İstiklal Caddesi’ne bombalı saldırı davasında Albashır 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1794 yıl hapse çarptırıldı

İstiklal Caddesi’ne bombalı saldırı davasında Ahlam Albashır 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1794 yıl hapse çarptırıldı. İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 tarihinde 6 kişinin öldüğü, 99 kişinin yaralandığı bombalı saldırıda..

İstiklal Caddesi’ne bombalı saldırı davasında Albashır 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1794 yıl hapse çarptırıldı
Son Güncelleme: Whatsapp
İstiklal Caddesi’ne bombalı saldırı davasında Ahlam Albashır 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1794 yıl hapse çarptırıldı.

İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 tarihinde 6 kişinin öldüğü, 99 kişinin yaralandığı bombalı saldırıda bomba düzeneğini bırakan Ahlam Albashır’ın arasında bulunduğu 36 sanıklı davada karar açıklandı.

Bomba düzeneğini bırakan tutuklu sanık Ahlam Albashır, 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle ve 1794 yıl hapse çarptırıldı. Tutuklu sanıklardan Hüseyin Güneş, Ahmad Alhaj Mwas, Ahmad Haj Hasan ve Hasan Ali tahliye edildi.

10’u tutuklu 36 sanıklı davanın altıncı duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Ahlam Albashır verilen her kararı kabul edeceğini belirtirken, mahkeme başkanıyla yalnız görüşmek istedi.

Mahkeme sanıkların son sözlerinin ardından kararını açıkladı.

Mahkeme, tutuklu sanık Ahlam Albashır’ı 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1794 yıl hapis cezası ile 22 bin TL adli para cezasına çarptırdı. Ahlam Albashır dahil 6 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Mahkeme Hüseyin Güneş, Ahmad Alhaj Mwas, Ahmad Haj Hasan ve Hasan Ali hakkında tahliye kararı verdi.

NE OLMUŞTU?

İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022’de bir bankın üzerine bırakılan bomba, saat 16.14’te patladı. Patlamada altı kişi hayatını kaybetti, 99 kişi yaralandı. Caddenin çevresindeki birçok işyeri de patlama nedeniyle hasar gördü.

Patlama sonrası emniyet, patlamaya neden olan bombanın bir kadın tarafından caddedeki banka bırakıldığını tespit ettiğini, patlamanın ardından taksiye binip Taksim’den uzaklaştığı açıkladı.

Bombayı caddeye bırakan 1999 doğumlu Suriyeli Ahlam Albashır saldırıdan kısa süre sonra, saat 02.55’te Küçükçekmece ilçesinin Kanarya Mahallesi’ndeki bir evde yakaladı. Albashır’la birlikte saldırıyla bağlantılı olduğu belirtilen toplam 51 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Albashır’ın “PKK/PYD bağlantısını itiraf ettiğini” iddia etti. Emniyet de Albashır’ın “PKK/PYD/YPG tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini” ve “Efrin-İdlib üzerinden Türkiye’ye eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını” iddia etti.

Albashır, savcılıktaki ifadesinde, “ağabeyinin Özgür Suriye Ordusu’nda (ÖSO) üst düzey bir komutan olduğunu” açıkladı.

Buna rağmen ÖSO detayı, hazırlanan iddianamede yer almadı. Aralarında Albashır’ın de bulunduğu 17 kişi, 18 Kasım 2022 tarihinde tutuklanarak Marmara (Silivri) Cezaevi’ne götürüldü. 29 şüpheli ise sınır dışı edildi.

Ahlam Albashır’in eşi görünümünde olan Bilal Hacmaos saldırının ardından Ammar Jarkas tarafından kaçırılıp Bulgaristan’a götürülmek üzere Edirne’ye bırakıldıktan sonra izini kaybettirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 3 Şubat 2023’te hazırlanan iddianamede de Albashır’ın üç kez Taksim’de, bir kez de Fatih Camisi’nde keşif yaptığı, çektiği fotoğraf ile videoları “Hacı” kod adını kullanan ve örgüt üyesi olduğu belirtilen bir kişiye gönderdiğine yer verdi.

İddianamede, Albashır’ın “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “silahlı örgüte üye olmak” gibi çeşitli suçlardan toplamda 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 949 yıldan 3 bin 9 yıla kadar hapsi istendi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin iddianameyi kabul etmesiyle yargılama 9 Mayıs 2023’te başladı. 12 Şubat’ta mütalaasını açıklayan savcı, Albashır hakkında 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 9 yıla kadar hapis cezası istemini tekrarladı. (HABER MERKEZİ)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.