Kobane Davasına Yurdun Dört Bir Yanından Tepki

Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen cezalar yurdun dört bir yanında protesto edildi. Kararın kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamalarda, mücadelenin süreceği ifade edildi. Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen cezalar yurdun dört bir yanında..

Kobane Davasına Yurdun Dört Bir Yanından Tepki
Son Güncelleme: Whatsapp
Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen cezalar yurdun dört bir yanında protesto edildi. Kararın kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamalarda, mücadelenin süreceği ifade edildi.

Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen cezalar yurdun dört bir yanında protesto edildi. Kararın kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamalarda, mücadelenin süreceği ifade edildi.

KOCAELİ

Kobanê davasında kararın çıkması sonrası Kocaeli’de DEM Parti, EMEP, SOL Parti, TİP ve Kaldıraç’ın ortak açıklamasında CHP’li isimler de katıldı. Açıklamada Eski Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca, DEM Parti İl Başkanı Nuri Tan, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Arzu Erkan, EMEP İl Başkanı İlhami Şahbaz, Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, SOL Parti İl Başkanı Hicran Turan, CHP İzmit Belediyesi Grup Başkan Vekili Nazım Gençtürk, CHP eski İl Başkanı Keramettin Gençtürk ve vatandaşlar katıldı. CHP İzmit Belediyesi Grup Başkan Vekili Nazım Gençtürk de konuşma yaptı. Ortak açıklamayı partiler adına DEM Parti İl Başkanı Nuri Tan okudu.

Fotoğraf: Evrensel

“DEMOKRASİ FIRSATI YOK EDİLMİŞTİR”

Açıklamada Kobanê davasının Türkiye’nin en büyük siyasi kumpas davası olduğu belirtilerek “Bu bir hukuk davası değildir. Bugün normalleşmeden bahsedenler, yumuşamadan bahsedenler için Kobanê Kumpas Davası bir milat. Kobanê Davası Saray’ın eliyle yazılmış bir senaryodur. Kobanê Davası tam bir kumpas davasıdır. Saray’ın yargı eliyle yazılmış olan bir senaryodur. Demokrasi adına Türkiye tarihinde büyük bir şans olabilecek bir fırsat iktidar tarafından yok edilmiştir. Türkiye’de demokratikleşme için bir yol ayrımıdır. Bugün AİHM’nin verdiği kararı uygulamayan bir yargı var. Bu karar uygulanmış olsaydı, Kobanê Kumpas Davasından yargılanan bütün arkadaşlarımız serbest olacaktı. Tam bir düzmece olan ve IŞİD’i esasen besleyen Kobanê Kumpas Davasında verilen karar aynı zamanda şu anlama gelmektedir. Türkiye’de ve Ortadoğu’da IŞİD ve benzeri örgütlerin önü açılmıştır. Tüm bunlara rağmen Kobanê ve Gezi’yi sahiplenmek bu kumpas davasını boşa çıkaracağı gibi, toplumun vicdanında açılan yarayı da iyileştirecek ve demokrasiye hizmet edecektir. Tüm kumpas davalarının önünü almak için, demokrasi güçlerini, vicdan sahibi çevreleri ve halklarımızı dayanışmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“KOBANİ KUMPAS DAVASI”

EMEP İl Başkanı İlhami Şahbaz ise, “Son yıllarda AKP iktidarı eliyle tek adam yönetimi marifetiyle öyle hukuksuzluklara imza atıldı ki artık bunlar kendi bağlamından da koparılarak tarihsel birer vaka haline geldiler. Bunlardan birisi Gezi davasıysa, diğeri de kumpas olarak nitelendirdiğimiz Kobanê davasıdır. Bu memleket hep birçok şeyi öğrendik. İşçisiyle, köylüsüyle, emeklisiyle hiçbir şey öğrenmediysek AKP’nin tek adam yönetiminin hukuksuzluğunu öğrendik. Onun iktidarını sürdürmek için bürüneceği her hali öğrendik. Dolayısıyla bu hukuksal olarak tartışılacak bir dava zaten değil. Kendi yazdıkları iddianamelerin geçersiz olduğunu, çöp olduğunu kendileri belirttiler. Kobanê AKP için başka bir şeyini ifade ediyor. Ellerini ovuşturarak, gülümseyerek, deniliyordu ki Kobani de düştü, düşecek. Bundan sevinç duyarak bu temenni olarak bir beklenti yaratarak söylüyorlardı. Kobani, Rojava bunlarla uykularını kaçıran ve bunların dünya görüşüne geçersiz hale getiren bir bağ gibi orada şekilleniyordu. Çünkü Kobanê’de Rojava’da kadın özgürlük başta olmak üzere Kürt halkının kendi kaderinin tayininin Filizleri boy veriyordu. Oysa AKP’nin mayalandığı ve aynı membadan beslendiği kaynak neresi? IŞİD’le aynı kaynak. Yani İŞİD’le aynı yerden beslenen bir siyasal iktidar elbette ki Rojava’yı laik, demokratik hayatı, kadının içinde bulunduğu hayatı elbette ki benimsemeyecektir” dedi.

ŞIRNAK

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şırnak İl Örgütünün parti binası önündeki açıklamasında, “Kobanê onurumuzdur” pankartı açıldı.

Şırnak İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen, verilen hapis cezalarının herhangi bir meşruiyetinin olmadığını söyledi. Güngen, “Kobanê Davası’nda mahkemenin almış olduğu karar onların bir kez daha IŞİD’in ve faşizmin yanında olduklarını göstermiştir. Haksız ve hukuksuz yere ceza verilen arkadaşlarımız bütün dünya kamuoyunun vicdanında beraat etmişlerdir. İçeride de dışarıda da mücadelemiz sürecek” dedi.

DEM Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez ise verilen kararın “Kürt düşmanlığı” olduğunu söyledi. İrmez, “Bu kirli politika yüzyıllardır sürüyor. Bu kararı kabul etmiyoruz ve buna karşı sonuna kadar direneceğiz” diye belirtti.

Açıklama, oturma eylemiyle son buldu.

HATAY 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, konteynerlerinin önünde yaptıkları açıklamayla kararı protesto etti. İHD İskenderun Şubesi Eşbaşkanı Coşkun Selçuk, “Toplumsal barışı ve demokratik siyaseti savunanlar cezalandırılamaz” dedi.

Selçuk, “Bu coğrafyanın toplumsal barışa ihtiyacı vardır. 100 yıllık cumhuriyet artık ret ve inkâr politikasına son vermelidir. Kürtlerin, Alevilerin, kadınların, etnik ve dini azınlıkların eşit yurttaşlık talepleri görülmeli ve bu taleplerin karşılandığı yeni bir toplum sözleşmesinin yapılmasına olanak verecek barışçıl politikalara dönülmelidir. Yargı yoluyla muhalifleri sindirme politikasına son verilmelidir. İnsan hakları savunucuları olarak hukuk kurallarına uygun olarak başlatılmayan ve sonuçlandırılmayan Kobanê Davası’nı takip etmeye devam edeceğiz. Barış taleplerimizi ısrarla sürdüreceğiz” diye konuştu. (MA)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.