“Milletin a… koyan” Mehmet Cengiz’e geçit yok

 Cerattepe’de Cengiz Holding’in madeni için ağaç kesimine karşı yöre halkı direniş başlatırken, jandarma makinelerini korudu, halkın bölgeye ulaşımını engelledi… Cengiz Holding’in maden işletmesi için ağaç kesimine karşı direnen Artvinliler, Jandarma..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Cerattepe’de Cengiz Holding’in madeni için ağaç kesimine karşı yöre halkı direniş başlatırken, jandarma makinelerini korudu, halkın bölgeye ulaşımını engelledi…

Cengiz Holding’in maden işletmesi için ağaç kesimine karşı direnen Artvinliler, Jandarma ablukasına alındı. Gergin saatlerin yaşandığı maden bölgesine ulaşmak isteyen halka izin verilmedi. Jandarma, “Milletin a… koyacağız” sözleriyle tepkileri üstüne çeken İşadamı Mehmet Cengiz’in iş makinelerinin yanında yeralırken, mal ve can güvenliğini korumakla yükümlü olduğu halka karşı yolları ulaşıma kapadı.

ARTVİNLİLER CENGİZ’İN MADENİNE KARŞI DİRENİYOR

Rize İdare Mahkemesi’nin 2 kez ruhsatını iptal ettiği Artvin Cerattepe’deki maden arama çalışmaları, yargı kararları ve halkın mücadelesine karşın kolluk kuvvetleri eşliğinde sürdürülmeye çalışıyor. Son olarak bölgedeki maden arama çalışmaları için açılan ihaleyi alan Cengiz Holding’in çalışmalarına karşı hukuk mücadelesi başlatan ve aylardır Cerattepe mevkiinde gece-gündüz nöbet tutan Artvinliler, dün sabah saatlerinde yine jandarma engeliyle karşılaştı.

JANDARMA HALKTAN BARİKATI KALDIRMASINI İSTEDİ

Gazeteci Ömer Şan’ın verdiği bilgilere göre, önceki gün akşam saatlerinde Cengiz Holding’e ait iş makineleri ve Orman Müdürlüğü yetkilileriyle bölgeye gelen jandarma ekipleri, yurttaşlara bölgeye giriş için kurdukları barikatları kaldırmaları yönünde uyarılarda bulundu. Gece bölgede nöbet tutmayı sürdüren Artvinliler, iş makineleri ve jandarmanın ormanlık alana geçişine izin vermedi.

BAKANLIK İZİN VERDİ, EKİPLER AĞAÇ KESİMİNE GELDİ

Sabah saatlerinde yeniden harekete geçerek, Orman Bakanlığı’nın verdiği ‘ağaç kesimi izni’ doğrultusunda şirkete yer teslimi yapmak isteyen orman müdürlüğü ekipleri, iş makineleri ve jandarma eşliğinde bir kez daha bölgeye giriş yapmak istedi. Jandarmanın uyarılarına karşın iş makineleri girişine izin vermeyen yurttaşlara bu kez müdahale için 30 dakikalık süre verildi.

 

8 KİLOMETRE YÜRÜYEREK DESTEK DİRENİŞE VERDİLER

Cerattepe mevkiindeki gerginliği haber alan çevreciler ve Artvin halkı, bölgede direnen yaklaşık 300 kişiye destek vermek amacıyla yola çıktı. Cerattepe mevkiine ulaşmak isteyenlerin önü ise bu kez, devlet karayoluna barikatlar kuran jandarma ekipleri tarafından engellendi. Yurttaşların bölgeye ulaşmasına izin vermeyen jandarma ekipleri, bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Jandarmanın uyarı ve önlemlerine karşı araçlarını Kafkasör mevkiinde bırakan çevreciler ve yurttaşlar, yaklaşık 8 kilometrelik yolu yürüyerek, Cerattepe’ye ulaşıp, direnişe destek verdi.

AV. B. KALIN ‘JANDARMA YER TESLİMİ İÇİN GÜÇ KULLANIYOR’

Bölgedeki çalışmalara, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın verdiği ‘ağaç kesimi ve yer teslimi için’ dava açmaya hazırlandıklarını kaydeden Yeşil Artvin Derneği Avukatı Bedrettin Kalın, Artvin’de ve bölgede gergin bekleyişin sürdüğünü, yargı kararları ve hukuksuzluklara karşı jandarmanın ‘yer teslimi için’ güç kullanmaya çalıştığına dikkat çekti. Daha önce aynı yerdeki maden işletmeleri için 2 kez Rize İdare Mahkemesinin‘iptal’ kararı verdiğini anımsatan Kalın, şirket ve bakanlık yetkilileriyle valiliğin yasal olmayan yollarla çalışmaları başlatmaya çalıştıklarına dikkat çekti.

