı döneminde Filistinlilerin kitlesel olarak katledilmesi, yerinden edilmesi, mülksüzleştirilmesine deniyor.

ONLARCA YER VURULDU, ONLARCA SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ, ONLARCASI YARALANDI

ISW’ye göre İsrail ordusu dün Gazze’ye 250 hava saldırısı düzenledi. Bugün “İsrail’in Gazze Şeridi’ne karadan, denizden ve havadan devam eden işgal bombardımanında aralarında çocuklarla kadınların bulunduğu onlarca Filistinli sivil öldürüldü, onlarcası yaralandı. Onlarca ev, bina, konut, kamu ve özel mülk yok edildi” haberini geçen Filistin resmi haber ajansı WAFA, hedef olan yerler arasında Daraj, eski şehir, Zeytun, Şucaiya, Sabra, Rimal’deki Saraya Kavşağı, Deyr el Balah, Han Yunus’un güneyi, Karara, Huzaa, Abasan, Şeyh Nasır’ı saydı.

“Enkaz altında hâlâ kayıp kişiler var, ancak bombalamanın yoğunluğu nedeniyle ambulanslar ulaşamıyor” hatırlatması yapılan haberde, “Han Yunus’taki yerinden edilmiş insanlar, bölgelerin sürekli hedef alınması, malzeme kıtlığı, İsrail’in altyapı ve yolları hedef alması nedeniyle Refah’a gitmenin zorluğundan ötürü son derece zor insani koşullar altında” uyarısında bulunuldu. (Al Jazeera, BBC, WAFA, Dış Haberler)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA