betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Kadınlar toplantıyı bastı

 Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Çaydeğirmeni beldesinde,Reis Enerji tarafından yapımı devam eden HES için, DSİ yetkililerinin katılımıyla yapılan bilgilendirme toplantısını sloganlarla basan köylü kadınlar toplantıyı yaptırmadı. Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Çaydeğirmeni beldesinde,Reis Enerji tarafından yapımı devam eden HES için, DSİ yetkililerinin katılımıyla yapılan bilgilendirme toplantısını sloganlarla basan köylü kadınlar toplantıyı yaptırmadı. Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı toplantıda zaman zaman gergin anlar yaşandı.

 

Devrek’in Çaydeğirmeni beldesinde Reis Enerji tarafından yapımı devam eden Çayaltı 1 ve 2 hidroelektrik santrali için, şirket yetkililerince Erenler Köyü’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısı köylü kadınlartarafından engellendi. DSİ HES Daire Başkanı Ali Şahin, DSİ HES Başkan Yardımcısı Serkan Karakoç, DSİ Kastamonu Bölgesi HES Şube Müdürü Gökhan Gündoğan, REİS Enerji Müşaviri Muammer Bayın, REİS Enerji Yatırımları Koordinatörü Ömer Çebi ve REİS Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Reis’in katıldığı toplantı bir düğün salonunun bahçesinde başladı. Köylülerin bir hafta önce Prof. Dr. Beyza Üstün’ün katılımıyla düzenlediği toplantıya karşılık olarak düzenlenen bu şirket toplantısında, katılan herkese Reis Enerji tarafından döner-pilav ikram edildi.

Katılan az sayıda insana şirket yetkililerince bilgi verildiği sırada, ellerinde “HES’e hayır”, “Su hayattır”, “Su bizim, toprak bizim”, “HES’çi şirketi istemiyoruz” yazılı dövizler bulunan bir grup kadın, şirket ve DSİ yetkililerinin bulunduğu masanın önünde toplanarak konuşmalarını engelledi. Hem şirket hem de DSİ yetkililerinin yoğun çabalarına karşın dinlemeyi reddeden kadınlar, “Deremizden elinizi çekin, bizi yollara düşürdünüz, biz de sizi Allah’a havale ediyoruz. Yaptığınız çalışmayla köprünün ayaklarını altını kazdınız, artık can güvenliğimiz bile yok.” şeklinde serzenişlerde bulundu.


İKNA ETMEYE ÇALIŞTILAR AMA…

Avukat Yakup Okumuşoğlu, Tüketici Hakları Derneği Başkanı Ali Topaloğlu, ZOKEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Öztürk ve bazı çevre gönüllülerinin de katılarak köylülere destek verdiği toplantıda, DSİ yetkililerinin köylüleri ikna etmek için şirket yetkililerinden çok daha fazla çaba harcadığı gözlendi. Bu duruma tepki gösteren pek çok köylü, DSİ HES Daire Başkanı Ali Şahin ve diğer görevlilere ne zamandan beri şirketlerin avukatlığını üstlendiklerini sordu. Bir gazetecinin, “Biz her gün gazetelerde binlerce soru soruyoruz. Hiçbirine cevap bulamıyoruz. Oralarda suskun kalan devlet, bugün bunca memurunu şirketin avukatlığını yapmaya mı gönderdi?” şeklindeki sorusuna, yetkililer, “Bu devlet tarafından düzenlenmiş bir toplantıdır.” yanıtını verdi. Aynı yetkili, “Peki bu dönerleri kim ısmarlıyor? Parasını devlet mi verdi, şirket mi?” şeklindeki soruyu ise yanıtsız bıraktı.

“YEMEK YEMEYE GELDİNİZ”
Toplu konuşma imkânı ortadan kalkınca bu kez köylüleri tek tek ikna etmeye çalışan yetkililerin bu çabaları da boşa çıktı. Toplantıya katılmamış olmasına karşın, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş de eleştirilerin hedefi haline geldi. Köylüler, Gebeş’in iş vaadiyle kendilerini kandırdığını söylediler ve HES’çi şirketle işbirliği yaptığını iddia ettiler. Daha sonra HES ve DSİ yetkilileri bir uçta, köylüler ve çevre gönülleri diğer uçta toplanarak aralarında değerlendirme yaptı. Avukat Yakup Okumuşoğlu’nun köylüleri bilgilendirdiği sırada bir Reis Enerji yetkilisinin “Ayıp ediyorsunuz, bizi konuşturmuyorsunuz ama bizim düzenlediğimiz toplantıya katılanlara siz bilgi veriyorsunuz” şeklinde yaptığı itiraz ortamın iyice gerilmesine neden oldu. HES Daire Başkanı Ali Şahin’in “Buraya yemek yemeye geldiniz” şeklindeki sözlerine tepki gösteren köylüler, kadınların eyleminden sonra ikram edilen yemekleri reddetti. Yapılan değerlendirme sonucunda yöredeki köylerin temsilcilerinden oluşan bir platform kuruldu ve proje iptal edilinceye kadar mücadele etme kararı aldı. Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı toplantı daha sonra olaysız bir şekilde sona erdi. Öte yandan AKP Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar’ın ailesince Devrek Irmağı kenarında işletilen kum çakıl ocaklarının HES alanı içinde kalması, Ulupınarların projenin iptali için uğraşmasına neden olurken, AKP’li Başkan Gebeş’in şirkete her türlü desteği vermesi AKP’liler arasında da çatlağa neden oldu.

Sabriye Aşır

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.