‘BAKANLIĞA KARŞI ORMANLARI KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

İş makinelerinin önünü kesen ve gece-gündüz bölgede nöbet tutan yurttaşlarla birlikte bölgede bulunan ve Artvin’deki maden direnişinin sembolü haline gelen Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan ise, Artvinliler ve yaşam savunucuları olarak, Orman Bakanlığına karşı Artvin’in ormanlarını korumaya devam edeceklerini kaydetti.

‘GERİLİMİN NEDENİ VALİNİN ŞAHSİ KARARI’

Her ne pahasına olursa olsun iş makinelerinin bölgeye girmelerine izin vermeyeceklerini vurgulayan Karahan, “Yasal olarak savunma ve koruma hakkımızı kullanıyoruz! Kimse bunu engelleyemez! Vali, Artvin Valisi olmaktan çıkmış, maden şirketinin koruyucusu olmuştur. Şu anki gerilim valinin şahsi kararından kaynaklanmaktadır! Cerattepe’de müdahaleye hazırlanan jandarma şu anlık geri çekildi. Görüşmelerimiz sürüyor. Siyasiler de devrede. Bölgede biz nöbet tutmaya devam ediyoruz. Jandarmanın yolu kestiği Kafkasör’de insanlarımız bekliyor. Artvin merkezde ise insanlar Valilik önünde toplanıp eylem yapıyor ve bekliyor. Orman Müdürlüğü ve şirket yetkilileri, ağaç kesimi yapılacak alana girmek istiyor. Jandarma onları koruyor ve aldığı talimata göre hareket ediyor. Biz de buradayız! Buna asla izin vermeyiz” dedi.

 

‘ARTVİNLİLER MİLLETİN ANASINA KÜFREDEN CENGİZ’E İZİN VERMEYECEK’

CHP Artvin İl Başkanının da bölgede mahsur kaldığını, jandarmanın devlet karayolunu keserek, halkın ulaşım ve seyahat özgürlüğünü engellediğine dikkat çeken CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan ise “Artvinliler, bir zamanlar milletin anasına küfreden Cengiz’in bu kez Artvin’in doğasına aynı şeyi yapmasına izin vermeyecektir. İhalesine fesat karıştırılan, yargının durdurup iptal ettiği bir çalışma hukuksuz bir şekilde fiili durum yaratılarak başlatılmaya çalışılıyor. Artvinliler, iş yerlerini kapatıp bölgeye çıkıyor. Jandarma, doğasını, vatanını, yurdunu korumaya çalışan halka süre vermiş müdahaleye hazırlanıyor. Buradaki sorumluluk başta valinin ve bakanlık yetkililerinindir” diye konuştu.

DEKAP’TAN ARTVİNLİLERE DESTEK GELDİ

Artvin’deki maden mücadelesinin her alanında başından beri Yeşil Artvin Derneği ile birlikte yer alan ve özellikle de HES’lere karşı yaşam mücadelesi sürdüren Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP), Artvin halkının yaşam mücadelesine sonuna kadar destek verileceğini açıkladı.

‘SALDIRI SADECE ARTVİN’DE DEĞİL’

DEKAP Yürütme Kurulundan yapılan yazılı açıklamada,

Artvin halkını bilmeyenler ayak oyunlarıyla baskılarla Artvin halkını çökertebileceklerini zannediyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar başarılı olamayacaklar. Saldırı sadece Artvin’de değil. Diğer yandan Yeşil Yol adıyla saldırıyorlar. Mademki her yerden tüm yaşam alanlarımıza saldırıyorlar. Derelerin Kardeşliği Platformu olarak bizler de yaşamın her alanında, her noktasında onlara karşı koyacağız. Dün olduğu gibi bugün de Artvin’deyiz, yarın da Artvin’de olacağız. Artvin halkına yapılacak olan her saldırı yaşam alanlarını savunmak için mücadele eden herkese yapılmış olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Gençağa karafazlı

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.