Kahpe bakanlığı!

 Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde inşa edilmesi planlanan Konaktepe Barajı, Konaktepe HES-1 ve HES-2 projeleri, Danıştay’ın durdurma kararı hiçe sayılarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.    Çevre ve..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde inşa edilmesi planlanan Konaktepe Barajı, Konaktepe HES-1 ve HES-2 projeleri, Danıştay’ın durdurma kararı hiçe sayılarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Konaktepe Barajı ve HES’lerinin yapımını Nazım ve Uygulama İmar Planları’na açarak onayladı. Çevre Bakanlığı’na tepki gösteren Türkiye Barolar Birliği Ekoloji Avukatı Barış Yıldırım, Munzur Milli Parkı’nı ve Munzur suyunun yok edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

 

DİHA’nın haberine göre vadide yapımı planlanan en büyük baraj projesi konumunda bulunan Konaktepe Barajı, Konaktepe HES-1 ve Konaktepe HES-2’yi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından 28 Ocak 2010 yılında lisans verildiğini hatırlatan Yıldırım, lisansın yürütmesinin durdurulması ve iptali üzerine dava açtıklarını söyledi.

 

Yıldırım, Danıştay 13. Dairesi’nin davanın gerekçelerini haklı bularak 2012 yılında lisansın durdurulmasına karar verdiğini söyledi. Bu karara karşı Hidro Elektrik Projeleri Denetleme Kurulu ve Konaktepe Elektrik A.Ş. itiraz ederek, üst kurul olan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na başvurduğunu belirten Yıldırım, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Munzur HES’leri için “Mutlaka ÇED gerekli” diyerek başvurularını tekrardan reddettiğini söyledi. 

 

Bu süreçten sonra ise 18 Nisan 2011’de Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 10 ayrı üniversiteye 9 ayrı rapor hazırlattığını söyleyen Yıldırım, “Bu raporlarlarla Munzur Vadisi Milli Parkları sınırlarında yapılacak olan baraj ve HES’ler ile yapımı kaçak olan Mercan HES projesinde üstün kamu yararı olduğunu, bunların çevresel etkilerinin olmayacağı verileri ortaya konuldu.

 

Dönemin Çevre Orman Bakanlığı bu Baraj ve HES’lere Milli Parklar çerçevesinde karar verdi. Buna da dava açtıklarını belirten Yıldırım, Danıştay’ın “Munzur havzasının bir bütün olarak değerlendirilmesi, tüm baraj ve HES’lerin tek bir ÇED süreci nazara alınarak ortaya konulacak çevresel analizler doğrultusunda” değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, tarihi karar verdiğini söyledi.

 

Plana karşı hukuki süreç başlatacaklarını söyleyen Yıldırım, “Munzur Vadisi’nde Baraj ve HES yapmalarına müsaade etmeyeceğiz” dedi. 

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.