Önce lanet HES sonra da sel vurdu

 Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Darıbükü köyünde evleri barajın suları altında kalacak olan köylülerin yerleştirildiği beton evleri sel bastı. İlk belirlemelere göre 3 ev selden zarar gördü, zeminde çökmeler ve toprak..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Darıbükü köyünde evleri barajın suları altında kalacak olan köylülerin yerleştirildiği beton evleri sel bastı. İlk belirlemelere göre 3 ev selden zarar gördü, zeminde çökmeler ve toprak kaymaları oluştu. Baraj şirketinin yaptırdığı evlerin bulunduğu bölgenin hemen üstünden geçen yolda bulunan derelere boru döşenmediği için sel sularının evleri bastığını söyleyen köylüler tepkili. Köylülerin,evleri yapan müteahhit firmaya alandaki eksikleri bir ay önce söyledikleri ancak bu konuda hiç bir önlem alınmadığı ortaya çıktı.

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde, Yukarı Köprüçay Havzası’nda inşası süren Kasımlar Barajı ve HES projesi, ilçeye bağlı Darıbükü köyünün büyük bir kısmını su altında bırakıyor. Yaklaşık bir ay önce rezervuar alanında su tutma denemesine başlayan barajın suları altında kalacak olan evlerin yerine, kamulaştırma bedelinin karşılığı olarak köylülere 24 yeni ev yapıldı. Ancak baraj şirketinin anlaştığı bir müteahhit firmaya yaptırılan 50 metrekarelik beton evlere geçtiğimiz ay taşınan köylüler, daha eşyalarını bile yerleştirmeden bu kez de sel mağduru oldular.

BARAJ ŞİRKETİNİN YAPTIĞI EVLERİ SEL BASTI

Bölgede dün sabah saatlerinde başlayan sağanak yağmur, öğle saatlerinde hızını artırdı. Etkili olan sağanakla birlikte şiddetli dolu yağışıyla oluşan sel, köyün hemen üstünde yapılan yeni stabilize yolda birikerek evlerin olduğu bölgeye yöneldi. Baraj mağduru olan köylülerin apar topar evlerinden çıkartılarak yerleştirildikleri beton evleri sel bastı. Bazı evlerin alt katında bulunan eşyalar zarar gördü. İki katlı evlerin üst katının kapı ve pencerelerinden içeriye su girdi. Evlerin inşa edildiği yamaç arazide yer yer toprak kaymaları ve çatlamalar görülürken, kimi evlerin duvarlarında da hasar oluştu.

 

KÖYDE HASAR TESPİT ÇALIŞMASI YAPILACAK

Selden zarar gören Darıbükü köyünde hasar tespit çalışmalarına başlandı. Isparta AFAD ve İl Özel İdaresi ekipleri selin vurduğu köyde inceleme yapacak. Sütçüler Kaymakamlığı’nın ise Darıbükü köyünde selden mağdur olan köylülere acil olarak yapılabilecek yardımların tespiti için bir ekip gönderdiği öğrenildi.

KÖYLÜLER UYARDI AMA ÖNLEM ALINMADI

Evi selden gören köylülerden Hamit Cengiz, bir ay kadar önce evlerle ilgili eksiklikleri müteahhit firma yetkililerine ilettiklerini ancak hiç bir çözüm getirilmediğini söyledi. Köylülerin yerleştirildiği alanın üzerinde açılan yolda bulunan dere yatağına boru döşenmediği için derenin suyunun olduğu gibi evlerin üzerine yöneldiğini dile getiren Cengiz, müteahhit firma yetkililerine bu sorunu da söylediklerini ancak henüz hiç bir adım atılmadığını dile getirdi.

‘KÖYLÜLERE İNSANİ YAŞAM KOŞULLARI SAĞLANMALI’

Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada,barajın vurduğu yaşamlarına bir de sel mağduriyeti eklenen Darıbükü köylülerinin yaralarının bir an önce sarılması ve insani yaşam koşullarının sağlanması çağrısında bulunularak şöyle denildi:

BARAJ SU TUTACAK DİYE EVLERİNDEN APAR TOPAR ÇIKARILDILAR

“Baraj projesinin başladığı 2012 yılından bu yana bölgede büyük bir doğa ve yaşam alanı kıyımı yapılmaktadır. Evlerine ve yaşam alanlarına EPDK tarafından el konulan Darıbükü köylüleri, zorla yerleştirildikleri 50 metrekarelik betonarme evlerde kendi yaşam koşullarına hiç de uymayan bir yaşamı sürmeye mahkum edilmişlerdir. Köylüler, barajın su tutmaya başlayacağı gerekçe gösterilerek atalarından bu güne yaşadıkları eski evlerini 20 Mayıs 2016 acilen terk etmek zorunda bırakılmış, bu yönde baraj şirketinin baskısıyla karşı karşıya kalmışlardır. Hukuki olarak haklarını aramak isteyen köylüler, muhtar ve baraj şirketi tarafından ‘evsiz’ bırakılmakla tehdit edilmiş, bir nevi ölüm gösterilerek sıtmaya razı edilmişlerdir.

GÖZ GÖRE GÖRE KÖYLÜLERİN CANI TEHLİKEYE ATILDI

Barajın suları altında kalacak olan köy ve ulaşım yolunun yerine, daha yukarıda yapılan yeni stabilize yolun drenaj ve istinad duvarı çalışmaları yapılmamış, eğimi yüksek bir alanda yerleşik olan köylülerin can güvenlikleri göz göre tehlikeye sokulmuştur. Yeni inşa edilen evlerin olduğu bölgede köylüler göz göre göre yaşanan ihmaller zinciriyle adeta ölüme terk edilmiştir. Bir enerji üretim aracı olan barajları, birer yıkım aracına dönüştüren bu uygulamaların denetimsiz ve kamu yararına aykırı biçimde sürdürülmesinin kamu vicdanını zedeleyerek toplumsal barışı tehdit ettiği gerçeğini bir kez daha vurguluyor, yetkilileri bir an önce görevlerini yapmaya davet ediyoruz.”

Yusuf Yavuz

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.