betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

İSTANBUL’DAKİ ARTVİN TANITIM GÜNLERİNDE HES PROTESTOSU

 Artvin Valiliği ve kimi sivil toplum örgütlerince İstanbul Feshane’de gerçekleştirilen Artvin Tanıtım Günleri’nin ikincisine Artvin Derelerin Kardeşliği Platformu’nun protestosu damgasını vurdu. Arhavi ilçesinde HES projesi inşa eden MNG Holding’in Artvin Tanıtım..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Artvin Valiliği ve kimi sivil toplum örgütlerince İstanbul Feshane’de gerçekleştirilen Artvin Tanıtım Günleri’nin ikincisine Artvin Derelerin Kardeşliği Platformu’nun protestosu damgasını vurdu. Arhavi ilçesinde HES projesi inşa eden MNG Holding’in Artvin Tanıtım Günleri’ne sponsor olmasına tepki gösteren platform üyelerince yapılan basın açıklamasında, “Yaptığı çalışmaların hukuksuzluğu saptanarak Mahkemelerce ÇED Raporu iptal edilen bu şirketin bu organizasyonda yer almasını bütün Artvinliler olarak kınıyor ve protesto ediyoruz”görüşüne yer verildi.

İSTANBUL’DAKİ ARTVİN TANITIM GÜNLERİNDE HES PROTESTOSU

Artvin Derelerin Kardeşliği Platformu adına basın açıklaması yapan Alimerdan Aymelek, Artvin Valiliği ile bazı sivil toplum ögrütlerinin ortaklaşa düzenlediği ve İstanbul Feshane’de bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Artvin Tanıtım Günleri’nin özünde olumlu bir girişim olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bizler genelde Türkiye’nin – bütün Karadeniz’in ve özelde Artvin’in karşılaştığı çevre katliamı ve talanına karşı, deresine, suyuna, dağına ormanına, insanına ve börtü böceğine sahip çıkmaya çalışan, bunun için doğa, çevre ve ekoloji mücadelesini sürdüren Artvin sevdalılarıyız.

‘ARTVİN YILLARDIR VAROLMA SAVAŞI VERİYOR’

Artvin’in ve Artvinlilerin kendi sınırlarını çoktan aşmış en bilinen özelliklerinin başında bilime, sanata ve kültüre önem vermeleri gelir. Bu aynı zamanda doğa, çevre ve insanını koruma bilinci demektir. Artvin uzun yıllardır bir var olma savaşı vermektedir. Artvin, bölgesinde gerçekleştirilen büyük barajlar haricinde onlarca HES, maden ve taş ocağı işgaliyle karşı karşıyadır. Yapılmaları halinde Artvin’in bulunduğu yerden taşınması gerekeceğini saptayan bilirkişi raporlarına rağmen (ve de ÇED raporları) mahkemece iptal edilmişken hala madende ısrar eden ve çalışmalarını aralıksız sürdüren şirketler avlarının başında iştahla beklemektedir.”

‘ÇED RAPORU İPTAL EDİLEN ŞİRKETİN SPONSORLUĞUNU KINIYORUZ’

Artvin’in, doğası, insanı ve kültürel değerleriyle bir bütün olduğuna işaret edilen açıklamada,  “Bizler tanıtımından gurur duyduğumuz güzelliklerin sonsuza dek yaşayabilmesi, gelecek kuşaklara bu değerlerin taşınabilmesi için, öncelikle sorunların objektif olarak ortaya konması ve bu sorunların çözümünde ilgili herkesin harekete geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Artvin, maalesef yasa ve yönetmeliklere uygun davranmayan ve bölgeyi yağmalanacak bir rant alanı olarak gören şirketlerin tehdidi altındadır. Bu şirketlerden birisi; 16-19 Nisan tarihinde İstanbul Feshane’de yapılan Artvin tanıtım organizasyonunun sponsorlarından birisidir. Yaptığı çalışmaların hukuksuzluğu saptanarak mahkemelerce ÇED raporu iptal edilen bu şirketin bu organizasyonda yer almasını bütün Artvinliler olarak kınıyor ve protesto ediyoruz” denildi.

‘BU KARA MİZAHI ÜRETENLERİ ARTVİNLİLERE ŞİKAYET EDİYORUZ’

Artvin’in doğa ve çevre açısından yaşadığı gerçeklerin unutularak bu konudaki önerilere rağmen tanıtım günlerinde hiç bir bilgilendirme çalışması yapılmamış olmasının kabul edilemez olduğu vurgulanan açıklamada, “Bu kara mizahı üreten, bunda yeri, rolü olan dernek, vakıf ve ilgili kurul ve kuruluşların yöneticilerini de önce kendi üyelerine, sonrada duyarlı bütün Artvinlilere şikayet ediyoruz. İnanıyoruz ki; bilinçli halkımızın vicdanında bu sorumsuz tutumun mutlaka bir yanıtı olacaktır. Gerek Anayasa, gerek uluslararası sözleşmelerin insanın ve insanlığın evrensel yasa ve kurallarının ışığında, Artvin’den rant elde etmek isteyen bazı şirketlerin sponsorluğunu uygun gören anlayışın Artvinlilerin tepkisini ölçmeye dönük bir çalışma olduğunun da tespitiyle buna karşı gereken demokratik tepkimizi ortaya koyuyoruz. İnsanına, çevresine, suyuna, doğasına ve doğada yaşayan bütün canlı varlıklara sahip çıkma bilinci de Artvinlilerin olmazsa olmaz bir özelliğidir. Bu duruş da bizim bu tanıtıma katkımız olsun” görüşüne yer verildi.

Yusuf Yavuz

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.