Maden, Cerattepe’yi terk edene kadar mücadele

 Cansu PİŞKİN Birkan BULUT Artvin Artvin Cerattepe’de Cengiz Holding tarafından işletilmek istenen altın madenine karşı yaşam alanlarını savunmak için aylardır direnen halk, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapılan görüşmeden çıkan “Mahkeme..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Cansu PİŞKİN

Birkan BULUT
Artvin

Artvin Cerattepe’de Cengiz Holding tarafından işletilmek istenen altın madenine karşı yaşam alanlarını savunmak için aylardır direnen halk, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapılan görüşmeden çıkan “Mahkeme sonuçlanıncaya kadar maden faaliyetlerinin durdurulması” kararına temkinli yaklaşıyor. Daha önce de mahkeme kararlarına rağmen madenin işletilmek istendiğini hatırlatan Artvinliler, kararı ‘Gaz almak’ için atılmış bir adım olarak yorumlarken, maden şirketi Cerattepe’yi terk edene kadar mücadeleye devam edeceklerini ifade ediyor. 

Yeşil Artvin Derneği üyeleriyle Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önceki gün Çankaya Köşkü’nde yaptığı görüşmeden “Mahkeme kararı sonuçlanıncaya kadar maden faaliyetlerinin durdurulması kararı” çıkmıştı. Artvin halkının verdiği mücadele sonucu hükümetin geri adım atması birçok yerde sevinçle karşılandı. Artvinliler de karara bir yandan sevinirken, bir yandan da geçmiş deneyimlerine dayanarak temkinli yaklaşıyor. 

‘MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ’

Artvin merkezin en büyük caddelerinden biri olan İnönü Caddesi üzerindeki esnafla görüşüyoruz. 35 yıl İstanbul’da yaşadıktan sonra 8 yıl önce memleketine dönen Lale Topbaş, “Maden çıkarsa yok edecek burayı. Memleketimde yaşamak istiyorum. Başka bir Artvin yok. Görüşmeden çıkan sonuç halkı oyalamak için taktik bir karar. Mahkemeye de inanmıyorum. Ama madenin çıkmaması için ne olursa olsun mücadelemizi devam ettireceğiz” diyor. 

‘OYALAMA KARARI’

Cadde boyunca ilerliyoruz. Aslen Trabzonlu olup 15 yıldır Artvin’de yaşayan Süleyman Yıldız ile kesişiyor yolumuz. Yıldız, “Maden çıkarırlarsa burayı terk etmek zorunda kalacağız. Görüşmeden çıkan karara da inanmıyorum. Tamamen dikkat dağıtmak için alınmış bir karar” diyor. 

O sırada dükkana gelen bir kadın müşteri giriyor söze, “Kendi memleketimizde yabancı olmak istemiyoruz. Bu kaçıncı mahkeme? Her seferinde lehimize sonuçlanıyor ama yine aynı şeyler tekrarlanıyor. Bu son karar da oyalama.”

Atapark’ta otururken görüştüğümüz Halis Kara, mücadelelerinin yıllardır sürdüğünü ve bugüne kadar birçok mahkeme kararının kendileri lehine sonuçlandığını söylüyor. Ancak alınan karara rağmen hâlâ madenin açılmaya çalışıldığını belirten Kara, Hükümetin Artvin halkını hep zorda bıraktığını anlatıyor. 
İsmini vermek istemeyen 41 yaşında bir esnaf, Başbakan ve heyet arasındaki görüşmeden çıkan kararla hükümetin kendilerini oyalamaya çalıştığını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Mahkemeden çıkacak sonucu bekliyoruz. Hükümet mahkemeye kadar çalışmaları durdurarak ortalığın yatıştırmaya çalışıyor. Adım adım, çok tepki çekmeden maden çıkarmak istiyorlar ama bizim buna karşı mücadele etmemiz gerek. Mahkemeden madene onay çıkarsa meydan orada!” 

HALK MAHKEMEYE GÜVENMİYOR

Bir berberde oturan gençlerle konuşuyoruz. Birçok Artvinli gibi ilk defa polisle bu kadar karşı karşıya geldiklerini, ancak iş makineleri çalışırsa yeniden direnişe geçeceklerini anlatan gençlerden biri, “Asıl tepkimiz mahkeme sürecinde Cerattepe’ye iş makinelerinin girmesine ve halka bu kadar şiddetli saldırılmasına. Türkiye’nin en huzurlu kentini 10 günde bu hale getirip hepimizi terörist ilan ettiler. Başbakan da heyetle görüşüp halkın gazını 

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.