betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Kanserköy’de yoğun radyasyon!

 Eda AKTAŞ İzmir Köyün yakınlarında bulunan Osman Kuyu mezrasında 1956-1960 yılları arasında sondajlarla uranyum çıkarılmıştı. Köyün Muhtarı Baki Suna’nın çağrısı üzerine köye giden Nükleer Karşıtı Platform ve EGEÇEP temsilcileri bölgede..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Eda AKTAŞ

İzmir
Köyün yakınlarında bulunan Osman Kuyu mezrasında 1956-1960 yılları arasında sondajlarla uranyum çıkarılmıştı.

Köyün Muhtarı Baki Suna’nın çağrısı üzerine köye giden Nükleer Karşıtı Platform ve EGEÇEP temsilcileri bölgede ölçümlerde bulundu. Ölçümlerin sonucunda 28.3 mikrosievert/saat oranında radyasyon çıktı. Yine mezranın birçok yerinde yapılan oranlarda 11.2 mikrosievert/saat oranında radyasyon değeri çıktı.

YENİ TEHLİKE
Kisir köyü yakınlarda bulunan Çavdar köyünde, ETT isimli bir maden şirketi uranyum aramak için faaliyete başladı. Köylülerin verdiği bilgilere göre köye sondaj makineleri getirilirken, şirket yetkilileri köylülere şu açıklamayı yapmış: “Uranyum zenginleştirilmediği sürece kimseye zararı olmaz. Biz burada sadece madeni çıkaracağız. Var olan haberlere inanmayın.” 
Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Dr. Enver Yaser Küçükgül ölçüm değerlerinin yıllık bazda 248 milisievert yaptığını belirterek “Bu değer de dünyada radyasyon güvenliği için yıllık doz olan 1 milisievertin 248 katı demektir. Bu haliyle de tehlikeli” dedi. 

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.