11 KÖY VE MAHALLE MUHTARI BÖYLE SESLENDİ “İKZİDERE VADİSİ TAŞ OCAKLARINA KURBAN EDİLEMEZ”

Cengiz inşaatın iyidere lojistik liman inşaatına taş temini için rize ikizdere iskencidere vadisinin taş ocağı yapılmasına karşı 11 köy ve mahalle muhtarı ortak bildiri yayınladı. “İKZİDERE VADİSİ TAŞ OCAKLARINA KURBAN..

11 KÖY VE MAHALLE MUHTARI BÖYLE SESLENDİ “İKZİDERE VADİSİ TAŞ OCAKLARINA KURBAN EDİLEMEZ”
Son Güncelleme: Whatsapp

Cengiz inşaatın iyidere lojistik liman inşaatına taş temini için rize ikizdere iskencidere vadisinin taş ocağı yapılmasına karşı 11 köy ve mahalle muhtarı ortak bildiri yayınladı.
“İKZİDERE VADİSİ TAŞ OCAKLARINA KURBAN EDİLEMEZ”
Gençağa KARAFAZLI –
RİZE
Bölge halkının ve ileri gelenlerinin yıllardır süren uğraşmaları sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İkizdere Vadisi’nin bölgenin yeni turizm destinasyon alanı olması çalışmalar yapıyor.
“VADİ DOĞAL SİT ALANI OALRAK İLAN EDİLDİ”
Rize İli, İkizdere İlçesi, İkizdere Vadisi Doğal Sit Alanı, Bakanlık Makamının 13.08.2020 tarihli ve 170536 sayılı olur’u ile kısmen “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı ” ve kısmen “Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edilmiştir.

“CENGİZ İÇİN BAKANLIK RUHSAT ALDI”
Buna rağmen, Cnegiz inşaatın İyidere Lojistik liman inşaatı için, ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI TRABZON 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ tarafından Şimşirli köyü ve Cevizli köyü, Gürdere köyü arasında ki Eskencidere vadisi için yeni ruhsatlar verilmiştir.
“BAKANLIK ÇIKARILACAK TAŞ MİKTARINI ARTIRDI”
Geçen sene ruhsat izni alan müteahhit firmaya açtığımız yürütmeyi durdurma davasını kazanmamıza rağmen bu sefer Ulaştırma bakanlığı tarafından ruhsat başvurusu yapılmış ve İskencidere vadisi için ruhsat alınmıştır. Daha önce yapılan başvuruda yıllık 100.000 Ton çıkarılacak taş bu ruhsatta yıllık 15.724.800 ton/yıl çıkarılmıştır.


“İKİZDERE VADİSİ TAŞ OCAKLARINA KURBAN EDİLEMEZ”
Bu bölgede yaşayan köylüleri direk ilgilendiren ve geçim kaynakları tamamen ortadan kaldıracak bu girişimler hiçbir şekilde bölgedeki köylülere danışılmadan yapılıyor. İkizdere vadisi taş ocaklarına kurban edilemez.
Dünyada sayılı vadiler arasında sayılan İkizdere vadisinin kollarından olan İskencidere vadisi essiz bitki örtüsüne sahiptir. Vadide bulunan orman sayısız yabani hayata ev sahipliği yapılmaktadır. ” Deli Bal” olarakta bilinen ve vadinin önemli geçim kaynaklarından olan bu ürün, vadide doğal yöntemlerle Gürdere köylüleri tarafından üretilmekte ve temel geçim kaynaklarındandır.
Taş ocağının vadiye vereceği en büyük zararlardan bir tanesi de köylülerin en öneli geçim kaynağı olan Çay bahçeleridir. Yine vadi de bulunan çay bahçeleri ile köylülerin önemli geçim kaynaklarındandır. Taş ocağı nedeni ile bu yaşam aracını kaybedeceklerdir.

“YER ALTI YER ÜSTÜ SU KAYNAKLARI YOK OLACAK”
Her ne kadar karadeniz su kaynakları açısından zengin gözükse de, yapılması planlanan Taş ocakları ile yerüstü ve yeraltı su kaynakları yok edilecektir. Bu su kaynakları iki köyün ortak kullandıkları kaynaklar olup bu durumda İskencedere vadisinde bulunan iki köy Cevizli ve Gürdere köylülerimiz su kaynaklarını kaybetmiş olacaktır.”
Biz aşağıda imzası olan İkizdere muhtarları olarak taş ocaklarına karşı olduğumuzu bildiririz.
İkizdere Dernekler Federasyonu

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.