Kurum bakın o Katliam için ne dedi..!

AKP’nin İBB Başkan adayı Murat Kurum, İliç’teki siyanürlü maden felaketinin ardından bakanlık dönemindeki icraatlarına gelen tepkileri “kötü niyetlilik”le yorumladı. Kurum, konu üzerinden İstanbul adaylığının sorgulanması için de “insafsızlık” dedi. Kuzeyteve ..

Kurum bakın o Katliam için ne dedi..!
Son Güncelleme: Whatsapp
AKP’nin İBB Başkan adayı Murat Kurum, İliç’teki siyanürlü maden felaketinin ardından bakanlık dönemindeki icraatlarına gelen tepkileri “kötü niyetlilik”le yorumladı. Kurum, konu üzerinden İstanbul adaylığının sorgulanması için de “insafsızlık” dedi.

Kuzeyteve  – Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik’in işlettiği Çöpler Madeni’nde siyanürlü tonlarca toprağın göçmesinin ardından tepkilerin odağında olan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı AKP‘li Murat Kurum, seçim ziyaretleri kapsamında Sarıyer’deki Karadeniz Vakfı’na gitti.

Burada İliç’te yaşanan facianın ardından 2022 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanı iken söz konusu tesisin kapatıldıktan sonra yeniden açılması ve ÇED raporu üzerinden kendisine yöneltilen tepkilere yanıt veren Kurum, suçlayıcı bir dil kullandı.

‘ÇOK SIKI ÇEVRESEL ETKİ DENETİMİ YAPTIK’

Kurum, şu savunmayı yaptı:

“Çevre Bakanlığı sadece çevresel etkileri denetler. İşletme, çevreye, doğaya zarar veriyor mu, vermiyor mu buna bakar. Bakanlığımız döneminde bu işletmenin çevresel etki denetimleri çok sıkı şekilde yapıldı. Bu işletmenin çevre mevzuatına uygun iş yapıp yapmadığı tam 135 kez denetlendi. 21 Haziran 2022’de işletmeye Çevre Kanunu’ndaki en üst sınırdan idari para cezası verildi. İşletmenin faaliyetinde çevre mevzuatı kapsamında görülen eksiklikler nedeniyle 3 ay kapısına mühür vuruldu.”

Ardından işletmenin neden açıldığına değinmeyen Kurum, işletmenin çevreyi kirletmesi nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu da söyleyerek şöyle konuştu:

‘İŞLETME TÜM TEDBİRLERİ ALINCA FAALİYET BAŞLADI’

“Biz, kanunda öngörülen bütün cezai süreçleri hiçbir müsamaha göstermeksizin kararlılıkla uyguladık. İşletmenin tüm tedbirleri aldığı bilirkişi raporlarıyla tespit edilince faaliyetine tekrar başladı. Bir de bizi işletmenin kapasitesini artırmakla suçluyorlar. Bize iftira atanlar şunu da bilir ki Çevre Bakanlığı işletmenin kapasite artışı kararını vermez, veremez çünkü böyle bir yetkisi yoktur. Sadece kapasite artışının çevreye etkisini ölçer, onaylar ya da onaylamaz.”

“İşte bugün dillerine doladıkları ÇED kararı da 21 kurum ve kuruluştan oluşan komisyon üyeleri tarafından onaylıdır” diyen Kurum, tepki gösterenleri kötü niyetli olmakla suçladı, İliç faciası üzerinden yapılan eleştirilerin tek merkezden yönetildiğini iddia etti.

İSTANBUL ADAYLIĞININ SORGULANMASI ‘VİCDANSIZLIK’

Kurum, İliç üzerinden İstanbul adaylığının sorgulanmasını vicdansızlık olarak yorumladı ve şunları söyledi:

“Siz hangi vicdanla, hangi duyguyla bu konuyu İstanbul’a ve İstanbul seçimlerine getirdiniz? Vatandaşlarımızın daha toprağın altında olduğu bir yerde, 85 milyonun gözünün, aklının, kalbinin burada olduğu bir aşamada, bu olayı siyasete alet etmek vicdansızlıktır, insafsızlıktır. Hangi insani duyguya, hangi insani erdeme uygundur? İnsanımızın canları üzerinden siyasi ikbal peşine düşenleri, milletimizi aldatmaya çalışanları bu millet affetmeyecektir. Bu millet, bu siyaset simsarlarını, bu algı operasyonlarını her zaman olduğu gibi yine boşa çıkaracak, unutmayacak, onları derin vicdanlarıyla ve ferasetiyle cezalandıracaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.