katliamcı Faşist İsrail Devleti bugün yine onlarca insanı katletti - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

katliamcı Faşist İsrail Devleti bugün yine onlarca insanı katletti

Bu haber 20 Ocak 2024 - 19:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.
katliamcı Faşist İsrail Devleti bugün yine onlarca insanı katletti

İsrail, 7 Ekim’den beri 24 bin 927 Filistinli öldürdüğü Gazze’de hayatta kalanlara, Hamas’ın elindeki rehinelerin yerini saptamasına yardım etmeleri çağrısı yaptı.

İsrail’in Gazze Savaşı’nda 7 Ekim’den beri öldürdüğü Filistinlilerin toplam sayısı 24 bin 927’ye, yaraladığı Filistinlilerin sayısı 62 bin 388’e çıktı. Hamas Sağlık Bakanlığına göre, İsrail saldırılarında son 24 saatte en az 165 Filistinli daha öldürüldü, 280 Filistinli daha yaralandı. Saldırılar sonucu oluşan yıkımdan dolayı çok sayıda kişinin hala enkaz altında olduğu, sivil savunma ve acil sağlık ekiplerinin bunlara ulaşamadığı aktarıldı.

Son gelişmeler şöyle:

* Gazze Şeridi’nde gece boyu devam eden İsrail saldırılarında aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu onlarca Filistinli öldürüldü Güneydeki Han Yunus kentinin Karara beldesinde birçok eve düzenlenen saldırılarda ölenler ve yaralananlar oldu. Han Yunus’ta İsrail insansız hava aracının ateşinde bir Filistinli öldü. Han Yunus’un doğu ve güneyindeki Beni Suheyla, Ez-Zenne, Absan, Batn es-Semin bölgeleri de hava ve topçu bombardımanına maruz kaldı. Beni Suheyla’da iç bölgelere girme girişiminde bulunan İsrail güçleri, Filistin direniş gruplarının silahlı mukavemetiyle karşılaştı, bölgede yoğun çatışmalar yaşandı. Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cebaliye kentine de topçu bombardımanı düzenlendi.

GAZZE’NİN İŞLEYEN EN BÜYÜK HASTANESİNE BOMBARDIMAN

* Han Yunus’taki görgü tanıkları, tankların gece boyunca Nasır Hastanesi çevresini bombaladığını ve bombardımanın son günlerin en yoğunu olduğunu söyledi. Nasır şu anda Gazze’nin işleyen en büyük hastanesi.

‘EVE DÖNMEK İSTİYORSAN İHBAR ET’

* İsrail ordusu, savaş uçaklarından İsrailli rehinelerin fotoğraflarının yer aldığı broşürler attı. Broşürlerde Gazze Şeridi’nin en güneyindeki Refah’a sığınan Filistinlilere, Hamas’ın elindeki rehinelerin yerini tespit etmeye yardım etme çağrısı yapıldı. “Eve dönmek ister misin? Bunlardan birini tespit edersen lütfen ihbar et!” yazılı broşürlerde, iletişim için bir telefon numarası ile internet adresi de yer aldı.

İNSANİ YARDIM SEVKİYATLARINA İSRAİL ENGELİ

* Birleşmiş Milletler (BM), İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’ne yapılan insani yardım sevkiyatlarını engellediğini bildirdi. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, “İnsani yardım ekiplerimiz, İsrail’in, iletişim cihazları da dahil olmak üzere kritik ekipmanların ithalatına yönelik getirdiği kısıtlamaların, Gazze’nin herhangi bir yerinde güvenli ve etkili yardım operasyonlarını ciddi şekilde tehlikeye attığını bildiriyor” dedi. BM’nin Gazze’nin kuzeyine yapacağı insani yardımların İsrail’in engellemesine takıldığını söyleyen Dujarric, “Ocak ayının ilk iki haftasında planlanan 29 teslimattan sadece 7’sinin tamamen veya kısmen gerçekleştirilebileceğini” belirtti.

YERİNDEN EDİLENLERİN 1 MİLYONU KADINLARLA KIZ ÇOCUKLARI

* BM Kadın Birimi raporuna göre nüfusu yaklaşık 2.3 milyon olan Gazze’de 1.9 milyon kişi yerinden edildi. Bunların 1 milyona yakınını kadınlarla kız çocukları oluşturuyor. Saatte iki annenin hayatını kaybettiği Gazze’de 10 binden fazla çocuk öldürülürken, yaklaşık 10 bin çocuk da babasını kaybetti.

‘3 GÜN BOYUNCA AĞZIMIZA TEK LOKMA GİRMEDİĞİ OLUYOR’

* BM’nin açlıktan ölüm ve kıtlık alarmı verdiği Gazze Şeridi’nin özellikle İsrail’in yerle yeksan ettiği kuzeyinde, halk, yemek ve su bulmakta büyük zorluk çekiyor. Ekmek, un, et, konserve ve sebzenin kıt ve bu sebeple de çok pahalı olduğu kuzeyde yaşayan Filistinliler yabani otlardan yemek yapıp topladıkları odunlarla bunları pişiriyor. AA’nın bütün gün yiyecek bir şeyler bulma çabasına tanıklık ettiği Cebaliye sakinlerinden Ebu Ahmed Saliha, 4 aile arasında paylaştırdıkları 3 kilogramlık bir un poşetinin savaştan önce 2 dolara, bugünse 15 dolara satıldığına dikkati çekti. Topladığı ebegümecileri pişirip 6 kişilik ailesine yediren Saliha, “Cebaliye Mülteci Kampı ve çevresinde gıda sıkıntısı yaşandığı için bazen 3 gün boyunca ağzımıza tek lokma koymadığımız oluyor” diye konuştu. Su bulmakta da sıkıntı çektiklerini belirterek “Bir litre suyu 6 kişi 2 günde içiyoruz” dedi.

BATI ŞERİA’YA BASKIN ÜSTÜNE BASKIN

* İsrail’in Gazze Savaşı’nı başlattığı 7 Ekim’den beri işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırıları da tavan yaptı. Batı Şeria’ya sürekli baskın düzenleyen İsrail ordusunun dün geceki adresleri Nablus, Beytüllahim ve Kalkilya olurken, bu kentlerde şiddetli çatışmalar yaşandı. İsrail’in Batı Şeria’da gözaltına aldıklarının toplam sayısı 6115’e ulaştı. (AA, Reuters, Dış Haberler)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA