Onaysız Projesiz Deniz Dolgusu!

 Rize’nin Haritasını Değiştirecek Ama Ortada Ne Proje Var Ne de Onay… Yeni Deniz Dolgu Sahaları Nedeniyle Rusya İle Yeniden Kıta Sahanlığı Sorunu Yaşanabilir! Deniz Dolgusu, Uluslararası Sıkıntı! Kent merkezinin neredeyse..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Rize’nin Haritasını Değiştirecek Ama Ortada Ne Proje Var Ne de Onay… Yeni Deniz Dolgu Sahaları Nedeniyle Rusya İle Yeniden Kıta Sahanlığı Sorunu Yaşanabilir!

rize-dolgu-onay

Deniz Dolgusu, Uluslararası Sıkıntı!

Kent merkezinin neredeyse çoğunluğu deniz dolgusu ile kazanılan Rize’de, kent merkezinin genişletilmesi için yeni deniz dolgusu yapılması çalışmalarında yeni sorunlar ortaya çıktı.

Bakanlıktan da onay çıktığı ileri sürülen haberleri değerlendiren uzmanlar ve ilgililer, ortada henüz herhangi bir proje ve dolayısıyla onayın da bulunmadığına dikkat çekti.

Kentin kurulu bulunduğu ve şehir merkezinin yüzde 60’a yakın kısmının deniz dolgusu üzerinde bulunan Rize’de, yapılacak bu deniz dolgusu ile Rize’nin kıyı kenar çizgisi ve haritasının da değişeceği ileri sürülürken; Rize Belediyesi öncülüğünde projelendirilen ancak ayrıntıları bugüne bilinmeyen projede ilginç detaylar da ortaya çıktı.

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap ile Rize Milletvekili Hasan Karal tarafından, yaklaşık 3 bin dönümlük deniz alanının doldurulması planlandığı açıklanan ‘Büyük Rize Projesi’ ve ‘Dolgu İmar Planı’ için herhangi bir onay olmadığı ileri sürüldü.

Belediye Meclisinde Görüşülmedi!

Yapılan açıklamaların ve proje tanıtımlarının ardından görüştüğümüz Rize Belediyesinin Bağımsız Meclis Üyesi ve Rize Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Mahmutoğlu, söz konusu projeye ilişkin herhangi bir bilgileri olmadığını ifade ederek; projenin ayrıca Belediye Meclisinde hiç görüşülüp tartışılmadığını, sadece kent sahilinde belirtilen alanlarda dolgu yapımı için Belediye Meclisinden onay çıkarıldığını kaydetti.

Ortada olmayan bir proje hakkında yorum yapamayacaklarını ifade eden Mahmutoğlu, çalışmanın tipik bir seçim çalışması olduğuna da dikkat çekti.

Rusya İle Kıta Sahanlığı Sorunu

Rize Belediyesi’nin, kentin haritasını değiştireceği ileri sürülen deniz dolgusu projesine ilişkin ilginç değerlendirmelerde bulunan Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Yazıcı ise deniz dolgusu ile kazanılan kara parçaları hakkında ilginç değerlendirmelerde bulundu.

Söz konusu çalışmanın taslak bir proje olduğuna dikkat çeken Yazıcı, “Ortada bir proje veya hazırlanmış bir tasarım yok. Sadece görseller var. Zaten daha önceden yapılan dolgu alanı üzerindeki rekreasyon çalışmalarında yaşanan sıkıntılar var. Bu aşamada görünen tek yasal çalışma dolgusu yapılan protokol cami inşaatıdır. Kıyı-kenar çizgisi yönetmeliği buna izin veriyor zaten.

rize-deniz-dolgu-BELEDİYE

Bakanlar Kurulu Kararı Gerekir!

Basında çıkan ve yetkililerin anlattığı şekilde bir çalışmanın yapılabilmesi için öncelikle bakanlık onayı gerekir ki, ifade edilene göre bu onay da çıkmış. Ama bu yeterli olmadığı için bu tür deniz dolgusu çalışmaları için Bakanlar Kurulu Kararı gerekir ki, Bakanlar Kurulu Kararı olmadan böyle bir çalışma yapılamaz!

Yaptıkları çalışma ve edindikleri bilgilere göre şu ana kadar böyle bir Bakanlık onayı ile Bakanlar Kurulu kararına rastlamadıklarını kaydeden Yazıcı, “Zaten ortada da bildiğimiz kadarıyla bir proje yok. Proje olmadığı için ne gibi etkileri olacak, zararları nedir bunu bilemiyoruz ve yorum yapamıyoruz. Rize’nin önemli bir kent yerleşim alanı zaten deniz dolgusu üzerinde yaşanan sıkıntılar belli” dedi.

Kırım’a Kara Sınır Kapısı

Özellikle Karadeniz’deki deniz dolgusu çalışmalarının Rusya ile yarattığı diplomatik sorunlara dikkat çeken Yazıcı, “Daha önceden de Rusya ile kıta sahanlığı konusunda sıkıntılar yaşanmıştı. Karadeniz’deki dolgu çalışmaları nedeniyle Türkiye’yi uyarmış ve bu hükümet döneminde de bu sorun, dolgular yok sayılarak eski halini kabul ederek çözüme kavuşturulmuştu. Ancak görünen o ki hala dolgu çalışmaları devam ediyor. Karadeniz Sahil yolundan sonra Ordu-Giresun Havaalanı, ardından Rize-Artvin havaalanı ve şimdi de Rize Belediyesi’nin bu projesi. Bu gidişle Rusya ile yine aynı sıkıntılar yaşanabilir. Kaldı ki, projenin Rize’nin haritasını değiştireceğinden söz ediliyor. Bu uluslar arası sorunları da beraberinde getirecektir. Böyle giderse herhalde denizi doldura doldura Kırım’a kadar ulaşır ve Kırım’a da karadan bir sınır kapısı açarız. İşin esprisi bir yana, söz konusu anlatımlar seçim projesinden öteye gitmeyecek gibi” şeklinde değerlendirmelerini tamamladı.

Yüzde 60’ı Deniz Dolgusu

Rize şehir merkezinin, üzerinde çok katlı binalarında bulunduğu yaklaşık yüzde 60’lik kısmı, 1970’li yıllardan başlayarak, 1990’lı yıllara kadar devam eden çalışmalarla deniz doldurularak elde edilen alan üzerinde kurulu bulunuyor.

Belediye ve Valilik de Dolgu Alanında

Bilindiği gibi Rize kent merkezinin kentsel alanlarının yüzde 60’ına yakını daha önceden yapılan deniz dolgu sahası üzerinde yer alıyor. Yapılan çalışmaya göre, öncelikle Rize Valiliği, Rize Belediyesi, İtfaiye ve Balık Hali, Çaykur Genel Müdürlüğü binası ve lojmanları, Müftülük binası ve bazı özel hastaneler, Rize Kültür Merkezi, Sahil Camii, Tarım İl Müdürlüğü gibi birçok kurum ve kuruluş, denizde yapılan dolgu ile kazanılan kara parçaları üzerinde bulunuyor!

Dolgu Düzenleme Onayı!

Öte yandan, Bakanlık onayı tartışmaları devam eden ve çeşitli isimlerle anılan projeler hakkında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün internet sayfasında yayımlanan ilanda, “Rize İli, Merkez İlçesi, Kıyı ve Dolgu Düzenleme alanı 1/5000 ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı ve 1/5000 ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planının bir bölümünde 1. Etap olarak hazırlanan ‘Rize İli, Merkez İlçesi, 1. Etap 1/1000 ölçekli Kıyı ve Dolgu Düzenleme alanı İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı’ teklifi, 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 7(j) maddesi ve 3621 sayılı Kıyı Kanunu’nun 7. maddesi uyarınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. 26/05/2015 tarihinde Valilik binası 4. Kat ilan yerinde 1 ay süreyle Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce askıya çıkartılan imar planı değişikliği 25/06/2015 tarihinde askıdan indirilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.