Kemalpaşa halkı Ormanların katledilmesine karşı alanlara çıktı(Video Haber) - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Kemalpaşa halkı Ormanların katledilmesine karşı alanlara çıktı(Video Haber)

Bu haber 16 Ağustos 2023 - 19:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Kemalpaşa halkı Ormanların katledilmesine karşı alanlara çıktı(Video Haber)

GENÇAĞA KARAFAZLI-

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde Sultan Selim Dağı, Cefuka Dağı ve Gümüşdere Köyü ormanlarının kontrolsüz kesilmesi Artvin ve ilçelerinde maden arama çalışmalarına karşı çıkan yurttaşlar Kemalpaşa meydanında basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması esnasında yurttaşlar “zam zulüm işkence işte AKP, gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek, susma haykır ormanına sahip çık” sloganları attı.

Basın açıklamasının ardından Halkın alkışlarla destek verdiği protesto yürüyüşü destekleyen yurttaşlar ağaçların kesildiği Köprücü Köyü yolunda oturma eylemi yaparak yolu uzun bir süre araç trafiğine kapattı. Burada AKP aleyhine atılan çeşitli sloganlarla yürüyüş sona erdi.

“ORMANALRIMIZI MADENLERİMİZ ÇETELERE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”

Kemalpaşa meydanında yapılan basın açıklamasını Mehmet Ali Yılmaz okudu:

“Dünyada, ülkemizde ve ilçemizde acımasız bir biçimde doğa tahribatı ve ağaç katliamı sürmektedir. Gün geçmiyor ki Dünya ‘ nın yada ülkemizin her hangi bir köşesinde EKOSİSTEM i bozan bu doğa tahribatlarına karşı çevreciler ve yurtseverler tarafından bir eylemlilik yaşanmasın. Yıllar önce Bergama köylüleri, Artvin Halkı Dersim (Tunceli) halkı Kaz Dağları, doğa savunucuları Akkuyu Halkı, Sinop Halkı ve şimdi Akbelenliler doğasını tahrip eden, yaşam alanlarını tehdit eden, yaban hayatını rahatsız eden bu tip zararlı uygulamalara karşı direndi ve yer yer kazanımlar sağlandı. İkizdere halkının direnci yolumuzu aydınlatıyor. Direnmeden mücadele etmeden doğamızı ve yaşam alanlarımızı artık tam olarak netleşmiş bulunmaktadır. Şimdi ilimiz genelinde bütün ilçe ormanlarında ağaçlar kesiliyor ve tahrip ediliyor. Bunu neden yapıyorlar. Yandaşlarına (Şirketlere) rant sağlıyorlar. Tema Vakfı tarafından yayınlanan Artvin İli Maden haritasında da görüleceği gibi yer altı kaynaklarının çetelere peşkeş çekilmesi için yapıyorlar. % 48 oranında maden ruhsatlandırılmış.

“KEMALPAŞA’NIN BÜTÜN ORMANLARI YOK EDİLECEK”

Bilim dışı vahşice yapılan bu doğa saldırısı ağaç kesimi mevcut iklim krizini daha da derinleştiriyor. Bu durum sularımızın azalmasına toprak erozyonuna aldığımız nefese, oksijen azalmasına sebebiyet verecektir. Nihayetinde gelecek kuşaklara çocuklarımıza, torunlarımızın yaşamı, zehir edilecek çocuklarımızın, torunlarımızın bizden şikayetçi olmasını istemiyorsak acilen müdahalede bulunmamız gerekir. Yıllardır Sultan Selim Dağının eteğinden Gümüşdere Köyü ormanından başlayarak süregelen orman kıyımı ( Ağaç Kesimi) yaygınlaştırılarak Kemalpaşa İlçesi’ nin bütün köylerine sarkıtılmıştır. Sırasıyla şimdi Köprücü Köyü Cefuka ormanında yeni yollar açılarak ağaç katliamına başlanmıştır. Bir süredir başlanmış bulunan bu katliamlara karşı duramazsak mevcut uygulamayı iptal ettiremezsek yaşam alanımız olan köylerimizi kaybedebiliriz. İlkim krizi ile derinleşecek olan değişiklikler yaşam kaynağımız çayın bile yetişmez hale gelmesine sebebiyet verecektir. Buralar çölleştiği zaman Dünyamız da yaşanacak yer kalmış olacak mı acaba? Onun için elimizi çabuk tutmamız gerekir diye düşünüyorum. Beş yüz yılı aşkın bir süredir   yaşadığımız ve koruduğumuz köyümüzün ormanına böyle hoyratça saldırılmasına ağaçlarının kesimine sessiz kalıp seyirci mi kalacağız. Asla hayır. Gerekli mücadele biçimlerimizle göstermemiz gerekir.

“ÇOCUKLARIMIZ VE TORUNLARIMIZ İÇİN DİRENECEĞİZ”

Nedir Mesela Eğer uyarılarımız, isteklerimiz dikkate alınmaz ise; Fiili meşru mücadelelere başlarız. Bizler köyümüzü, ormanlarımızı, yaban hayatı, suyumuzu, toprağımızı, gelecek kuşaklarımız olacak çocuk ve torunlarımız için savunmak direnmek zorundayız. Beş yüz yıllık yurdumuzu korumak kollamak ve savunmak zorundayız.  Buralar bizim geleceğimizdir. Asla kimseye vermeyiz, kimseye de yedirmeyiz. Bu böyle bilinsin. Sabrımız taşırtılmasın. Sınanmasın. Herkes aklını başına alsın. O kadar.

“YOL YAKINKEN YAŞAM ALANLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM”

Sevgili Kemalpaşalılar, Değerli destekçilerimiz, Yoldaşlar, Arkadaşlar Çocuklarımıza, torunlarımıza bir cümle gelecek kuşaklara yüzsüz kalmamak adına, Yol yakınken ormanımıza, ağacımıza, yaban hayatına, portu böceğe, derelerimize, topraklarımıza ve oksijen kaynaklarımıza, sahip çıkalım. Neo Liberal kapitalist yani yeni kapitalist uygulamaları top yekûn reddedelim.  Kabul etmeyelim. Maden aramalarına fırsat vermeyelim. Engelleyelim. Önlerine dikilerek bu ülkenin ve bu halkın satılık olmadığını hatırlatalım. Bir avuç sermaye grubunun iştahını bozalım. Ormanlarımızdan kovalayalım.”

  • SERMAYE ORMANIMDAN DEFOL.
  • AĞAÇ KESMEK CİNAYETTİR.
  • SUSMA HAYKIR ORMANINA SAHİP ÇIK.
  • ORMANIMA DOKUNMA NEFESİMİ KESME
  • ARTVİNDE MADENE HAYIR.
  • ORMANLAR CANIMIZ SERMAYE DÜŞMANIMIZ.
  •          
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş