Okumuşoğlu Eskencidere vadisinde isyan etti “ben bu adaleti tanımıyorum tüm dünya bu rezaleti görsün”(Video Haber) - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Okumuşoğlu Eskencidere vadisinde isyan etti “ben bu adaleti tanımıyorum tüm dünya bu rezaleti görsün”(Video Haber)

Bu haber 05 Temmuz 2023 - 13:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Okumuşoğlu Eskencidere vadisinde isyan etti “ben bu adaleti tanımıyorum tüm dünya bu rezaleti görsün”(Video Haber)

GENÇAĞA KARAFAZLI-DOĞANCAN İLEK

Cengiz İnşaat’ın Rize’nin Eskencidere Vadisi’ndeki taş ocağında, İkizdereli yurttaşların açtığı dava kapsamında ikinci kez bilirkişi keşfi yapıldı. İkizdereli yurttaşlar, keşif alanına alınmadı. Davacı İkizderelilerin avukat Yakup Okumuşoğlu, müvekkilleri alana alınana kadar keşfe katılmadı.

Doğa talanlarıyla anılan AKP yandaşı Cengiz İnşaat’ın Rize’nin İyidere ilçesinde inşa ettiği limanın deniz dolgusu için İkizdere ilçesine bağlı Eskencidere Vadisi’nde açtığı taş ocağında dün ikinci kez bilirkişi keşfi yapıldı. Rize İdare Mahkemesi’nin görevlendirdiği bilirkişi heyetinin inceleme yapacağı taş ocağına, davacı yurttaşlar ve çevreciler alınmadı. Bu duruma tepki gösteren avukat Yakup Okumuşoğlu, CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer ve CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı ile güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı.

Rize’nin İyidere ilçesinde AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz inşaat tarafından deniz dolgusu için İkizdere’nin Eskencidere vadisinde yapımı tamamlanan taş ocağının iptali için yöre halkının açtığı iptal davasıyla ilgili 2. Keşif yapıldı. Rize idare mahkemesinin görevlendirdiği bilirkişi heyetinin inceleme yapacağı Eskencidere vadisi Cevizlik taşocağına girmek isteyen davacı yurttaşlarla yaşam savunucuları güvenlik görevlileri tarafından içeri alınmamasına tepki gösteren davanın avukatı Av. Yakup Ş. Okumuşoğlu, CHP Doğa haklarından sorumlu genel başkan yardımcısı Ankara Milletvekili Semra Dinçer, CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı ile güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı. Davanın avukatı Okumuşoğlu “burada bir rezalet var bu rezaleti bütün ülke görsün, bu rezaleti bütün dünya görecek. Bu rezalet  1 hakim 3 bilirkişi ile gizlenemez. Ben böyle bir adaleti tanımıyorum burası mahkeme alanıdır müvekkillerim alana alınacak bu yapılmaz ise 1 hâkim 3 bilirkişi kendi başına keşif yapsın. Hakim buraya gelecek içeri alınmamamızın gerekçesini bizlere açıklasın” diye tepki gösterdi. Milletvekillerinin tepkilerinin ardından keşif alanından Jandarma aracıyla giriş kapısına yeniden geri dönen keşifte görevli hakim ile Av. Okumuşoğlu arasında yapılan anlaşma sonrası kapılar açıldı. Milletvekilleri ve yurttaşları giriş yaptığı Eskencidere vadisinde yaşanan doğa talanını ise tüm Çıplaklığıyla   ilk kez kuzeyteve haber  görüntüledi.

Cengiz inşaatın İyidere Lojistik liman inşaatı deniz dolgusu için İkizdere’nin Eskencidere vadisinde Rize idare mahkemesinin görevlendirdiği bilirkişi heyeti çalışmalarını tamamladı. Keşif öncesi İkizdereli yurttaşların avukatı Yakup Ş.Okumuşoğlu KUZEYTEVE habere  gelişmeleri aktardı.

“AYNI HEYETLE 2. KEŞİF YAPILACAK”

Okumuşoğlu “bugünkü süreç biliyorsunuz İkizdere’de 3 tane taş ocağı vardı bu üç tane taş ocağından bir tanesi şimşir taş ocağıydı    Cevahir beton Limited Şirketi tarafından işletilmesi yapılıyor burada bir de kapsam arttırma ÇED alanını artırma ve daha geniş bir alanda çalışma ihtiyacı ile bir ÇED gerekli değildir kararı alınmıştı ve biz de bununla ilgili olarak dava açmıştık bu davalar Rize idare mahkemesinde hem bu dava hem kamuoyuna yansıyan Cevizlik hidroelektrik Cevizlik Taşocağı onun yanında ŞR taş ocağı üçü birlikte görüldü ve aynı heyetle gelinmişti bu aynı heyetin vermiş olduğu raporlar doğrultusunda bu taş ocak iptal edilmişti .Fakat cevizlikle ilgili Cevizlik taş ocağının cengiz in işletmiş olduğu taş ocağının  bozulması Üzerine aynı heyetle gelindiği için bu taş ocakları ile ilgili olarak da bir bozma kararı geldi Danıştay’dan ve bunun üzerine şu anda burada ikinci kez bir keşif yapacağız bu keşifte bu alandaki çevresel zararlar ,ekolojik durum bunun tartışması yeniden yapılacak Rize idare mahkemesiyle aynı taş ocağıyla ilgili 2. kez yapılacak olan bir keşif bu.

“DOZER HIZLI YARGI YAVAŞ”

Türkiye deki en büyük sorunlardan bir tanesi ben bunu ‘dozer hızlı yargı yavaş” olarak tanımlayabiliyorum. Ne yazık ki metamili şirketlerin olduğu projelerde maalesef yargı olabildiğine yavaş işliyor ve bu arada olan olmuş oluyor iş bittikten her şey bittikten sonrada adalet diye bir karar geliyor önümüze ve bunun üzerinden de bak ‘yargı adaletli davrandı iptal etti en sonunda” vs gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. Netice itibarıyla olan olmuş oluyor yani bir şekilde adalet gerçekleşmiş olmuyor. Burada aşağıda Cevizlik taş ocağı Lojistik Liman için işletiliyor Lojistik Liman 2023’ün sonlarındaki aylarda bitirilmesi planlanan bir proje Dolayısıyla 2023’ün sonlarına kadar zaten Buradaki Taşocağı ile ilgili olarak bir ihtiyaç kalmayacak şimdi biz bugün keşfe gidiyoruz bu keşiften sonra bilirkişilere bir süre verilecek en az 1 ay arkasından itirazlar var olacak adli tatil giriyor Ağustos Eylül Ekim gibi bir karar ancak beklenebilir Eylülde Ekimde verilecek karar zaten taş ocağının bitmiş olduğu tam tarihe denk gelmiş olacak ve böylece Rize İdare Mahkemesi Tam da şirketlerin istediği şekilde bir süreci yürütmüş ve sonlandırmış olacak ve  adına da Adalet diyecekler Ee Türk milleti adına verilen karar diyecekler akıl bilim ve vicdanla verilen bir karar diyecekler ben bu kararı Bugün de  maalesef hukuk uygun bulmuyorum Yarın da bulmayacağım çünkü , hiçbir şekilde buradaki davanın konusu olan doğa çevre ekolojiyi yok olduktan sonra benim için hiçbir hükmü yok.

“MAHKEMENİN VERECEĞİ KARAR KENDİ FERMANI OLACAK”

Bu kararlar mahkemenin kendi Fermanı olmuş olacak yani işin gerçeği bu ve o Ferman üzerinden o mahkemeleri Biz sürekli takip ediyor olacağız Çünkü bu hukuk değil hukuk hiçbir zaman bu noktaya düşmemeli idari yargı hiçbir şekilde bu noktaya düşmemeli Ama ne yazık ki Türkiye’de geldiğimiz nokta bu.

“BEN BU ADALETİ TANIMIYORUM”

yani yargı bazı davalarda dediğim gibi dozeri hızlı işletiyorlar ama yargıyı yavaş işletiyorlar ve en sonunda da Güya adaletten bahsediyorlar ben bu adaleti tanımıyorum ben böyle bir şekilde bir yargılamayı da doğru bulmuyorum hukuka da uygun bulmuyorum ve mücadelemizde zaten bunun üzerinden devam ediyor Yani bu davayı kazandık kaybettiğinin bir anlamı kalmadı artık Çünkü zaten burada verilecek olan zararların tamamı fazlasıyla misliyle veriyordu.

“BU DAVA YARGININ YARGILANMASINA DÖNÜŞTÜ”

Dolayısıyla ister iptal etsinler ister reddetsinler bu dava artık yargının yargılanmasına dönmüş bir dava yani Yoksa burada Çevreyi doğayı koruyacağız falan filan noktasındaki bir yargılama değil artık bu çünkü korunacak bir şey kalmış değil Doğada burada hukukun sorgulanması gerekiyor ve bunu mücadelesi de bu yüzden veriliyor Aynı hukuk bu taş ocakları için 3 tanesi için 180 bin lira para ödedi vatandaşlar tarafından bilirkişi ücreti olarak yani bu yargıya ulaşabilmek de artık çok güç ve ulaşamaması için insanlar bu kadar yüksek bilirkişi ücretleriyle karşımıza geliyorlar insanlar ineklerini satıyorlar ahırındaki krediler çekerekten bu bilirkişi masraflarını karşılamaya çalışıyorlar yargıya zaten ulaşamıyorsunuz bu Birlik işi ücretleri yüksek yargı giderlerinde denilen ulaştığınızda da sonuç böyle yani Dolayısıyla hukukun aradan çıktığı bir düzende yaşıyoruz şu an Olduğumuz şey bu ve bunun da mücadelesini vermeye gayret ediyoruz anlatmaya gayret ediyoruz yani verilecek mücadelede kamuoyuna bunu duyurmak yani insanların Her birimizin hep bir gün mahkemeye ihtiyacı olacak hepimiz mahkemeye gidebiliriz yargılanmak da bir hak Davacı olmak da bir hak ama gittiğiniz yargının artık hangi noktada olduğunu insanların bilmesi gerekiyor. Bu hepimize gerekli hepimize lazımdı Adil dürüst objektif tarafsız ve Hakkı teslim eden bir yargıya ihtiyacımız var ama bu an şu an ve uzun zamandan beri yürüyen Türkiye’deki yargı Maalesef bu dediğim Hakkı teslim etmekten çok uzak bir görünüm sergiliyor.

 

“BU DAVA ÇEVRE HUKUKUNUN SÖZÜNÜ SÖYLEYEBİLECEĞİ BİR DAVADIR”

Artık bu davanın Kazanılması kaybedilmesi davası değil bu artık bir çevre hukukunun sözünü söyleyebildiği bir dava iki bu artık buradaki yargılamaların dava kazanma kaybetme ötesinde kendisinin yargılandığı dava yani yargının kendisini yargılandığı bir dava bu başka bir şey değil ”

“GÖZÜMÜZ İKİZDERE’DE DOĞAL ALANLARIMIZI PEŞKEŞ ÇEKENLERE KARŞI MÜCADELE EDENLERİN YANINDAYIZ”

CHP Doğa haklarından sorumlu Genel başkan yardımcısı Semra Dinçer:

Yaklaşık 3 yıldır burada ciddi bir mücadele veriyorlar veriliyor İnsanlar burada yok olan ormanları ,yok olan Dereleri, yok olan doğaları için ciddi bir mücadele verdi .Yeri geldi gözaltına alındılar Yeri geldi sürüklendiler yerlerde Yeri geldi atalarından kalan topraklara sokulmadılar Ama bu mücadele hiç bitmedi inatla vatanları toprakları ormanları doğaları için bu mücadeleyi verdiler Aslında iktidar partisinin yaptığı çok farklı bir şey var burada bir iyi derede Lojistik bir liman yapımı için taş ocağı kurulması gerekiyordu Fakat Ulaştırma ve altyapı Bakanlığı yapılacak Lojistik Liman için yeni bir taş ocağına gerek olmadığını ÇED raporunda belirtmişti Ama, daha sonra burada gördüğümüz bu güzelim ormanı yok edecek şekilde yeni bir taş ocağı açıldı ve bunun mücadelesi 2 yıldır veriliyor bu mücadeleye rağmen bir sonuç alınmadı. Bir önceki Ulaştırma Bakanı Adil karaismailoğlu dedi ki ‘biz 2 yıl içerisinde buradan çıkacağız’ dediler ama 10 Mayıs 2021 yılı 20 yılında verdiği bu taahhüttü ne yazık ki yerine getirmedi. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak özellikle Doğa haklarından sorumlu genel başkan yardımcısı olarak Gözümüz burada İkizdere’de ve doğanın katledilmesine yok edilmesine düzenin ve dengenin bozulmasına buradaki vatandaşlarımızla birlikte Sonuna kadar mücadele edeceğiz mücadelemiz sürecek onların yanındayız Türkiye’nin neresinde olursa olsun bu doğayı bu alanların birilerine peşkeş çekilmesi dengenin bozulması adına neler yapıyorlarsa Biz de bunların arkasında duracağız Gözümüz ikizdere’de hiçbir zaman için buradan vazgeçmeyeceğiz buradaki halkın buradaki vatandaşın mücadelesi Neyse Sayın vekilim artık Rize nin bir milletvekili var Rize milletvekilimizle birlikte elimizden gelen bütün mücadeleyi gerçekleştireceğiz.

“HUKUK ÇİĞNENEREK İNSANLARIMIZIN YAŞAM ALANLARI GASP EDİLDİ”

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı:

Aslında genel başkan yardımcımız süreci  iyi özetledi belki hukuki boyutunun da avukatımızdan Sayın Yakup okumuşoğlu’ndan dinlemekte yarar var Muhtemelen ona da mikrofon uzatacaksınız ama sonuçta söylenecek şu var bu vadinin insanları hukuk çiğnenerek bu vadinin insanlarının hakları tahrip edildi doğa tahrip edildi , yaşam alanlarına büyük bir saldırı oldu ve Bunun bedelini hukuk önünde aramaya çalışıyoruz devam edecektir Bu saldırılar Biz de Parti olarak halk olarak direnişçilerin sürekli olarak yanında olacağız onların haklarını korumaya devam edeceğiz”

“NEYİ NEYE FEDA ETTİĞİMİZİ BİZ ANLIYORUZ DOLARIN YEŞİLİNİ PARANIN YEŞİLİNİ SEVENLER ANLAMIYOR”

Fındıklı belediye başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu .

“Bugün yine ikizdere’deyiz yine yüreğimiz buruk ya bu güzelim doğaya  Çıplak gözle baktığımızda bile hayran kaldığımız Nefes alırken keyif aldığımız Bu doğayı yine katletmeye çalışan sermeye buradaki halkımızı rahat bırakmıyor. sadece sermaye mi Tabi bunun da işbirlikçileri var rahat bırakmıyor neyi niye feda ettiğimizi anlamaya çalışıyorum biz anlıyoruz da parayı yani doların Yeşilini ve paranın Yeşilini sevenler bunu anlamıyor bizse halkımızın yanında yine doğanın yeşilliğinde ve doğanın halkımıza ait olduğu gibi Doğada yaşayan tüm canlılara ait olduğunu düşündüğümüz için bugün şimşirli köyündeyiz ikizdere’de daha sonra Taş Ocağı yapılan yine dolgu alanı için taş ocağı olarak mahvedilen  ve bugüne kadar da yürütmeyi durdurma kararı bile yıllar sonra verilen Daha doğrusu heyet gönderilerek verilip verilmeyeceğini inceleme kararı yıllar sonra verilen bir alanda nasıl talanın yapıldığını heyete gösterecek avukatlarımız acı veren şu; Ben de bir yöneticiyim halkımız oy veriyor parlamentoda yönetim kurulu halkımız oy veriyor Yanlış yaptığımızda bu yalnız sadece kişiye veya tek bir taşa olmuyor veya bireyleri olmuyor bu yanlış doğaya ve geleceğimizi oluyor .

“İHANETİ DURDURMAK İÇİN İKİZDERE HALKIYLA DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLMAYA GELDİM”

Dolayısıyla çocuklarımızdan ödünç aldığımız bu dünyaya ihanet ediyoruz bu ihanetin durması için buradaki ikizlere halkı ile birlikte olmak için onlarla dayanışma içerisinde olmak için buradayım Keşke Burada onların düğününde olabilseydik böyle eğlencelerinde olabilseydik böyle acı veren kendi yurtlarına yok edilmeye çalışılan hayvancılığı aracılığı tarımı bitirmeye çalışılan projelere Karşı durmak için değil de daha güzel şeyler için burada olmayı tercih ederdik bizde Ama ne yazık ki Talan yapanlara karşı daha geri durmayacağımızı ve halkımızın yanında her zaman yer alacağını ifade etmek isterim”

“DAVACI YURTTAŞLARLA YAŞAM SAVUNUCULARI ESKENCİDERE VADİSİNE ALINMAYINCA TARTIŞMA ÇIKTI”

Cengiz inşaat tarafından deniz dolgusu için İkizdere’nin Eskencidere vadisinde yapımı tamamlanan taş ocağının iptali için yöre halkının açtığı iptal davasıyla ilgili 2. Keşif yapmak için Rize idare mahkemesinin görevlendirdiği bilirkişi heyetinin inceleme yapacağı Eskencidere vadisi Cevizlik taşocağına giriş yapmasının ardından CHP’li Doğa haklarından sorumlu Genel başkan yardımcısı Semra Dinçer, CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı Jandarmanın kimlik kontrolleri ardından vadi içerisine alındı. Bu esnada Fındıklı belediye başkanı il yaşam savunucuları ve davanın tarafı olan yurttaşların içeriye alınmasına davanın avukatı Yakup Ş. Okumuşoğlu, uygulamanın hukuksuz olduğu gerekçesiyle tepki göstererek CHP’li geri dönerek Avukat Okumuşoğlu ve yurttaşlarla birlikte olaya tepki gösterdi. Milletvekilleri yer yer güvenlik görevlileriyle tartıştı. Avukat Okumuşoğlu içeride yaşanan rezilliği tüm ülke ve tüm dünya görmesin diye içeriye alınmadıklarını ifade ederek uzunca br süre güvenlik güçleri ile tartıştı.

Okumuşoğlu “Çıkın dışarıya böyle bir devlet olmaz böyle bir mahkeme olmaz buna Adil yargılama diyorlar Siz Adil yargılanmayı engelleyen kolluk güçlerisiniz, benim burada benim davacılarım var ve benim burada davayı izlemek isteyen yurttaşlarım var, hukuku çiğniyorsunuz benim duruşma alanıma beni sokmuyorsunuz. Benim burada davacılarım var hakimler buraya gelecek çağrın gelsin. Tarafsız ve bağımsız yargıyı sağlayabilmek için bunlara ihtiyaç var Buraya gelsinler.” Okumuşoğlu bu esnada kendisini telefonla arayan hakime “ Siz gidin kendi keşfinizi Yapın yapın gidin keşfinizi yapın burada bizi içeri almıyorlar kardeşim buradan bizi içeri almıyorlar mahkeme buraya gelsin ve gerekli talimatları versin” diye tepki gösterdi.

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı’nın “içeriye alınmadığımız için mahkemenin keşfini yapılamadığını tutanak tutalım suç duyurusunda bulunuruz gayet basit” sözlerinin ardından Av. Okumuşoğlu “Neyini keşfedecekler zaten içine sıç….lar  gitsinler görsünler sıç… yerleri gidip de ekstra söyleyeceğim bir şey mi var yapsınlar kendi kendine keşiflerini. Burada arzu edilen şey buradaki rezaleti kimse görmesin ütün dünya görsün burada bir rezalet var o rezalette 3 tane bilir kişi iki tane hakim görmekle olmuyormuş arkadaşlar.

“KİMİ KORUYORSUNUZ BEN VATAN HAİNİMİYİM”

Bütün herkes görecek Bütün dünya görecek buradaki hukuksuzluğu görüyorsunuz yani sizi devlet buraya niye gönderiyor neyi körüyorsunuz neyi koruyorsunuz? yani ben neyim vatan haini miyim? terörist miyim neyim ben? Beni mi Beni mi buradan koruyorsun beni koruma kardeşim beni onlardan Koru burayı Rezalet hale getiren adamlardan koru beni ben bunlardan Ben kimseye zarar vermiyorum onlar bize zarar veriyor. Hakkımı hukukumu elinden alıyorsunuz hep beraber alıyorsunuz hep beraber hep bir tarafsınız hep bir tarafsınız Kusura bakmayın gerçeklik bu”

“6O BİNLİRA ODEDİM DAVACILARIM ORAYA GİRECEK”

Tartışmaların ardından olay yerine geri dönen davanın görevli hakimine Av. Okumuşoğlu “Biz giremiyoruz Efendim ben 60 bin lira para ödedim buraya benim buradaki yurttaşlarım ve davacıların oraya girecek ve bu rezilliği Bütün dünya görecek yoksa 3 tane bilirkişi bir tane hakim bir tane avukatla Bu rezillik gizlenemez gizlenemez o zaman izin verin. Biz kimse biz keşfi engellemek için içeri girmiyoruz bu rezilliği hepimiz görelim diye giriyoruz göremiyoruz. Mahkeme salonları halka açıktır yine keşif alanları duruşma alanıdır vatandaşlara açıktır girebilir burası duruşma alanıdır. Siz geldiniz ve girdiniz bizi bile aramadınız bu kolluk varken biz buraya girebilir miyiz?”

Yargıçın keşif alanında bir taşkınlık olmasını istemediğini belirtmesi üzerine Av Okumuşoğlu “ benim müvekkillerim benim sözümden dışarı çıkmazlar orada bir sorun olmaz” sözünün ardından CHP’li vekiller yaşam savunucuları ve davacı yurttaşlar keşif alanına girdi. Ardından keşifle ilgili taraflar görüşlerini açıkladı.

Hazırlanacak bilirkişi raporunun ilerleyen günlerde taraflara mahkemeye iletilmesi bekleniyor.

Eskencidere vadisi Cengiz inşaat tarafından böyle katledildi.. 

   

GENÇAĞA KARAFAZLI-DOĞANCAN İLEK

Cengiz İnşaat’ın Rize’nin Eskencidere Vadisi’ndeki taş ocağında, İkizdereli yurttaşların açtığı dava kapsamında ikinci kez bilirkişi keşfi yapıldı. İkizdereli yurttaşlar, keşif alanına alınmadı. Davacı İkizderelilerin avukat Yakup Okumuşoğlu, müvekkilleri alana alınana kadar keşfe katılmadı.

Doğa talanlarıyla anılan AKP yandaşı Cengiz İnşaat’ın Rize’nin İyidere ilçesinde inşa ettiği limanın deniz dolgusu için İkizdere ilçesine bağlı Eskencidere Vadisi’nde açtığı taş ocağında dün ikinci kez bilirkişi keşfi yapıldı. Rize İdare Mahkemesi’nin görevlendirdiği bilirkişi heyetinin inceleme yapacağı taş ocağına, davacı yurttaşlar ve çevreciler alınmadı. Bu duruma tepki gösteren avukat Yakup Okumuşoğlu, CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer ve CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı ile güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı.

Rize’nin İyidere ilçesinde AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz inşaat tarafından deniz dolgusu için İkizdere’nin Eskencidere vadisinde yapımı tamamlanan taş ocağının iptali için yöre halkının açtığı iptal davasıyla ilgili 2. Keşif yapıldı. Rize idare mahkemesinin görevlendirdiği bilirkişi heyetinin inceleme yapacağı Eskencidere vadisi Cevizlik taşocağına girmek isteyen davacı yurttaşlarla yaşam savunucuları güvenlik görevlileri tarafından içeri alınmamasına tepki gösteren davanın avukatı Av. Yakup Ş. Okumuşoğlu, CHP Doğa haklarından sorumlu genel başkan yardımcısı Ankara Milletvekili Semra Dinçer, CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı ile güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı. Davanın avukatı Okumuşoğlu “burada bir rezalet var bu rezaleti bütün ülke görsün, bu rezaleti bütün dünya görecek. Bu rezalet  1 hakim 3 bilirkişi ile gizlenemez. Ben böyle bir adaleti tanımıyorum burası mahkeme alanıdır müvekkillerim alana alınacak bu yapılmaz ise 1 hâkim 3 bilirkişi kendi başına keşif yapsın. Hakim buraya gelecek içeri alınmamamızın gerekçesini bizlere açıklasın” diye tepki gösterdi. Milletvekillerinin tepkilerinin ardından keşif alanından Jandarma aracıyla giriş kapısına yeniden geri dönen keşifte görevli hakim ile Av. Okumuşoğlu arasında yapılan anlaşma sonrası kapılar açıldı. Milletvekilleri ve yurttaşları giriş yaptığı Eskencidere vadisinde yaşanan doğa talanını ise tüm Çıplaklığıyla   ilk kez kuzeyteve haber  görüntüledi.

Cengiz inşaatın İyidere Lojistik liman inşaatı deniz dolgusu için İkizdere’nin Eskencidere vadisinde Rize idare mahkemesinin görevlendirdiği bilirkişi heyeti çalışmalarını tamamladı. Keşif öncesi İkizdereli yurttaşların avukatı Yakup Ş.Okumuşoğlu KUZEYTEVE habere  gelişmeleri aktardı.

“AYNI HEYETLE 2. KEŞİF YAPILACAK”

Okumuşoğlu “bugünkü süreç biliyorsunuz İkizdere’de 3 tane taş ocağı vardı bu üç tane taş ocağından bir tanesi şimşir taş ocağıydı    Cevahir beton Limited Şirketi tarafından işletilmesi yapılıyor burada bir de kapsam arttırma ÇED alanını artırma ve daha geniş bir alanda çalışma ihtiyacı ile bir ÇED gerekli değildir kararı alınmıştı ve biz de bununla ilgili olarak dava açmıştık bu davalar Rize idare mahkemesinde hem bu dava hem kamuoyuna yansıyan Cevizlik hidroelektrik Cevizlik Taşocağı onun yanında ŞR taş ocağı üçü birlikte görüldü ve aynı heyetle gelinmişti bu aynı heyetin vermiş olduğu raporlar doğrultusunda bu taş ocak iptal edilmişti .Fakat cevizlikle ilgili Cevizlik taş ocağının cengiz in işletmiş olduğu taş ocağının  bozulması Üzerine aynı heyetle gelindiği için bu taş ocakları ile ilgili olarak da bir bozma kararı geldi Danıştay’dan ve bunun üzerine şu anda burada ikinci kez bir keşif yapacağız bu keşifte bu alandaki çevresel zararlar ,ekolojik durum bunun tartışması yeniden yapılacak Rize idare mahkemesiyle aynı taş ocağıyla ilgili 2. kez yapılacak olan bir keşif bu.

“DOZER HIZLI YARGI YAVAŞ”

Türkiye deki en büyük sorunlardan bir tanesi ben bunu ‘dozer hızlı yargı yavaş” olarak tanımlayabiliyorum. Ne yazık ki metamili şirketlerin olduğu projelerde maalesef yargı olabildiğine yavaş işliyor ve bu arada olan olmuş oluyor iş bittikten her şey bittikten sonrada adalet diye bir karar geliyor önümüze ve bunun üzerinden de bak ‘yargı adaletli davrandı iptal etti en sonunda” vs gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. Netice itibarıyla olan olmuş oluyor yani bir şekilde adalet gerçekleşmiş olmuyor. Burada aşağıda Cevizlik taş ocağı Lojistik Liman için işletiliyor Lojistik Liman 2023’ün sonlarındaki aylarda bitirilmesi planlanan bir proje Dolayısıyla 2023’ün sonlarına kadar zaten Buradaki Taşocağı ile ilgili olarak bir ihtiyaç kalmayacak şimdi biz bugün keşfe gidiyoruz bu keşiften sonra bilirkişilere bir süre verilecek en az 1 ay arkasından itirazlar var olacak adli tatil giriyor Ağustos Eylül Ekim gibi bir karar ancak beklenebilir Eylülde Ekimde verilecek karar zaten taş ocağının bitmiş olduğu tam tarihe denk gelmiş olacak ve böylece Rize İdare Mahkemesi Tam da şirketlerin istediği şekilde bir süreci yürütmüş ve sonlandırmış olacak ve  adına da Adalet diyecekler Ee Türk milleti adına verilen karar diyecekler akıl bilim ve vicdanla verilen bir karar diyecekler ben bu kararı Bugün de  maalesef hukuk uygun bulmuyorum Yarın da bulmayacağım çünkü , hiçbir şekilde buradaki davanın konusu olan doğa çevre ekolojiyi yok olduktan sonra benim için hiçbir hükmü yok.

“MAHKEMENİN VERECEĞİ KARAR KENDİ FERMANI OLACAK”

Bu kararlar mahkemenin kendi Fermanı olmuş olacak yani işin gerçeği bu ve o Ferman üzerinden o mahkemeleri Biz sürekli takip ediyor olacağız Çünkü bu hukuk değil hukuk hiçbir zaman bu noktaya düşmemeli idari yargı hiçbir şekilde bu noktaya düşmemeli Ama ne yazık ki Türkiye’de geldiğimiz nokta bu.

“BEN BU ADALETİ TANIMIYORUM”

yani yargı bazı davalarda dediğim gibi dozeri hızlı işletiyorlar ama yargıyı yavaş işletiyorlar ve en sonunda da Güya adaletten bahsediyorlar ben bu adaleti tanımıyorum ben böyle bir şekilde bir yargılamayı da doğru bulmuyorum hukuka da uygun bulmuyorum ve mücadelemizde zaten bunun üzerinden devam ediyor Yani bu davayı kazandık kaybettiğinin bir anlamı kalmadı artık Çünkü zaten burada verilecek olan zararların tamamı fazlasıyla misliyle veriyordu.

“BU DAVA YARGININ YARGILANMASINA DÖNÜŞTÜ”

Dolayısıyla ister iptal etsinler ister reddetsinler bu dava artık yargının yargılanmasına dönmüş bir dava yani Yoksa burada Çevreyi doğayı koruyacağız falan filan noktasındaki bir yargılama değil artık bu çünkü korunacak bir şey kalmış değil Doğada burada hukukun sorgulanması gerekiyor ve bunu mücadelesi de bu yüzden veriliyor Aynı hukuk bu taş ocakları için 3 tanesi için 180 bin lira para ödedi vatandaşlar tarafından bilirkişi ücreti olarak yani bu yargıya ulaşabilmek de artık çok güç ve ulaşamaması için insanlar bu kadar yüksek bilirkişi ücretleriyle karşımıza geliyorlar insanlar ineklerini satıyorlar ahırındaki krediler çekerekten bu bilirkişi masraflarını karşılamaya çalışıyorlar yargıya zaten ulaşamıyorsunuz bu Birlik işi ücretleri yüksek yargı giderlerinde denilen ulaştığınızda da sonuç böyle yani Dolayısıyla hukukun aradan çıktığı bir düzende yaşıyoruz şu an Olduğumuz şey bu ve bunun da mücadelesini vermeye gayret ediyoruz anlatmaya gayret ediyoruz yani verilecek mücadelede kamuoyuna bunu duyurmak yani insanların Her birimizin hep bir gün mahkemeye ihtiyacı olacak hepimiz mahkemeye gidebiliriz yargılanmak da bir hak Davacı olmak da bir hak ama gittiğiniz yargının artık hangi noktada olduğunu insanların bilmesi gerekiyor. Bu hepimize gerekli hepimize lazımdı Adil dürüst objektif tarafsız ve Hakkı teslim eden bir yargıya ihtiyacımız var ama bu an şu an ve uzun zamandan beri yürüyen Türkiye’deki yargı Maalesef bu dediğim Hakkı teslim etmekten çok uzak bir görünüm sergiliyor.

 

“BU DAVA ÇEVRE HUKUKUNUN SÖZÜNÜ SÖYLEYEBİLECEĞİ BİR DAVADIR”

Artık bu davanın Kazanılması kaybedilmesi davası değil bu artık bir çevre hukukunun sözünü söyleyebildiği bir dava iki bu artık buradaki yargılamaların dava kazanma kaybetme ötesinde kendisinin yargılandığı dava yani yargının kendisini yargılandığı bir dava bu başka bir şey değil ”

“GÖZÜMÜZ İKİZDERE’DE DOĞAL ALANLARIMIZI PEŞKEŞ ÇEKENLERE KARŞI MÜCADELE EDENLERİN YANINDAYIZ”

CHP Doğa haklarından sorumlu Genel başkan yardımcısı Semra Dinçer:

Yaklaşık 3 yıldır burada ciddi bir mücadele veriyorlar veriliyor İnsanlar burada yok olan ormanları ,yok olan Dereleri, yok olan doğaları için ciddi bir mücadele verdi .Yeri geldi gözaltına alındılar Yeri geldi sürüklendiler yerlerde Yeri geldi atalarından kalan topraklara sokulmadılar Ama bu mücadele hiç bitmedi inatla vatanları toprakları ormanları doğaları için bu mücadeleyi verdiler Aslında iktidar partisinin yaptığı çok farklı bir şey var burada bir iyi derede Lojistik bir liman yapımı için taş ocağı kurulması gerekiyordu Fakat Ulaştırma ve altyapı Bakanlığı yapılacak Lojistik Liman için yeni bir taş ocağına gerek olmadığını ÇED raporunda belirtmişti Ama, daha sonra burada gördüğümüz bu güzelim ormanı yok edecek şekilde yeni bir taş ocağı açıldı ve bunun mücadelesi 2 yıldır veriliyor bu mücadeleye rağmen bir sonuç alınmadı. Bir önceki Ulaştırma Bakanı Adil karaismailoğlu dedi ki ‘biz 2 yıl içerisinde buradan çıkacağız’ dediler ama 10 Mayıs 2021 yılı 20 yılında verdiği bu taahhüttü ne yazık ki yerine getirmedi. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak özellikle Doğa haklarından sorumlu genel başkan yardımcısı olarak Gözümüz burada İkizdere’de ve doğanın katledilmesine yok edilmesine düzenin ve dengenin bozulmasına buradaki vatandaşlarımızla birlikte Sonuna kadar mücadele edeceğiz mücadelemiz sürecek onların yanındayız Türkiye’nin neresinde olursa olsun bu doğayı bu alanların birilerine peşkeş çekilmesi dengenin bozulması adına neler yapıyorlarsa Biz de bunların arkasında duracağız Gözümüz ikizdere’de hiçbir zaman için buradan vazgeçmeyeceğiz buradaki halkın buradaki vatandaşın mücadelesi Neyse Sayın vekilim artık Rize nin bir milletvekili var Rize milletvekilimizle birlikte elimizden gelen bütün mücadeleyi gerçekleştireceğiz.

“HUKUK ÇİĞNENEREK İNSANLARIMIZIN YAŞAM ALANLARI GASP EDİLDİ”

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı:

Aslında genel başkan yardımcımız süreci  iyi özetledi belki hukuki boyutunun da avukatımızdan Sayın Yakup okumuşoğlu’ndan dinlemekte yarar var Muhtemelen ona da mikrofon uzatacaksınız ama sonuçta söylenecek şu var bu vadinin insanları hukuk çiğnenerek bu vadinin insanlarının hakları tahrip edildi doğa tahrip edildi , yaşam alanlarına büyük bir saldırı oldu ve Bunun bedelini hukuk önünde aramaya çalışıyoruz devam edecektir Bu saldırılar Biz de Parti olarak halk olarak direnişçilerin sürekli olarak yanında olacağız onların haklarını korumaya devam edeceğiz”

“NEYİ NEYE FEDA ETTİĞİMİZİ BİZ ANLIYORUZ DOLARIN YEŞİLİNİ PARANIN YEŞİLİNİ SEVENLER ANLAMIYOR”

Fındıklı belediye başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu .

“Bugün yine ikizdere’deyiz yine yüreğimiz buruk ya bu güzelim doğaya  Çıplak gözle baktığımızda bile hayran kaldığımız Nefes alırken keyif aldığımız Bu doğayı yine katletmeye çalışan sermeye buradaki halkımızı rahat bırakmıyor. sadece sermaye mi Tabi bunun da işbirlikçileri var rahat bırakmıyor neyi niye feda ettiğimizi anlamaya çalışıyorum biz anlıyoruz da parayı yani doların Yeşilini ve paranın Yeşilini sevenler bunu anlamıyor bizse halkımızın yanında yine doğanın yeşilliğinde ve doğanın halkımıza ait olduğu gibi Doğada yaşayan tüm canlılara ait olduğunu düşündüğümüz için bugün şimşirli köyündeyiz ikizdere’de daha sonra Taş Ocağı yapılan yine dolgu alanı için taş ocağı olarak mahvedilen  ve bugüne kadar da yürütmeyi durdurma kararı bile yıllar sonra verilen Daha doğrusu heyet gönderilerek verilip verilmeyeceğini inceleme kararı yıllar sonra verilen bir alanda nasıl talanın yapıldığını heyete gösterecek avukatlarımız acı veren şu; Ben de bir yöneticiyim halkımız oy veriyor parlamentoda yönetim kurulu halkımız oy veriyor Yanlış yaptığımızda bu yalnız sadece kişiye veya tek bir taşa olmuyor veya bireyleri olmuyor bu yanlış doğaya ve geleceğimizi oluyor .

“İHANETİ DURDURMAK İÇİN İKİZDERE HALKIYLA DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLMAYA GELDİM”

Dolayısıyla çocuklarımızdan ödünç aldığımız bu dünyaya ihanet ediyoruz bu ihanetin durması için buradaki ikizlere halkı ile birlikte olmak için onlarla dayanışma içerisinde olmak için buradayım Keşke Burada onların düğününde olabilseydik böyle eğlencelerinde olabilseydik böyle acı veren kendi yurtlarına yok edilmeye çalışılan hayvancılığı aracılığı tarımı bitirmeye çalışılan projelere Karşı durmak için değil de daha güzel şeyler için burada olmayı tercih ederdik bizde Ama ne yazık ki Talan yapanlara karşı daha geri durmayacağımızı ve halkımızın yanında her zaman yer alacağını ifade etmek isterim”

“DAVACI YURTTAŞLARLA YAŞAM SAVUNUCULARI ESKENCİDERE VADİSİNE ALINMAYINCA TARTIŞMA ÇIKTI”

Cengiz inşaat tarafından deniz dolgusu için İkizdere’nin Eskencidere vadisinde yapımı tamamlanan taş ocağının iptali için yöre halkının açtığı iptal davasıyla ilgili 2. Keşif yapmak için Rize idare mahkemesinin görevlendirdiği bilirkişi heyetinin inceleme yapacağı Eskencidere vadisi Cevizlik taşocağına giriş yapmasının ardından CHP’li Doğa haklarından sorumlu Genel başkan yardımcısı Semra Dinçer, CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı Jandarmanın kimlik kontrolleri ardından vadi içerisine alındı. Bu esnada Fındıklı belediye başkanı il yaşam savunucuları ve davanın tarafı olan yurttaşların içeriye alınmasına davanın avukatı Yakup Ş. Okumuşoğlu, uygulamanın hukuksuz olduğu gerekçesiyle tepki göstererek CHP’li geri dönerek Avukat Okumuşoğlu ve yurttaşlarla birlikte olaya tepki gösterdi. Milletvekilleri yer yer güvenlik görevlileriyle tartıştı. Avukat Okumuşoğlu içeride yaşanan rezilliği tüm ülke ve tüm dünya görmesin diye içeriye alınmadıklarını ifade ederek uzunca br süre güvenlik güçleri ile tartıştı.

Okumuşoğlu “Çıkın dışarıya böyle bir devlet olmaz böyle bir mahkeme olmaz buna Adil yargılama diyorlar Siz Adil yargılanmayı engelleyen kolluk güçlerisiniz, benim burada benim davacılarım var ve benim burada davayı izlemek isteyen yurttaşlarım var, hukuku çiğniyorsunuz benim duruşma alanıma beni sokmuyorsunuz. Benim burada davacılarım var hakimler buraya gelecek çağrın gelsin. Tarafsız ve bağımsız yargıyı sağlayabilmek için bunlara ihtiyaç var Buraya gelsinler.” Okumuşoğlu bu esnada kendisini telefonla arayan hakime “ Siz gidin kendi keşfinizi Yapın yapın gidin keşfinizi yapın burada bizi içeri almıyorlar kardeşim buradan bizi içeri almıyorlar mahkeme buraya gelsin ve gerekli talimatları versin” diye tepki gösterdi.

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı’nın “içeriye alınmadığımız için mahkemenin keşfini yapılamadığını tutanak tutalım suç duyurusunda bulunuruz gayet basit” sözlerinin ardından Av. Okumuşoğlu “Neyini keşfedecekler zaten içine sıç….lar  gitsinler görsünler sıç… yerleri gidip de ekstra söyleyeceğim bir şey mi var yapsınlar kendi kendine keşiflerini. Burada arzu edilen şey buradaki rezaleti kimse görmesin ütün dünya görsün burada bir rezalet var o rezalette 3 tane bilir kişi iki tane hakim görmekle olmuyormuş arkadaşlar.

“KİMİ KORUYORSUNUZ BEN VATAN HAİNİMİYİM”

Bütün herkes görecek Bütün dünya görecek buradaki hukuksuzluğu görüyorsunuz yani sizi devlet buraya niye gönderiyor neyi körüyorsunuz neyi koruyorsunuz? yani ben neyim vatan haini miyim? terörist miyim neyim ben? Beni mi Beni mi buradan koruyorsun beni koruma kardeşim beni onlardan Koru burayı Rezalet hale getiren adamlardan koru beni ben bunlardan Ben kimseye zarar vermiyorum onlar bize zarar veriyor. Hakkımı hukukumu elinden alıyorsunuz hep beraber alıyorsunuz hep beraber hep bir tarafsınız hep bir tarafsınız Kusura bakmayın gerçeklik bu”

“6O BİNLİRA ODEDİM DAVACILARIM ORAYA GİRECEK”

Tartışmaların ardından olay yerine geri dönen davanın görevli hakimine Av. Okumuşoğlu “Biz giremiyoruz Efendim ben 60 bin lira para ödedim buraya benim buradaki yurttaşlarım ve davacıların oraya girecek ve bu rezilliği Bütün dünya görecek yoksa 3 tane bilirkişi bir tane hakim bir tane avukatla Bu rezillik gizlenemez gizlenemez o zaman izin verin. Biz kimse biz keşfi engellemek için içeri girmiyoruz bu rezilliği hepimiz görelim diye giriyoruz göremiyoruz. Mahkeme salonları halka açıktır yine keşif alanları duruşma alanıdır vatandaşlara açıktır girebilir burası duruşma alanıdır. Siz geldiniz ve girdiniz bizi bile aramadınız bu kolluk varken biz buraya girebilir miyiz?”

Yargıçın keşif alanında bir taşkınlık olmasını istemediğini belirtmesi üzerine Av Okumuşoğlu “ benim müvekkillerim benim sözümden dışarı çıkmazlar orada bir sorun olmaz” sözünün ardından CHP’li vekiller yaşam savunucuları ve davacı yurttaşlar keşif alanına girdi. Ardından keşifle ilgili taraflar görüşlerini açıkladı.

Hazırlanacak bilirkişi raporunun ilerleyen günlerde taraflara mahkemeye iletilmesi bekleniyor.

Eskencidere vadisi Cengiz inşaat tarafından böyle katledildi.. 

   

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş