betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Mülk Güvenliğine Darbe Kararı Danıştay’tan Döndü

 Giresun’da kurulacak olan Çay Regülatörü Hidroelektrik Santrali’nin yapımı amacıyla bazı taşınmazların, hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu 27. maddesi uyarınca Acele Kamulaştırmasını öngören 09.07.2014..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Giresun’da kurulacak olan Çay Regülatörü Hidroelektrik Santrali’nin yapımı amacıyla bazı taşınmazların, hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu 27. maddesi uyarınca Acele Kamulaştırmasını öngören 09.07.2014 gün ve 2014/6610 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararının, davacı taşınmazları yönünden, İPTALİNE karar verildi.

guce-cay-danistay-iptal1

Danıştay, “Taşınmazların normal prosedüre göre kamulaştırılması işlemlerinin yapılmasının ve böylece yapılacak enerji yatırımının tamamlanmasının uzun zaman alabileceği, enerji sıkıntısı çeken ülkemizde bu tür yatırımların mümkün olduğu kadar hızlı şekilde tamamlanmasında kamu açısından yarar bulunduğu ve bu şekilde taşınmazların acele kamulaştırmasında kamulaştırma işlemlerinin yaklaşık 2 yıl daha erken tamamlanabileceğine” dönük gerekçeyi yeterli bulmayarak “aceleyi gerektiren somut hiç bir unsurun gerekçe raporunda olmadığı” tespiti ile acele kamulaştırmaya dönük kararın, davacı taşınmazlar yönünden, İPTALiNE karar verildi.

guce-cay-danistay-iptal2

MÜLK GÜVENLİĞİ KALMAMIŞTIR

Davayı açan İbrahim Feyzi Ustaoğlu, “Dileyen firmanın Bakanlar Kurulu’nu aracı kılarak bir ay içinde, sahibinin dahi haberdar edilmediği bir süreç sonunda malını, mülkünü kullanma, ondan yararlanma hakkını firmalara geçiren bu uygulamanın hukukun hangi evrensel ilkesi ile açıklanabileceğini hukukçulara bırakıyorum. Ama kişisel olarak “Acele kamulaştırma” müessesesinin; mülk güvenliğini ortadan kaldıran, güçsüzlerin malını, mülkünü sorgusuz sualsiz firmaların kullanımına geçiren, hukuk ile değil ama “yağma” ile açıklanabilecek bir uygulamaya döndüğünü tecrübe ettim. Sahiplerinin söz konusu toprak parçalarına bağlılığını sorgulamadan, manevi yanları düşünülmeden sorgusuz sualsiz hatta haberdar bile edilmeden metrekaresine 3-5 TL değer biçerek mülkünün elinden alınmasının başka türlü bir izahı da olamaz. Savaş gibi olağanüstü durumlarda kullanılmak için düzenlenmiş bir hükmün Bakanlar Kurulunca alınan kararla, üstelik dileyen firmanın başvurusu üzerine, yurttaşlar aleyhine kullanılması kişi hak ve hürriyetlerinin ihlalidir.” dedi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.