Nazif Günal Kamilet Vadisini Tahrip Etmeye Başladı

 MNG Kavak HES projesi ile Kemerköprü, Konaklı ve Cumhuriyet mahallerini tahrip etmesi yetmiyormuş gibi, Kamilet Vadisine de el attı. Arhavi’nin sahip olduğu en önemli doğal değerlerden biri olan Kamilet Vadisinde..

Son Güncelleme: Whatsapp

 MNG Kavak HES projesi ile Kemerköprü, Konaklı ve Cumhuriyet mahallerini tahrip etmesi yetmiyormuş gibi, Kamilet Vadisine de el attı.

Kamilet vadisi

Arhavi’nin sahip olduğu en önemli doğal değerlerden biri olan Kamilet Vadisinde MNG firması tarafından Orta HES Projesine ulaşım yolu yapılması amacıyla tahrip edilmeye başladı. Arhavili iş adamı Mehmet Nazif Günal, doğup büyüdüğü Cumhuriyet Mahallesinden sonra Kamilet Vadisini’ni de üç kuruş para hırsına tarumar etmeye başladı. MNG tarafından Orta HES projesine ulaşım yolu yapılmasına 2014 yılı Haziran ayında başlanmış ve o döneme yapılan müdahaleler sonucunda yol inşaatı imar planı olmadan yapılamayacağı gerekçesi ile durdurulmuştu. Aradan geçen zaman içerisinde Orta HES projesine ulaşım yolu için imar planı yapıldı. Bu plan Arhavili İl Genel Meclis üyesi Hakkı Aytolan’nın yöresine ihanet eden oyu ile Artvin İl Genel Meclisinde kabul edildi.

Orta HES ulaşım yolu imar planının iptali için Rize İdare Mahkemesinde iptal davası açılmasına rağmen Rize İdare Mahkemesinin değişen yeni heyeti skandal bir karar ile bilirkişi incelemesi yapılmadan “bu proje hakkında ÇED Olumlu kararı vardır. Öyle ise imar planı da imar mevzuatına uygundur” şeklinde hukuk tarihine geçecek bir gerekçe ile davayı ret etti.

mehmet nazif günal

Rize İdare Mahkemesinin bu kararı sonrasında Mehmet Nazif GÜNAL vadide daha önce yayla yolu diye sahtekarlıkla yapmaya çalıştığı yol inşaatına şimdi HES yolu diye tekrar başlattı. Böylece 2011 yılında yapılan sahtekarlık da belgelenmiş oldu. Ulaşım yolu için verilen orman izninin iptali için açılan dava ile birlikte Orta HES projesinin imar planlarının iptali için açılan davalar halen Rize İdare Mahkemesinde devam edereken ve bu davalar sonuçlanmadan başlatılan yol inşaatı hemen durdurulmalıdır. MNG Kamilet Vadisine uzanan ellerini çekmelidir.

Kamilet Vadisi korunarak tüm insanlığa bakir hali ile dinlenme, hoşça vakit geçirme, organik balcılık vb. hizmet etmeye devam etmelidir. Kamilet Vadisi hakkında Artvin Çoruh üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan, vadinin endemik türlere ev sahipliği yaptığı ve mutlaka koruma altına alınması gerektiği yönünde raporlar bulunmaktadır. Kamilet Vadisinin koruma altına alınması için yapılan başvurular yıllardır mâlesef Arhavi’den bazı hain muhtarların verdiği dilekçelerin de etkisi ile sonuçlandırılmamıştır.

Kamilet Vadisinde bölgeye özgü Şahinkaya Balı üretilmektedir. Başlatılan yol organik niteliği ile bilinen Şahinkaya Balını da tehdit etmektedir.

Mehmet Nazif Günal KAMİLET VADİSİNDEN ELİNİ ÇEK.

KAMİLET VADİSİNDE PLANLANAN HES PROJELERİ İPTAL EDİLMELİDİR

Arhavi Doğa Koruma Platrformu

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.